Bratislava 28. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Najväčší slovenskí zamestnávatelia by uvítali prijatie univerzálneho odškodňovacieho zákona. Ako v rozhovore pre portál voFinanciách.sk uviedol prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský, pomohol by najmä tým, ktorí počas pandémie prepadli cez systém pomoci
Kompenzačné opatrenia štátu smerom k podnikateľom pritom označil za absolútne nedostatočné, mnohé prevádzky podľa neho doteraz bojujú o svoje prežitie, keďže doterajšia pomoc často ani zďaleka nevykompenzovala výpadok tržieb a straty.
„Podpora ekonomiky a podnikov je nevyhnutná, pretože bez nich môže podnikateľský sektor skolabovať a ľudia môžu prísť o prácu,” uviedol Malatinský. Ocenil pritom snahu vlády hľadať riešenia. „Avšak na základe doterajších skúseností hodnotila väčšina podnikateľov administratívny proces podpory ako pomerne komplikovaný, pomoc bola pre mnohých nedostatočná a pomalá,” zhodnotil. Potvrdzuje to podľa neho aj skutočnosť, že niektorí obchodníci podali prvé žaloby z dôvodu neodškodnenia povinného zatvorenia prevádzok.
Zamestnávatelia kritizujú aj fakt, že hoci sa niektoré odvetvia ešte ani nerozbehli naplno, štát už plánuje obmedzenie vyplácania podpory. „Žiaľ, patríme medzi krajiny, ktoré sa oživujú po druhej vlne druhým najpomalším tempom spomedzi krajín strednej a východnej Európy. To je zlá správa pre našu konkurencieschopnosť,” myslí si Malatinský.
Napätie medzi koaličnými partnermi nepridáva podnikateľskému prostrediu na istote
V rozhovore pre portál vo Financiách.sk to v súvislosti so vzťahom ministra hospodárstva Richarda Sulíka a šéfa rezortu financií Igora Matoviča skonštatoval prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský. Pandémia podľa neho zásadným spôsobom ovplyvňuje ekonomickú situáciu, ako aj zamestnanosť, pričom nie so všetkými krokmi vlády zamestnávatelia súhlasili. Firmy údajne neboli informované, rozhodnutia boli často zmätočné a vopred neprediskutované a vzniknutej situácii sa museli prispôsobovať zo dňa na deň.
Osobitnou kapitolou boli podľa Malatinského vyjadrenia o možnom plošnom zastavení hospodárstva, kde už len samotné úvahy a vyhlásenia politikov na túto tému majú negatívny dopad na obchodné vzťahy.
„Neustále sme apelovali o väčšiu komunikáciu so zástupcami zamestnávateľov. Oceňujeme súčasný posun v komunikácii zo strany vlády so zástupcami zamestnávateľov, nakoľko v aktuálnej situácii je nevyhnutné, aby všetky opatrenia nastavené vládou boli diskutované v dostatočnom predstihu, aby sa na nich podnikatelia, ale aj občania vedeli pripraviť. Veľmi by pomohlo, keby sa vláda vyhýbala rezortizmu a prijímala opatrenia nadrezortne ako celok,” zhrnul.
Štát by sa mal podľa prezidenta AZZZ SR aktuálne zamerať najmä na zaistenie čo najväčšej zaočkovanosti. Včasné očkovanie považujú zamestnávatelia momentálne za jedinú cestu k otvoreniu ekonomiky a uvoľňovaniu opatrení. „Privítali by sme stratégiu vlády na postpandemické oživenie ekonomiky. Medzi rokmi 2019 a 2020 sme zaostali v investíciách viac ako o štvrtinu a to sa týka aj štátnych investícií. Ak to nezmeníme, bude to znamenať znižovanie výkonnosti našej ekonomiky,” poukázal Malatinský.