Vedci spoločne s kolegami z Murmanského morského biologického inštitútu (tím profesora Grigorija Voskobojnikova) vytvorili špeciálne biotechnologické štruktúry – plantáže rias, ktoré dokážu vyčistiť vodu a zbaviť ju ropných produktov.
“Keď dôjde k úniku ropy, môže byť následne zozbieraná mechanicky. Alebo to môže byť vykonané prirodzenejším a účinnejším spôsobom – teda tak, že bude nebezpečná oblasť ohradená biofiltrami z rias, ktoré ropu rozložia na jednoduché látky, a to aj pri ďalších emisiách,” povedal Stepanjan.
Vedec ďalej zdôraznil, že je táto technológia použitia biofiltrov skutočne jedinečná. Navyše vedci dokázali identifikovať tie najvhodnejšie riasy, ktoré môžu byť použité na tento účel. “Štúdium rias ukázalo, že chaluha bublinatá je tým najstabilnejším superorganizmom,“ prezradil Stepanjan.
Táto riasa rastie predovšetkým v severných moriach a môže existovať pri teplotách od -2 do 30 ° C nad nulou. V zime prakticky zamrzne do ľadu a v lete zostáva počas odlivu niekoľko dní bez vody. Táto riasa je tiež odolná voči svetlu, a to počas polárneho dňa i pri nedostatku svetla počas polárnych nocí. Jej miera odolnosti voči ropným produktom činí 50 miligramov na liter s maximálnou povolenou koncentráciou, ktorá je tisíckrát nižšia – teda 0,05 miligramov na liter.
Experimenty odhalili, že niekoľko desiatok kilogramov týchto rias, ktoré sú umiestnené určitým spôsobom, sú schopné zužitkovať vo vode niekoľko ton ropných produktov. “Náš plán možno aplikovať kdekoľvek na svete, keďže metodológia umožňuje vybrať konkrétne riasy pre určité územie, rovnako ako spôsob ich umiestnenia vo vode,” vyhlásil na záver Stepanjan.