Washington 17. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)
Americkí vedci identifikovali nervový mechanizmus kýchania. Ukázalo sa, že za tento proces sú zodpovedné tie časti mozgu, ktoré nie sú spojené s dýchaním. Výsledky štúdie sú publikované v časopise Cell
Vedci prvýkrát identifikovali oblasť v centrálnom nervovom systéme, ktorá vyvoláva kýchanie, už pred viac ako dvadsiatimi rokmi, ale doteraz bolo málo poznatkov o tom, ako kýchací reflex funguje na bunkovej a molekulárnej úrovni.
Vedci z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v St. Louis a Perelmanovej lekárskej fakulty Pensylvánskej univerzity prvýkrát identifikovali určité bunky a proteíny, ktoré ovládajú kýchanie.
“Kýchanie je najsilnejším a najbežnejším spôsobom šírenia kvapôčkových respiračných infekcií,” uvádza tlačová správa slová vedúceho výskumu, doktora Qin Liu, docenta anestéziológie na Lekárskej fakulte Washingtonskej univerzity.
“Lepšie pochopenie toho, čo nás núti kýchať, najmä toho, ako sa neuróny správajú v reakcii na alergény a vírusy, nám pomôže vytvoriť metódy liečenia, ktoré môžu spomaliť šírenie infekčných ochorení dýchacích ciest.“
Počas laboratórneho výskumu autori vystavili myši pôsobeniu aerosólových kvapôčok obsahujúcich histamín alebo kapsaicín, čo sú ostré zlúčeniny získané z čili papričiek, ktoré nútia kýchať myši aj ľudí. Pozorovaním reakcie nervových buniek na kapsaicín vedci najprv identifikovali malú skupinu neurónov spojených s kýchaním a potom identifikovali molekuly, neuropeptidy, ktoré odovzdávajú kýchacie signály týmto nervovým bunkám.
Ukázalo sa, že k vzniku kýchania je potrebná molekula neuromedin B (NMB). Tým, že vedci odstránili u myší neuróny citlivé na NMD v tej časti nervového systému, ktorá je zodpovedná za kýchanie, zablokovali tento reflex.
“Je zaujímavé, že neuróny, ktoré spôsobujú kýchanie, sa nenachádzajú v žiadnej zo známych oblastí mozgu, spojených s dýchaním, ale sú s týmito oblasťami spojené prostredníctvom svojich axónov,“ hovorí Dr. Liu.
Autori tiež zistili, že je možné stimulovať kýchací reflex pôsobením na konkrétnu oblasť myšieho mozgu pomocou peptidu NMB. V takom prípade zvieratá začali kýchať bez akýchkoľvek vonkajších dráždidiel.
“Skúmame nervový mechanizmus kýchanie, pretože mnoho ľudí, vrátane mojej rodiny, trpí problémami, ako sú sezónne alergie a vírusové infekcie. Naším cieľom je zistiť, ako sa neuróny správajú v reakcii na alergie a vírusové infekcie spôsobujúce svrbenie očí, kýchanie a ďalšie príznaky,“ vysvetľuje vedec.
Vzhľadom k tomu, že sa mnoho vírusov, vrátane nového koronavírusu SARS–CoV–2, šíri hlavne aerosólom, autori navrhujú vyvinúť liek potlačujúci produkciu molekuly NMB, ktorý môžu infikovaní ľudia použiť na ochranu svojho okolia.
“Pri kýchaní sa uvoľňuje asi dvadsať tisíc kvapôčok obsahujúcich vírus, ktoré zostanú vo vzduchu po dobu až desiatich minút. Aby sme zabránili hromadnému šíreniu vírusu a pomohli v liečení alergického kýchania, je dôležité pochopiť cesty, ktoré spúšťajú tento reflex, a zablokovať ich,” vysvetľuje Liu.