Vedci analyzovali dáta 4 103 ľudí s potvrdeným Covidom–19 v New Yorku. Približne u polovice prípadov (1999) museli pacientov hospitalizovať a 650 ľudí skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti, na ventilácií alebo zomrelo.
Analýza klinického obrazu ochorenia ukázala, že je vyššia pravdepodobnosť toho, že bude mať choroba ťažší priebeh, ak sa u pacienta v počiatočnom štádiu hospitalizácie objavia zvýšené ukazovatele C–reaktívneho proteínu, D–diméru a feritínu. Existuje ešte jeden dôležitý príznak budúcich komplikácií, a to nízky ukazovateľ nasýtenosti krvi kyslíkom (menej ako 88 percent).
Výskumníci si tiež všimli, že najčastejšie choroba prešla do ťažšej formy u ľudí, ktorí boli obézni. U nich je šanca, že budú mať ťažší priebeh choroby Covidu–19 vyššia ako u ľudí s chorobami srdca či pľúc, tvrdia autori štúdie.
Vypuknutie pandémie vo svete
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19. Dňa 11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie Covidu–19.
Príznaky choroby
Čo sa príznakov týka, medzi tie najčastejšie patrí horúčka, respiračné ťažkosti, teda kašeľ a dýchavičnosť, bolesti svalov a únava. Medzi ďalšie príznaky patrí tiež hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou.
Odborníci Fakultnej nemocnice univerzity Wu–chan zistili, že symptómy pripomínajúce prechladnutie alebo chrípku sa objavujú až v neskorých štádiách ochorenia, na začiatku môže ísť o atypický vývoj pneumónie.
Vedci z univerzity King ‘College London zároveň odhalili nové príznaky koronavírusu. Podľa ich štúdie sú strata čuchu a chuti kľúčovými príznakmi choroby koronavírusom.
Podľa odborníkov bol u 59 percent pacientov s týmito príznakmi test na koronavírus pozitívny. Navyše bol tento ukazovateľ presnejší pre stanovenie koronavírusu ako zvýšená teplota.
Vedci poukazujú na to, že v kombinácii s ďalšími príznakmi je u ľudí so stratou čuchu a chuti pravdepodobnosť nákazy koronavírusom trikrát vyššia a odporúčajú, aby sa po objavení týchto príznakov uchýlili na sedem dní do prísnej izolácie.