O týždeň neskôr sa ukázalo, že užívanie lieku nepriaznivo ovplyvňuje počet pohlavných buniek a ich pohyblivosť, pričom následky boli tým horšie, čím vyššia bola denná dávka lieku.
Zároveň vedci uvádzajú, že na určenie vplyvu lieku je nutné pokračovať v skúmaní dôsledkov jeho užívania.
Remdesivir bol vyvinutý v roku 2015 na liečbu ochorení spôsobeného vírusom ebola, ale aktívne sa používa na liečbu Covidu–19.
Boj s koronavírusom
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie Covid–19.
Medzi príznaky patrí horúčka, kašeľ, dýchavičnosť. Odborníci Fakultnej nemocnice univerzity Wu–chan zistili, že symptómy pripomínajúce prechladnutie alebo chrípku sa objavujú až v neskorých štádiách ochorenia, na začiatku môže ísť o atypický vývoj pneumónie.
Po vyšetrení novo nakazených sa zistilo, že prvými príznakmi koronavírusu môžu byť hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou, bolesti hlavy a vo vzácnejších prípadoch aj tlak na hrudi.
Lekári tiež poznamenávajú, že v mnohých prípadoch boli u infikovaných osôb pozorované iba atypické príznaky choroby a nedochádzalo ani k zvýšeniu teploty, takže prítomnosť nebezpečného vírusu bolo možné zistiť až po ďalších testoch.