Bratislava 4. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Takmer 4,5 tisíc prípadov ochorenia koronavírusom zaznamenali vo Švédsku od konca februára, úrady však ešte nezaviedli karanténu. O tom, prečo si Štokholm vybral zvláštnu cestu v boji s koronavírusom, prehovoril v rozhovore pre Sputnik riaditeľ Strediska pre výskum verejných rizík Karlstadskej univerzity, profesor Finn Nilson
Opatrenia prijaté vo Švédsku, proti šíreniu koronavírusu, sú teraz najmiernejšie v Európe. V krajine sú doposiaľ otvorené materské škôlky a školy, reštaurácie a telocvične. Obmedzenia sa týkajú len zhromaždené viac ako 50 ľudí. Univerzity a staršie triedy škôl prešli na diaľkové štúdium. Všetky ostatné pokyny vlády – previesť pracovníkov na prácu z domova, zostávať doma pri najmenších symptómoch vírusového ochorenia a nenavštevovať starších príbuzných, majú rád odporúčaní.
“Švédske opatrenia sú naozaj jedinečné, dokonca v porovnaní so susednými krajinami. Metóda “odporúčania a dôvery”, ktorú praktizujú teraz úrady, sa zakladá na našej vysokej úrovni dôvery k štátu a vzájomnej dôvere. Inými slovami, máme istotu v tom, že každý bude robiť to, čo je pre krajinu najprospešnejšie. Sme teraz v ranom štádiu epidémie a je zatiaľ skoro hovoriť o efektivite tejto metódy, “vysvetľuje Nilson.
Potom, čo Dánsko a Nórsko pred štrnástimi dňami oznámili uzavretie hraníc a verejných miest, očakávali Švédi od svojich úradov rovnaké opatrenia. Regály supermarketov sa vyprázdnili a rovnako ako po celom svete bol vyžadovaný toaletný papier. Ulice Štokholmu boli chvíľu prázdne. Karanténu ale nezaviedli a život v meste sa postupne vrátil do normálnych koľají.
Odborník pritom nevylučuje, že vláda bude predsa len musieť zaviesť tvrdšie opatrenia, ak nebudú ľudia ich odporúčania plniť. “V prípade COVID-19 je riziko pre každého jedinca dosť malé, zatiaľ čo následky pre celú spoločnosť sú veľmi citeľné. A preto ľudia nemajú veľmi veľký stimul pre to, aby odporúčania plnili. V súčasnej dobe sa nedá zhodnotiť účinnosť metódy, ukazovatele úmrtnosti (v pomere k počtu obyvateľov) však rastú dosť rýchlo, najmä v porovnaní s inými škandinávskymi krajinami. Preto som dosť znepokojený, “podotýka odborník.
“Povedal by som, že Švédsko teraz veľmi riskuje. Existuje skutočne kultúrny činiteľ, ktorý dáva dôvod domnievať sa, že mierna stratégia môže byť rovnako účinná ako Lockdown, aspoň vo Švédsku. Avšak, v okamihu, keď celý svet zvolil inú cestu, je v stávke mnohé a česť Švédska je teraz v rukách jeho občanov, “dodáva Nilson.
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. marca epidémiu novej koronavírusovej infekcie COVID-19 za pandémiu. Podľa najnovších údajov WHO je vo svete zaznamenaných už cez milión prípadov ochorenia, a viac ako 59 tisíc ľudí zomrelo.