USA 27. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Pred viac než dvadsiatimi tisícmi rokov vypukla vo východnej Ázii epidémia koronavírusu, podobná pandémii covid-19. K týmto záverom dospela skupina vedcov, ktorých výsledky výskumu uvádza časopis Current Biology.
Tím odborníkov skúmal genómy viac ako 2 500 súčasných ľudí z 26 populácií na celom svete, aby pochopil, ako sa ľudstvo adaptovalo pri vypuknutí starovekého koronavírusu.
Podarilo sa im stanoviť rolu vazoaktívneho intestinálneho peptidu (VIP) – proteínu, ktorý sa nachádza v mnohých orgánoch a interaguje s vírusmi, ktoré sa dostávajú do organizmu.
“Počas miliónov rokov ľudskej evolúcie viedol prirodzený výber k vyčleneniu niekoľkých variantov génov, ktoré kódujú VIP. Prebieha to trikrát rýchlejšie ako u iných tried génov,” uvádza časopis.
.
Vedci takým spôsobom identifikovali známky adaptácia u 42 rôznych génov kódujúcich VIP.
“Zistili sme, že tieto gény sú väčšinou aktívne v pľúcach, čo je orgán najviac zasiahnutý koronavírusom, a došli sme k záveru, že interagujú priamo s vírusom, ktorý je základom pandémie covid-19,” povedal vedúci výskumu Yassine Swilmi zo Školy biologických vied Adelaidskej univerzity.
Výskumu sa zúčastnili odborníci z Queenslandskej univerzity, Adelaidskej univerzity, Kalifornskej univerzity v San Francisco a Arizonskej štátnej univerzity.
V Číne objavili nové koronavírusy u netopierov
Vedci z Čínskej akadémie vied a Shandong university vykonali štúdiu o evolučnom pôvode SARS-CoV-2 a podobných vírusov. Výsledky sú publikované v časopise Cell.
Odborníci skúmali vzorky slín a životné produkty od 342 netopierov odobratých medzi májom 2019 a novembrom 2020 a zistili 24 genómov koronavírusov. Medzi nimi boli identifikované štyri koronavírusy podobné SARS-CoV-2, ktoré spôsobili pandémiu COVID-19.
Súčasne jedna vzorka (nazývaná RpYN06), ktorá sa nachádza u vrápencov, mala rozdiel iba v proteíne spike: vírus ho potrebuje na pripojenie k stene hostiteľskej bunky a tvoria jeho “korunu”.
V dôsledku toho vedci dospeli k záveru, že vírusy úzko spojené so SARS-CoV-2 naďalej cirkulujú v populáciách netopierov a v niektorých oblastiach sa to môže stávať veľmi často.
“Netopiere sú známe ako vynikajúci prírodný rezervoár pre rôzne patogény, ktoré spôsobujú závažné ochorenia u ľudí a sú spojené s šírením vírusu Hendra, vírusu Marburg, vírusu Ebola a predovšetkým koronavírusu. Okrem netopierov a ľudí môžu koronavírusy infikovať rad domácich a divých zvierat, vrátane ošípaných, hovädzieho dobytka, myší, mačiek, psov, kurčiat, jeleňov a ježkov,” uviedli autori štúdie.