Ako informuje portál gizmodo.com, v piatok tím nazvaný Subglacial Antarctic Lakes Scientific Access (SALSA) oznámil, že po vŕtaní vysokotlakovým zariadením s teplou vodou dosiahli Mercerovo jazero, ktoré ponúka jedinečnú príležitosť študovať biológiu a chémiu najodolnejších ekosystémov na Zemi.
Antarktída zakrýva viac ako 400 subglaciálnych jazier (pod ľadom), no predtým sa vŕtalo len do blízkeho Whillansovho jazera, do ktorého sa podarilo dostať ešte v roku 2013. Už vtedy sa dokázalo, že takéto extrémne prostredia môžu byť prostredím pre pestrý mikrobiálny život. To očakávali aj od Mercerovho jazera.
“Nevieme, čo nájdeme,” uviedol v očakávaní John Priscu, biogeochemik na Montana State University a vedúci vedec pre SALSA. Ten sa 18. decembra spolu s dvomi námornými technikmi vybral do tábora pri stanici McMurdo a zvyšok vedeckého tímu prišiel nasledujúci deň s vyše 3,5-tonovým nákladom.
Vŕtanie do hĺbky 1 084 metrov začalo vo večerných hodinách 23. decembra a jazero s rozlohou 140 km² sa dosiahlo vo večerných hodinách 26. decembra. Tím SALSA zavedením sondy CTD (vodivosť, teplota, hĺbka) vyhodnotil potrebné údaje, nazbierali vzorky vody a mikrobiálnej DNA a časť sedimentov.
Veľká časť vzoriek sa vyhodnotí priamo na mieste, s niektorými však budú vedci pracovať ešte niekoľko rokov.
Okrem možného objavenia životných foriem, ktoré storočia nepocítili Slnko, ponúka subglaciálne Mercerovo jazero aj príležitosť lepšie porozumieť miestnej hydrológii, napríklad ako jazerá ovplyvňujú tok masívnych ľadových prúdov, ktoré sú skryté pod nimi.
Podľa webu Nature môže byť hlboké aj 10 až 15 metrov. Napriek teplotám, ktoré pravdepodobne sú pod 0°C, sa jazero nezmrazí kvôli intenzívnemu tlaku z ľadu.
Subglaciálna biosféra môže mať podobné biotopy ako sú hlboko vo vnútri Marsu alebo na ľadových mesiacoch Jupitera a Saturna. Vedci, ktorí vedú projekt, dúfajú, že ekosystém Mercerovho jazera vysvetlí možnosť života v takom vzdialenom prostredí.