Damask 7. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- SANA via AP)
Počas posledných rokov ho Západ a monarchie v Perzskom zálive chceli všemožne zvrhnúť, ale teraz sa sýrsky prezident Bašár al-Assad, ktorý získal kontrolu nad väčšinou svojej krajiny, blíži k dosiahnutiu veľkého diplomatického víťazstva
Server France24 zdôrazňuje tento rozdiel, že kým Assad bol doteraz “medzinárodným spoločenstvom západných mocností jasne neprijímaný, spolu so sunnitskými mocnosťami blízkovýchodného regiónu považovaný za podozrivého z používania chemických zbraní”, v posledných týždňoch sa objavili náznaky veľkého obratu mienky voči nemu.
Regionálne médiá čoraz viac špekulujú, že Sýria sa bude môcť vrátiť do spoločenstva krajín Ligy arabských štátov (LAŠ), z ktorej bola v novembri 2011 vyradená kvôli zásahu proti domácemu povstaniu. Zvažuje sa dokonca jej účasť na hospodárskom stretnutí členov LAŠ v Libanone v dňoch 19. až 20. januára, čo by bol pre Sýriu pozitívny signál pred marcovým výročným samitom LAŠ v Tunise.
Istému otepleniu vzťahov nasvedčujú aj ďalšie prejavy, keď súkromná sýrska letecká spoločnosť po prerušení v roku 2011 znovu môže začať lietať do Tuniska, alebo keď 27. decembra Spojené arabské emiráty (SAE) znovu otvorili svoje veľvyslanectvo v Damasku, na čo sa chystá aj Bahrajn. Pritom SAE spolu so Saudskou Arábiou a Katarom boli svojho času hlavným sponzorom sýrskych opozičných síl. Iste by sa nemohlo nič zmeniť, keby s tým nesúhlasil aj samotný Rijád či Rada pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC).
Zdá sa však, že celú vec treba chápať aj v trochu inom svetle, ako to naznačil štátny minister zahraničných vecí SAE Anwar Gargaš na Twitteri: “Vzhľadom na regionálnu expanziu Iránu a Turecka existuje arabská úloha v Sýrii, ktorá sa stala ešte potrebnejšou.”
Jordánsky kráľ sa 23. decembra vyjadril, že “ich vzťahy so Sýriou sa vracajú späť k takým, aké boli predtým”.
31. decembra kuvajtský námestník ministra zahraničných vecí Chalíd al-Džaralláh podľa oficiálnej tlačovej agentúry Kuna uviedol, že očakáva “rozmrazenie vzťahov medzi Sýriou a krajinami Arabského zálivu v nadchádzajúcich dňoch”, a dodal, že štáty Perzského zálivu zostávajú odhodlané prijímať rozhodnutia LAŠ a znovu otvoria svoje veľvyslanectvá v Damasku, akonáhle to bude povolené.
16. decembra aj priamo navštívil Damask sudánsky prezident Omar al-Bašír, o ktorom je známe, že je Medzinárodným trestným súdom obvinený z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a z genocídy. Aj toto stretnutie predstaviteľa krajiny z Arabskej ligy muselo byť iste odobrené aj saudskoarabským Rijádom.
“Nie je to prekvapením, tieto rozhodnutia sa robia v kontexte série signalizačných udalostí, z ktorých najdôležitejšou je úspech režimu Bašára al-Assada pri opätovnom získaní kontroly nad takmer 90% sýrskeho územia,” konštatuje Bachir Abdal-Fattáh, výskumný pracovník Centra politických a strategických štúdií Ahram v Káhire. “Táto séria udalostí naznačila, že vo vzťahoch medzi arabskými mocnosťami a Sýriou nastane zmena a myslím, že je to len začiatok,” dodáva.
“Táto zmena predstavuje začiatok sýrskeho pokrízového obdobia, čo znamená, že sunnitské krajiny ako Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia si uvedomili, že prehrali a majú záujem o stabilnú Sýriu,” pridáva svoj názor generál Dominique Trinquand z francúzskej vojenskej misie v rámci OSN.
Obnova Sýrie
Zdevastovaná Sýria potrebuje finančnú pomoc na svoju obnovu, ktorá sa odhaduje do výšky okolo 400 miliárd eur. Pragmaticky však Assad vie, že sa nemôže spoliehať len na doterajších spojencov Irán a Rusko, ale aj na finančne bohaté štáty Perzského zálivu.
Trump nedávno na Twitteri napísal, že Saudská Arábia “súhlasila s prispením potrebných peňazí na obnovu Sýrie, namiesto Spojených štátov.”
Podľa Washington Post, ak sa Assad znovu spojí s LAŠ, prinesie mu to ekonomickú odmenu a symbolický koniec pokusov arabských krajín na jeho zvrhnutie. Ale okrem iného treba vyriešiť aj situáciu s Tureckom. Aj Ankara a aj Damask majú záujmy vo východnej Sýrii: Turecko chce odtiaľ vytlačit Kurdov, bývalých spojencov Washingtonu, ktoré navyše považuje za teroristov, no Sýria môže s nimi dosiahnuť obsadenie regiónu. Veľa bude teda závisieť na tom, či Rusko sprostredkuje nejakú dohodu.
https://youtu.be/MOm3TwFVwvg