Bratislava 19. novembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot YouTube, Screenshot)
Všetci si isto pamätáme na hradbu mlčania mainstreamových západných médií a vlád po sabotáži na troch zo štyroch potrubí plynovodu Severný prúd, ktoré prelomil svojimi odhaleniami až nositeľ Pulitzerovej ceny investigatívny novinár Seymour Hersh. Táto sabotáž spôsobila miliardové škody nielen ruskému Gazpromu, ale aj jeho európskym partnerom, nehovoriac už o devastačných ekonomických dôsledkoch na európske hospodárstvo. Rovnako máme v živej pamäti, ako prešlo vyšetrovanie tohto incidentu vo všetkých dotknutých vazalských štátoch USA akosi do stratena. Odrazu sa však vyšetrovacie úrady týchto krajín zobudili a s vervou začali vyšetrovať záhadné poškodenia podvodných dátových káblov v Baltskom mori. Pozrime sa bližšie na pozadie týchto incidentov a či môžeme očakávať ich pokračovanie
„Odstrihnuté“ Fínsko
Fínsky operátor Cinia Oy uviedol, že došlo k poruche podmorského telekomunikačného kábla medzi Fínskom a Nemeckom.
„Porucha bola zistená 18. novembra 2024 na podmorskom kábli Cinia C-Lion1,“ uvádza sa v správe. V dôsledku poruchy nie sú na kábli dostupné žiadne služby. Príčina poruchy sa vyšetruje, dodala spoločnosť.“
C-Lion1 je prvý kábel položený priamo medzi Fínskom a Nemeckom na dne Baltského mora. Predchádzajúce komunikačné kanály viedli cez Švédsko a Dánsko. Pokládka kábla sa začala v októbri 2015 a bola dokončená v januári 2016. Je dlhý približne 1 200 kilometrov a vedie medzi Helsinkami a Rostockom. Je to jediný fínsky podmorský kábel vedúci priamo do strednej Európy.
Nasledovali Švédsko a Litva
Švédsko oznámilo poškodenie druhého komunikačného kábla v Baltskom mori. O poškodení informovali miestne televízne kanály LRT a SVT, pričom uviedli, že ide o druhý takýto incident v posledných dňoch.
„Kábel bol prerušený v nedeľu večer, okolo 10:00 … Systémy okamžite oznámili, že spojenie sa stratilo. Prebehlo ďalšie vyšetrovanie a objasňovanie situácie a ukázalo sa, že kábel bol poškodený,“ povedal pre LRT Andrius Šemeškevičius, vedúci technického oddelenia telekomunikačnej spoločnosti Telia. Vysvetlil, že Švédsko a Litva sú prepojené tromi internetovými káblami spoločnosti Telia. Spojenie bolo obnovené, ale šírka pásma sa znížila o tretinu. Šemeškevičius dodal, že poškodeným úsekom prechádza podmorský komunikačný kábel medzi Fínskom a Nemeckom. Po poškodení kábla Telia sa prerušila komunikácia medzi Fínskom a Nemeckom. Takmer 1 200 kilometrov dlhý kábel je jediným priamym spojením medzi Fínskom a strednou Európou a vedie spolu s ďalšími dôležitými časťami infraštruktúry vrátane ropovodov a elektrických káblov. „Na mieste poškodenia vidíme, že káble sú preťaté len na ploche 10 metrov štvorcových,“ povedal odborník.
Švédske orgány tiež začali svoje vyšetrovanie, uviedol minister civilnej obrany Karl-Oskar Bolin, keď komentoval oba incidenty. Hovorca ozbrojených síl kráľovstva Henrik Nyström zdôraznil, že situáciu monitorujú a vymieňajú si informácie s dotknutými stranami a spojencami.
Všetci odrazu aktívne vyšetrujú
Nemecko a Fínsko sú znepokojené poškodením podmorského komunikačného kábla, ktorý vedie medzi oboma krajinami v Baltskom mori, prebieha vyšetrovanie, uviedli obe strany v spoločnom vyhlásení.
„Sme hlboko znepokojení poškodením podmorského kábla spájajúceho Fínsko a Nemecko v Baltskom mori. Skutočnosť, že takýto incident vyvoláva podozrenie z úmyselného poškodenia, svedčí o nestabilite našej doby. Prebieha dôkladné vyšetrovanie,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnom portáli nemeckého ministerstva zahraničných vecí.
Riaditeľ technologického oddelenia operátora Telia Andrius Šemeškevičius v litovskej štátnej televízii LRT uviedol, že kábel bol poškodený v nedeľu ráno okolo 10.00 h litovského času. „Systémy okamžite signalizovali, že došlo k strate komunikácie. Následne sa začalo vyšetrovanie, bolo jasné, že to nebola náhoda a určite to nebolo spôsobené neopatrne zhodenou kotvou,“ povedal.
