“Nenašli sme žiadnu Drakulovu mučiacu miestnosť, ale objavili sme stopy budov postavených v 17. storočí, ktoré boli s najväčšou pravdepodobnosťou využívané na administratívne účely. V každom prípade nám naše objavy pomôžu obnoviť historický vzhľad hradu. Nezachovala sa žiadna kompletná mapa, takže je ťažké ho študovať a obnovovať ho,” hovorí Isabel Morrisová z Princetonskej univerzity (USA).
Gróf Drakula, najznámejší upír svetovej literatúry, je vďačný za svoju existenciu transilvánskemu kňazovi Vladovi, ktorý v druhej polovici 15. storočia vládol Valašsku. Bol slávny svojou, dokonca aj na tú dobu, neuveriteľnou krutosťou, sklonom k mučeniu a sumárnym poprávám nežiaducich bojarov a zajatých nepriateľov.
Také rysy jeho postavy, ako veria mnohí kronikári a moderní historici, viedli k tomu, že rýchlo získal dve prezývky. Drakula, čo znamená “diabol” v jednom z dialektov rumunsko-moldavského jazyka a Tepeš, teda “kôl”.
Takmer od prvých dní svojej nezávislej politickej a vojenskej kariéry bol Vladislav znepriatelený s maďarským vojnovým veliteľom Jánosom Hunyadiom, na ktorého príkaz bol popravený otec a starší brat Drakulu.
Porážka maďarských vojakov a slovanských kniežat v bitke na Kosovskom poli v roku 1448 dovolila Tepesovi získať späť trón, ale presne o šesť mesiacov neskôr Hunyadi a jeho spojenci zničili Drakulovo vojsko a vrátili na trón Vladislava II., Vraha Drakulovho otca.
Budúci “pokladač na kôl” utiekol do Moldavska, kde bol chytený a premiestnený, ako uvádzajú niektoré valašské kroniky, do rodinného sídla Hunyadiho, hrad Corvinov, ktorý bol postavený okolo moderného rumunského mesta Hunedoara. V zajatí strávil niekoľko rokov, dokázal prežiť samotného Hunyadiho, ktorý zomrel v roku 1456 na mor a znovu získal svoje pozemky a moc.
Mnoho historikov neverí takejto teórii, pretože je veľmi nepravdepodobné, že by Drakula mohol v roku 1448 odísť do Moldavska, pretože vedel, že tu vládnu spojenci Hunyadia. Napriek tomu hrad Corvinov stále priťahuje pozornosť vedcov a milovníkov upírskych príbehov, ktorí sa tu aktívne snažia nájsť stopy skutočného Drakulu.
Morrisová a jej kolegovia vykonali prvé oficiálne hľadania rôznych “tajných miest mučenia” a ďalších stratených priestorov a osvetľovali základy sídla maďarských vojvodov pomocou špeciálnych radarov. Ich spôsob práce bol zvolený tak, aby ich rádiové vlny mohli preniknúť do hĺbky niekoľkých desiatok metrov.
Ako Morrisová poznamenala, jej tím nenašiel také priestory, ale objavil stopy stavby z oveľa neskoršej doby, ktorá bola zrejme využívaná na administratívne účely. Okrem toho našli zvláštne kamenné “podpery”, ktoré podopierajú hrad v oblastiach, kde sa jeho základy nachádzajú za pevnou skalou horniny, na ktorej je postavený.
Dodala, že táto informácia pomôže reštaurátorom porozumieť tomu, ako posilniť hradby, a archeológovia ju budú môcť využiť na to, aby študovali, v ktorých historických obdobiach zažil rôzne rekonštrukcie a rozšírenia.