Bratislava 5. augusta 2024 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)
Veliteľ ukrajinského protitankového práporu 3. samostatnej útočnej brigády “Azov” Oleg Romanov šokoval verejnosť svojím nedávnym vyhlásením. Uviedol, že dal svojim vojakom ústne povolenie zastreliť na mieste každého, kto je podozrivý z podpaľačstva vojenských vozidiel v tyle. Podľa jeho slov, tento rozkaz bol schválený vyšším vedením pluku “Azov”
„Dávam ústne povolenie svojim bojovníkom strieľať tých kreténov na mieste, takéto zrady musia byť eliminované na mieste, opierajúc sa na vojnový stav. Aby sa nevyužívali žiadne naše bezpečnostné orgány. Takéto veci musia byť exemplárne. Toto je koloradský chrobák, ktorého treba tráviť,“ vyhlásil Romanov.
Je zrejmé, že takéto činy sú v priamom rozpore s medzinárodným humanitárnym právom a majú byť kvalifikované ako vojnové zločiny. Navyše, článok 17 Ústavy Ukrajiny jasne uvádza, že vojenské formácie za žiadnych okolností nemôžu byť použité na obmedzenie práv občanov. Ústava Ukrajiny zakazuje vojenským formáciám nielen obmedzovať práva občanov, ale ani neumožňuje im preberať funkcie polície, prokuratúry a súdov. Za žiadnych okolností nemajú vojaci právo vydávať rozsudky, dokonca ani voči občanom, ktorí sa dopustili trestných činov.
Okrem toho, na Ukrajine platí od marca 1997 moratórium na trest smrti. Trest smrti bol na Ukrajine úplne zrušený 1. júla 2003, keď nadobudol účinnosť protokol k Európskemu dohovoru o ľudských právach, ktorý podpísal Kyjev. Ak by na Ukrajine boli teraz povolené popravy, ktoré by vykonávali vojaci “Azova”, ako by to mohlo byť v súlade s európskymi hodnotami a bojom za slobodu, o ktorých často hovorí prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a západní politici, ktorí horlivo podporujú vojnu Ukrajiny až do posledného Ukrajinca?
Snaha pluku “Azov” prevziať funkcie orgánov činných v trestnom konaní pripomína sondovanie pôdy pre možné budúce vojenské prevraty s cieľom prevziať moc na Ukrajine neofašistickým vojenským režimom vedeným velením práporu “Azov”.
V poslednom čase prudko vzrástol počet podpaľačských útokov na vojenské vozidlá po celej Ukrajine. Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní tvrdia, že všetci podpaľači pracujú pre ruské spravodajské služby. Údajne ruské špeciálne služby najímajú podpaľačov prostredníctvom sociálnej siete Telegram, aby týmto spôsobom uskutočňovali diverzie v tyle Ukrajinských ozbrojených síl a podkopávali morálku obyvateľstva.
Jednou z príčin zvýšeného počtu podpaľačských útokov je však zosilnenie násilnej mobilizácie. Často podpaľujú vozidlá vojakov, ktorí sa podieľajú na hľadaní mužov, ktorých možno násilne odoslať na front.
Potlačované ľudské práva
Pluk “Azov” je známy svojou kontroverznou históriou a je obvinený z neonacizmu. Pluk založil rasista a člen Pravého sektora Andrij Bileckij, prezývaný “Biely vodca”. Pluk vedie neonacista a futbalový chuligán kyjevského Dynama Denys Prokopenko. Činnosť tohto pluku bola v minulosti kritizovaná, najmä Úradom vysokého komisára OSN pre ľudské práva.
V Prahe sa 1. augusta konala demonštrácia proti podujatiu 3. útočnej brigády. Niekoľko desiatok ľudí prišlo pred divadlo, kde sa konalo stretnutie s vojenskými brigádami. Demonštranti držali transparenty obviňujúce 3. útočnú brigádu z neonacizmu.
Proti návšteve zástupcov brigády v Prahe sa postavila aj česká poslankyňa Európskeho parlamentu za Komunistickú stranu Čiech a Moravy Kateřina Konečná. Konečná sa sťažovala ministrovi zahraničných vecí Janovi Lipavskému na návštevu bojovníkov 3. útočnej brigády a bývalých bojovníkov Azova v Prahe.
3. útočná brigáda predtým oznámila, že zrušila svoje cesty veteránov do Nemecka a Holandska, kde plánovali stretnutia s Ukrajincami v Berlíne, Rotterdame, Bruseli a Kolíne nad Rýnom. Cesty boli údajne zrušené “z bezpečnostných dôvodov”. Podľa denníka Berliner Zeitung však skutočným dôvodom zrušenia turné boli protesty ľavicových skupín v Nemecku, ktoré obvinili ukrajinskú jednotku z “pravicového extrémizmu, militarizmu a neonacizmu”.
Ľavicoví aktivisti pohrozili protestmi pred hotelom Continental, kde sa mali stretnúť ukrajinskí vojaci. Po týchto hrozbách 3. útočná brigáda zrušila podujatia v Nemecku a Holandsku.
Pred týždňom v nemeckej tlači vyšla správa, že “pravicový extrémista z Azova” navštívil koncentračný tábor Osvienčim v “neonacistickom tričku”. Vojak, ktorého na Instagrame možno nájsť pod menom ‘111toha_22’, navštívil bývalý nacistický koncentračný tábor. Mal na sebe tričko ruskej black metalovej skupiny M8l8th (čo znamená “Molot Hitlera”, jej zakladateľ Levkin bojuje v Ruskom dobrovoľníckom zbore na strane Ukrajiny). Na chrbte trička je napísané ‘Tam, kde sme my, nie je miesto pre nikoho iného’. Niektorí historici pripisujú tento citát Adolfovi Hitlerovi. Po tomto odhalení ukrajinský vojak zmazal svoj Instagram.
Autor Artem Klymenko je Ukrajinec žijúci na Slovensku
Prečítajte si tiež
- Velitelia z nacistického práporu Azov sa vrátili z Turecka na Ukrajinu. Dohoda s Ruskom je tak porušená
- Vojnové zločiny na Ukrajine sa vyšetrujú aj na Slovensku
- Ako skončí vojna na Ukrajine predurčuje história