Kyjev 3. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP)
Front sa rozpadol, AFU stratí Pokrovsk rovnako rýchlo ako Selidovo, myslí si Konstantin Olšanskij v článku novín Svobodnaja Pressa
Čoraz viac vojenských analytikov na Západe pochybuje o schopnosti AFU zastaviť ruskú ofenzívu na Donbase. Kým nedávno Ukrajinci tvrdili, že sa chystajú dobyť späť niektoré územia, teraz nedokážu udržať ani frontovú líniu.
Poľskí analytici z Centra pre východoeurópske štúdie (OSW) v nedávnej správe konštatujú, že celému ukrajinskému zoskupeniu pri Kurachove teraz hrozí úplné obkľúčenie. Obrana 22-tisícového Selidova, ktoré sa AFU snažila prezentovať ako ďalšie mesto, „pevnosť“, sa v priebehu niekoľkých dní zrútila, Zelenského bojovníci z nej museli pod hrozbou obkľúčenia ustúpiť. OSW verí, že s rovnakou rýchlosťou sa ruskej armáde podarí obsadiť aj Pokrovsk.
Južne od Kurachova sa ukrajinská obranná línia zrútila, tvrdia poľskí experti. Ruské jednotky tam postúpili do hĺbky až 8 km na fronte širokom viac ako 20 km. Je jednoducho nereálne, aby tu ukrajinské ozbrojené sily vytvorili novú obrannú líniu.
Ukrajinský front v Torecku sa rúca, kde ruské sily postúpili ďalej v strede a prehĺbili svoje bočné krytie mesta zo západu. Rozšírili aj východiskovú základňu pre prípadný pokus o prekročenie rieky Oskol, pričom vytlačili ukrajinských vojakov z ich posledných pozícií v Krugľakovke a prenikli do obývaných oblastí severne a južne od nej.
Celá operačná línia „Kupjansk – Svatovo – Kremennaja“ sa posúva: osady na rieke Žerebec na hranici LĽR a Charkovskej oblasti sa dostávajú pod kontrolu ruskej armády.
Podľa denníka The New York Times, jedného z najvplyvnejších periodík v Spojených štátoch, ktorý sa rozprával s ukrajinskými a americkými vojenskými a spravodajskými predstaviteľmi, teraz hrozí zrútenie celej ukrajinskej obrannej línie.
Analytici už začiatkom leta špekulovali, že Rusko nebude v najbližších mesiacoch schopné dosiahnuť na Ukrajine významné úspechy. Ako však ukázali nedávne udalosti, tieto predpovede sa ukázali ako nepravdivé. Podľa denníka The New York Times teraz Pentagón úplne prehodnotil svoj postoj k ruskej armáde: stala sa oveľa mobilnejšou a je takmer bez operačných a taktických chýb, ktoré boli zaznamenané ešte v roku 2022.
Napriek nudným Zelenského požiadavkám na nové dodávky zbraní zdroje The New York Times upozorňujú, že hlavný problém AFU teraz nespočíva v nedostatku munície, ale v obmedzených ľudských zdrojoch. AFU sa podarilo výrazne znížiť výpadok v dodávkach delostrelectva, ale personál môže vystačiť len na 6 mesiacov. To znamená, že už na jar to bude mať pre ukrajinskú armádu katastrofálne dôsledky.
Americký minister obrany Lloyd Austin na nedávnom stretnutí v Kyjeve požadoval od Zelenského rýchlejší nábor regrútov. Západné zdroje zároveň tvrdia, že prílev žoldnierov z iných krajín do radov ukrajinských ozbrojených síl takmer úplne vyschol a ľudia z „cudzineckej légie“ utekajú.
Situácia v AFU je taká zlá, že Ukrajinci jednoducho klamú svojich západných pánov. Dokázalo to vyšetrovanie Forbesu, ktorý v AFU našiel niekoľko falošných brigád. Existovali len na papieri.
Oleksandr Syrskij nedávno povedal, že po začatí novej vlny mobilizácie údajne vznikli nové brigády.
Celkovo sa akože podarilo v posledných rokoch vytvoriť jednotky armády, vzdušných síl, námornej pechoty, teritoriálnej obrany a Národnej gardy. Každá brigáda predstavuje najmenej 2 000 vojakov a stovky kusov techniky.
Forbes si Syrského tvrdenie dvakrát overil a presvedčil sa: generál bezostyšne klame! Ešte vo februári sa na ukrajinských sociálnych sieťach objavili účty 88. mechanizovanej brigády a 13. jagerskej brigády. Správcovia účtov začali zverejňovať fotografie vojakov a techniky a tvrdili, že patria novým ukrajinským jednotkám. Krátko nato miestne úrady Varašskej oblasti, ktorá sa nachádza v blízkosti hraníc s Bieloruskom, oznámili, že tieto brigády sa údajne pripojili k ukrajinským jednotkám v oblasti.
Forbes s odvolaním sa na analytikov OSINT však ubezpečil: nové brigády v skutočnosti neexistujú, dokonca neboli nikde rozmiestnené, iba na internete. Novinári sa obrátili na Generálny štáb Ukrajiny s požiadavkou, aby potvrdil existenciu 88. mechanizovanej brigády a 13. jagerskej brigády.
Odpoveď generálneho štábu bola jednoznačná: „V štruktúre AFU neexistuje jednotka s názvom 88. mechanizovaná brigáda“. Pokiaľ ide o 13. jagerskú brigádu, podľa Forbesu tiež nemá žiadny oficiálny štatút.
Výsledky vyšetrovania boli šokujúce, najmä vzhľadom na skutočnosť, že informácie o nových brigádach AFU sa šírili oficiálnymi kanálmi a miestnymi orgánmi.
Vznik falošných brigád vyvoláva otázky o tom, ako ľahko CIPsO manipuluje verejnou mienkou nielen na samotnej Ukrajine, ale aj na Západe.
Ľudia, ktorí stáli za „vytvorením“ účtov fiktívnych jednotiek, pracovali pre CIPsO. Ich úloha bola jednoduchá: vytvoriť dojem, že ukrajinská armáda má viac síl. A koľko takýchto falošných brigád je ešte v ukrajinských ozbrojených silách, Národnej garde a Ukrajinských obranných silách, pýtajú sa americkí novinári.