Prvý jednotný sumerský štát, Akkadská ríša založená dobyvateľom Sargon Veľkým (Akkadským), zrazu prestal existovať pred 4200 rokmi.
Mnoho rokov sa vedci hádali na dôvodoch, prečo sa tak stalo. Niektorí predpokladali, že príčinou zrútenia bola šľachta mestských štátov Mezopotámie, nespokojná s centralizáciou moci. Iní videli príčinu vo vpáde kočovníkov.
Teraz vedci našli svedectvo toho, že zmiznutie Sumerov súvisí s podnebím.
“Už dávno sme mali podozrenie, že v tom čase došlo ku klimatickej katastrofe, ktorá súčasne zahubila nielen Sumerov, ale aj staroindickú a egyptskú civilizáciu,“ uviedla Stacy Carolinová z Oxfordskej univerzity.
Carolinová a jej kolegovia po preskúmaní stalaktitov v jaskyni Gol–i–Zard na severe Iránu našli prvé závažné svedectvo o tom, že silné suchá a prašné búrky pripravili Sumerov o všetky ich zásoby vody.
Približne pred 4,26 tis. rokmi sa rast stalaktitov prudko spomalil, čo svedčí o náhodnom a prudkom znížení úrovne zrážok. Toto sucho trvalo viac ako 300 rokov. Okrem toho chemické zloženie potvrdzovalo veľmi časté a výdatné prašné búrky.