Ako uvádza The Guardian, Strumia vo svojej prednáške chcel vyvrátiť vyhlásenia, že vo vedeckej sfére muži diskriminujú ženy. Poukázal na to, že výskumné pracovníčky v Taliansku majú možnosť využívať “bezplatné alebo lacnejšie univerzitné vzdelávanie”, alebo že Oxfordská univerzita “predlžuje skúšobné obdobia v prospech žien”.
Ale asi najväčšie pobúrenie vyvolal vyjadrením, že “fyzika bola objavená a rozvíjaná mužmi”. V prítomnom publiku sa totiž nachádzalo väčšinou ženské zastúpenie, ktorému sa toto konštatovanie zjavne nepáčilo. Strumia na to zareagoval: “Toto nie je posolstvo, ktoré chceli na tejto konferencii počuť.”
Ako sa však neskôr ukázalo, so Strumiovým vyjadrením nebol spokojný ani CERN, ktorý hneď v pondelok vydal vyhlásenie s okamžitým účinkom, že pozastavuje svoju spoluprácu s talianskym profesorom, pretože jeho postoj na prednáške bol “v rozpore s kódexom správania CERN-u”.
Generálna riaditeľka CERN-u, talianska fyzička Fabiola Gianottiová, označila Strumiovo vystúpenie za veľmi urážlivé a text jeho prednášky dala odstrániť z internetovej stránky. “CERN sa vždy snaží vykonávať svoju vedeckú misiu v mierovom a inkluzívnom prostredí,” dodala.
Účastníci sa však pýtali, prečo mu bolo vôbec dovolené hovoriť, keďže jeho názory sú všeobecne známe ako tie, ktoré majú tendenciu “diskriminovať ženy”. Strumia sa však bránil tým, že chcel poukázať na fakt, že ženy sú práve uprednostňované a zvýhodňované. Tvrdil, že toto bolo v jeho vyjadrení prehliadnuté.
“Mám rád fyziku a vedu, pretože každý môže robiť to, čo chce. Nepáči sa mi, keď existuje sociálne inžinierstvo, ktoré rozhoduje o tom, koľko mužov, žien a kategórií by malo byť,” povedal.
Podľa BBC, Strumia vo svojej prednáške hovoril výsledkoch svojho prieskumu, že “fyzika nie je sexistická voči ženám, ale pravde na tom nezáleží, pretože je súčasťou politickej bitky prichádzajúcej zvonku”.
Vypracoval a predstavil tiež sériu grafov, ktoré ukazovali, že ženy boli uprednostňované pred mužmi, hoci tí boli viac citovaní, čo naznačuje ich vyššiu kvalitu. Uviedol tiež údaje, že muži a ženy boli na začiatku svojej vedeckej kariéry rovnako citovaní, ale v postupe kariéry sa to priklonilo viac k mužom.
A dodal: “Ľudia hovoria, že fyzika je sexistická, že fyzika je rasistická. Urobil som niekoľko jednoduchých prieskumov a zistil som, že to tak nie je, že sa stala sexistická voči mužom, a to som povedal.”