Košice 10. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stephane Corvaja/European Space Agency via AP)
Po úspešnom vynesení štvrtej slovenskej družice GRBBeta na obežnú dráhu Zeme s ňou vedecký tím nadviazal prvý kontakt v utorok (9. 7.) o 23.03 h. Prijatá správa znamenala, že štart rakety Ariane 6 z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane prebehol v poriadku. TASR o tom informoval vedúci Katedry manažmentu leteckej prevádzky Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Peter Hanák
“Od momentu nadviazania spojenia sa začalo preverovanie funkčnosti jednotlivých subsystémov družice ako napríklad otvorenie antén, kontrola stavu batérie a jej dobíjanie, skontrolovali sa teploty družice a solárnych panelov, skontrolovala sa efektívnosť chladiča kamery a podobne. Podarilo sa zapnutie GPS a GRB detektora,” priblížil Hanák. Počas nasledujúcich preletov bude pokračovať preverovanie jednotlivých systémov a potrebné merania pre overenie správneho fungovania družice. Vedecký tím sa pokúsi spustiť meranie gama zábleskov a oživiť UV kameru družice.
Projekt realizuje Letecká fakulta TUKE spolu s medzinárodnými partnermi a s finančnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Dodávateľom platformy družice je slovenská spoločnosť Spacemanic.
GRBBeta je priamym nástupcom družice GRBAlpha. Hlavným vedeckým experimentom je detektor gama zábleskov, družica bude poskytovať aj služby rádioamatérom. Jej rozmery bez rozvinutých antén sú 10 krát 10 krát 22,7 centimetra. Na obežnú dráhu ju v utorok spolu s ďalšími satelitmi vyniesla nová európska nosná raketa Ariane 6.
Prečítajte si tiež
- Do vesmíru by mala v utorok vyletieť štvrtá slovenská družica
- Štvrtá slovenská družica sa čoskoro vydá na obežnú dráhu