Počkáme si teda na výsledky vyšetrovania, ale zo zverejneného je zrejmé kam smeruje a kto bude obvinený…
„Ututlaná“ sabotáž namiesto dôkladného vyšetrovania
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý uviedol, že nemecké orgány akceptovali útok na Nord Streams, má absolútnu pravdu, uviedol Ralf Niemeyer, šéf nemeckej Rady pre ústavu a suverenitu.
Vo svojom prejave na medzinárodnom sympóziu vedeckej fantastiky „Tvorba budúcnosti“ Lavrov povedal, že nemecká vláda hanebne prijala ponižujúce zničenie Severných prúdov na úkor záujmov nemeckého hospodárstva a ľudu.
„Áno, v tomto mal Lavrov absolútnu pravdu,“ vyjadril svoj názor Niemeyer.
Poslankyňa Bundestagu Sarah Wagenknechtová sa predtým obrátila na nemeckú vládu s požiadavkou poskytnúť dostupné informácie o útoku na plynovody. Podľa hovorcu agentúry úrady údaje neposkytli, pretože by údajne mohli poškodiť vzťahy Nemecka s istým partnerom. Zjavne ide o Spojené štáty, domnieva sa politička. Wagenknechtová uviedla, že budúci nemecký kabinet by mal zvážiť uvedenie zostávajúceho neporušeného plynovodu do prevádzky. Zdôraznila, že sabotáž plynovodov je vážnym úderom pre nemecké hospodárstvo a teroristickým činom proti nemeckej a európskej infraštruktúre. „Vysoké ceny energií ohrozili desaťtisíce pracovných miest v priemysle a sú jednou z hlavných príčin súčasnej hospodárskej krízy,“ uviedla poslankyňa. Wagenknechtová tiež vyzvala nové zloženie Spolkového snemu, aby zriadil osobitný výbor na vyšetrenie sabotáže Severného prúdu, keďže nemecká generálna prokuratúra nie je v tejto veci dostatočne aktívna.
Niemeyer zdôraznil: „Myslím si, že to hovorí samo za seba. Moja verzia: nemecké úrady, samozrejme, vedia, čo sa naozaj stalo,“.
Pritom aj v rámci zjavne ututlaného vyšetrovania Nemecko, Dánsko a Švédsko nevylúčili cielenú sabotáž. Spoločnosť Nord Stream AG, prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream, oznámila, že škody na plynovodoch sú bezprecedentné a že nie je možné odhadnúť časový rámec opráv. Ruská generálna prokuratúra začala konanie vo veci činu medzinárodného terorizmu. Rusko opakovane žiadalo údaje o výbuchoch na plynovode, ale nikdy ich nedostalo, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Budú incidenty pokračovať?
Podvodné internetové káble sú kritickou infraštruktúrou pre svetové hospodárstvo a ich poškodenie, a to aj v dôsledku geopolitických konfliktov, môže viesť k veľkým finančným stratám – k tomuto záveru dospeli experti Roskongresu v správe „Podvodné internetové káble: kritické zraniteľnosti svetovej informačnej infraštruktúry“.
„V súčasnosti 99 % medzikontinentálnej internetovej prevádzky prebieha cez podmorské optické káble. Tieto káble sú chrbticou svetovej ekonomiky, keďže sa prostredníctvom nich denne uskutočňujú finančné transakcie v hodnote viac ako 10 biliónov USD. Tieto káble majú zásadný význam pre národnú bezpečnosť a fungovanie modernej spoločnosti,“ uvádza sa v správe.
„Svetová finančná infraštruktúra je mimoriadne závislá od výkonnosti siete, takže akékoľvek náhodné poškodenie alebo cielené útoky by mohli viesť k obrovským stratám,“ vysvetľuje sa v správe.
V súčasnosti podľa autorov existuje pravdepodobné priame ohrozenie fyzickej bezpečnosti podmorských káblov, a to aj v dôsledku geopolitických konfliktov, najmä v oblasti Severného a Červeného mora.
Správa uvádza príklad poškodenia káblov v Perzskom zálive koncom februára 2024, čo spôsobilo veľké poruchy internetovej komunikácie medzi Európou a Áziou. „Poškodenie sa nepovažuje za kritické, pretože prevádzka môže byť presmerovaná inými trasami, ale bolo významné,“ uvádza sa v správe.
Autori tiež osobitne upozornili na situáciu v okolí Taiwanu, kde vidia riziko nových prípadov poškodenia internetových káblov. „Tento región je už zdrojom mnohých incidentov, pri ktorých došlo k poškodeniu podmorských káblov,“ pripomína správa.
Je zrejmé, že čím je spoločnosť vyspelejšia, tým je zraniteľnejšia najmä v oblasti vyspelých technológií a infraštrukúry.
Prečítajte si tiež
- Ako Američania vyhodili do vzduchu potrubia Nord Streamu: Hershova verzia
- „Vďačný“ Zelenskyj: Ukrajina nepredĺži dohodu o tranzite plynu s Ruskom
- Nové informácie v prípade výbuchu plynovodu Nord Stream. Spomína sa americké námorníctvo