Washington 21. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Používanie mobilného telefónu na odvádzanie pozornosti od problémov mozgu nepomáha, aby sa “reštartoval”, ale naopak vedie k ešte väčšiemu vyčerpaniu intelektuálnych zdrojov, píše portál Eurekalert
K tomuto záveru dospeli vedci z Rutgers University (USA) po experimente so 414 študentmi. Zostavili anagramy 20 písmen – desať pred a desať po prestávke.
Počas odpočinku museli účastníci vykonať test – trikrát nakúpiť v obchode, vojsť sa do určitého rozpočtu, a potom zdôvodniť výber. Úlohu vykonávali členovia rôznych skupín na smartphone, na počítači alebo na papieri. V kontrolnej skupine nebola žiadna pauza.
Výsledky experimentu ukázali, že účastníci, používajúci chytré telefóny potrebovali o 19% viac času ako ostatní, aby zadanie splnili. Ich výsledok bol navyše horší – vyriešili o 22% menej úloh ako zástupcovia iných skupín.
Vedci naznačujú, že rozptyľovanie telefónom je pre užívateľov škodlivé, pretože sa nesústredí na iné problémy.
“Smartphony môžu mať taký účinok, pretože aj jediný pohľad na displej vedie človeka k úvahám o kontrole správ, komunikácii s ľuďmi alebo hľadanie neustále aktualizovaných informácií. V prípade ďalších gadgetov – notebookov alebo domácich počítačov, je to menej viditeľné,” povedal jeden z autorov štúdie, Terry Kurzberg.
Mobilné telefóny škodia zdraviu
Slovenskí vedci použili pri pokusoch na potkanoch mikrovlnné žiarenie na frekvenciách, ktoré používajú mobilné telefóny. Ukázalo sa, že škodia zdraviu, informuje slovenský portál aktuality.sk.
“Sledovali sme vplyv tohto typu žiarenia na štruktúry, v ktorých sa vytvárajú nové bunky. Tie sú na vplyvy vonkajšieho prostredia najcitlivejšie. Študovali sme oblasti mozgu, kde prebieha tvorba nových nervových buniek aj po narodení. Zamerali sme sa aj na semenníky, v ktorých sa tiež bunky neustále delia,” cituje portál slová expertov.
Žiarenie má nepriaznivý vplyv na mozog, pretože sa znížil počet deliacich sa buniek, a tiež došlo k vyššiemu odumieraniu. V semennících odumierali aj bunky produkujúce testosterón.
Vplyv na ľudí musia naďalej skúmať, hovorí portál s tým, že výskum bude naďalej pokračovať.
“Cicavce majú podobné fyziologické procesy. Nehľadiac na to, ale nie je možné v tomto štádiu výskumu výsledky krýs aplikovať na ľudí,” cituje portál slová vedcov z Neurobiologického ústavu biomedicínskeho centra slovenskej akadémie vied.
“Všetci sme účastníkmi celoplanetárnej štúdie. Technológie sme totiž začali používať bez toho, aby sme do detailov preskúmali ich vplyv na zdravie,” dodali.
Aktuality dodávajú, že je na mieste opatrnosť pri používaní mobilných technológií. Obzvlášť deti by nemali mobilné zariadenia intenzívne používať.