Washington 22. júla 2024 (HSP/Foto:Twitter)
Americké vojnové lode na Blízkom východe čelia novej hrozbe zo strany Húsíov, informuje Jake Epstein v Business Insider. Ide o protilodné balistické strely, ktoré sa donedávna v boji nepoužívali
– Americké vojnové lode bojujúce proti Húsíom sa v bojoch stretli s protilodnými balistickými raketami po prvýkrát.
– Veliteľ lode USS Mason povedal, že získal prvé skúsenosti s bojom proti takýmto strelám.
– Uviedol, že k incidentu došlo po tom, ako torpédoborec reagoval na pokus pirátov o únos plavidla.
Americké vojnové lode, ktoré už niekoľko mesiacov bojujú proti Húsíom, čelia počas bojovej služby bezprecedentným hrozbám. Hlavnou hrozbou sú protilodné balistické strely, smrtiaca zbraň, ktorá sa donedávna v boji nepoužívala.
Jedna z takýchto lodí, torpédoborec Mason triedy Arleigh Burke, bola zasiahnutá protilodnými balistickými strelami prvýkrát od jej vyslania do boja proti Húsíom na jeseň minulého roka. K raketovému útoku došlo, keď loď reagovala na pokus o únos pirátmi. Išlo o prvé použitie tohto typu zbrane v tejto oblasti.
Veliteľ lode USS Mason, ktorá sa práve vrátila z Blízkeho východu, uviedol, že prvé stretnutie s takýmito raketami bolo prekvapením.
Kapitán druhej triedy Justin Smith pre Business Insider povedal, že jeho prvou reakciou bolo zmätenie. Bol šokovaný, keď videl, že ich smerom letia rakety.
„Moja posádka reagovala veľmi dobre, od momentu, keď ich objavili, až kým sa všetky systémy nespustili,“ povedal.
Piráti a PKBR
Dňa 26. novembra sa päť somálskych pirátov nalodilo na komerčný tanker Central Park a pokúsilo sa ho uniesť, keď plavidlo preplávalo Adenským prielivom. Ešte predtým, ako sa malej skupine pirátov podarilo tanker uniesť, sa však dve desiatky členov posádky zamkli v citadele, ako sa nazýva zabezpečená miestnosť, kam sa možno uchýliť v prípade útoku pirátov.
Central Park vyslal núdzové volanie, na ktoré zareagovala loď USS Mason a japonská vojnová loď. Keď dorazili, žiadali prepustenie plavidla. Somálski piráti sa pokúsili uniknúť na motorovom člne, ale posádka vrtuľníka MH-60 spojeného s torpédoborcom ich začala prenasledovať a vypálila niekoľko varovných výstrelov, čím pirátov zastavila.
Námorníci z torpédoborca sa potom na člne priblížili k lodi, nastúpili na palubu, prehľadali ju a zadržali, pričom zatkli pirátov, ktorí sa tam nachádzali. Smith uviedol, že to bolo po prvýkrát za posledných päť rokov, čo sa takáto operácia nalodenia a zadržania skončila zadržaním pirátov.
Keď boli zločinci zadržaní, posádka lode Mason začala pomáhať posádke tankera. Pri pokuse zmocniť sa plavidla piráti poškodili dvere citadely a tie sa nedali otvoriť ani z jednej strany. Americkí námorníci museli nájsť ďalší nástroj na vylomenie a záchranu námorníkov, ktorí by inak museli sedieť v zabezpečenej miestnosti, kým by im neprišiel na pomoc niekto iný.
Práve vtedy Mason zaznamenal prvú približujúcu sa protilodnú balistickú strelu. Nie je jasné, či Húsiovia chceli konkrétne zasiahnuť koaličné lode, alebo bol ich cieľom tanker. Alebo to možno vôbec nesúviselo so situáciou, v ktorej sa torpédoborec ocitol. Strely nakoniec dopadli do vody niekoľko kilometrov od lode.
Pripravenosť na budúce hrozby
Smith povedal, že tento incident zvýšil jeho dôveru v úroveň výcviku posádky a jej schopnosť odhaliť hrozby. Uviedol, že incident s raketami dal námorníctvu príležitosť ukázať, že je pripravené na budúce námorné boje.
Od incidentu s tankerom sa protilodné balistické strely stali známou hrozbou pre lode námorníctva, ktoré bránia obchodné námorné trasy v Červenom mori a Adenskom zálive.
Húsíovia, ktorí začali svoju kampaň na jeseň minulého roka, odpálili z jemenského územia desiatky protilodných balistických rakiet. Mnohé z nich zachytila úderná skupina vedená lietadlovou loďou Dwight Eisenhower, ale niekoľko rakiet prekonalo protivzdušnú obranu a zasiahlo obchodné lode. Pri jednom takomto útoku v marci zahynulo niekoľko civilistov.
Iránom podporovaní povstalci sa v poslednom čase čoraz častejšie zameriavajú aj na lode pomocou bezpilotných lietadiel a na lode bez posádky s výbušninami.
Húsíovia začali so svojimi útokmi po tom, ako Izrael začal vojenskú akciu v Gaze, ktorá si vyžiadala veľký počet obetí. Išlo o reakciu na masaker, ktorý 7. októbra spáchali militanti z hnutia Hamas. Medzitým už izraelská armáda zabila viac ako 35 000 palestínskych civistov. Hútíovia pokračujú vo svojich útokoch napriek pokusom USA a ich spojencov obmedziť takéto útoky.
Mnohí dôstojníci námorníctva z údernej skupiny si pochvaľovali schopnosť svojich lodí čeliť protilodným balistickým strelám. V rozhovore pre Business Insider chválili bojové systémy, ktoré fungovali podľa plánu, a námorníkov, ktorí preukázali vysokú úroveň výcviku.
Protivníci USA, ako napríklad Čína, majú obrovské arzenály takýchto zbraní a mohli by predstavovať hrozbu pre námornú dopravu, čo už dlho vyvoláva obavy.
Smith uviedol, že úderná skupina lietadlových lodí pod vedením Eisenhowera bola úspešná pri zachytávaní protilodných balistických rakiet, čo potvrdzuje, že „námorníctvo robí všetko správne, aby nás pripravilo na budúce hrozby“.