Rádioterapia alebo liečba ožarovaním je jeden z druhov liečby zhubných nádorov. Najčastejšie sa na tento účel používa fotónové ožiarenie, aj keď výskumy posledných rokov svedčia, že takzvaná metóda flash terapie, pri ktorej sú na ožiarenie chorých tkanív používané protóny, značne menej poškodzuje zdravé tkanivá pri rovnakej účinnosti.
Vedci z Onkologického Abramsonovho ústavu pri Pensylvánskej univerzite (USA) vykonali porovnávací prieskum, ktorého výsledky potvrdili, že flash terapia znižuje približne o dve tretiny riziko vedľajších účinkov oproti fotónovej rádioterapii. Ukazovatele vyliečenia pacientov, ktorí podstúpili jeden z variantov liečby, boli prakticky rovnaké.
Kvôli veľkej hmotnosti protónov v porovnaní s elektrónmi nie je ich priečne rozptýlenie v tkanive veľké, vďaka čomu je lúč presnejšie sústredený na nádor a minimálne poškodzuje susedné tkanivá. Naviac sa dá všetko urobiť za jedno sedenie, ktoré netrvá dlhšie ako jednu sekundu, namiesto niekoľkých týždňov pri fotónovej rádioterapii.
Autori podrobne opísali, ako sa má použiť protónové ožiarenie pri rádioterapii rakoviny a ako sa má správne určiť dávka, aby celá procedúra prebehla veľmi rýchlo.
“Naše klinické skúsenosti svedčia o tom, že protónová liečba má celý rad predností, ale ani my sme nečakali, že účinok bude tak veľký,” uvádza tlačová správa výrok autora prieskumu, doktora lekárskych vied, riaditeľa Robertsovho ústavu protónovej terapie a vedúceho katedry radiačnej onkológie Jamesa Metza.
Je to prvá publikácia výsledkov uplatnenia protónov, a nie elektrónov, pre generáciu flash žiarenia s pomocou obyčajného klinického zariadenia na rádioterapiu, čo svedčí o tom, že použitie protónového žiarenia na účinnú liečbu rakoviny je možné už dnes bez toho, aby sme čakali na vývoj špeciálneho zariadenia.
Niečo ale bude rovnako treba dorobiť. Autori najmä oznámili, že sa musí vyvinúť špeciálny snímač pre presné meranie dávok ožiarenia, pretože štandardné detektory boli rýchlo preťažené kvôli veľkým dávkam radiácie a super veľkým 9rýchlostiam častíc.
Autori sa domnievajú, že ďalšia optimalizácia zariadenia umožní jeho použitie v klinických testoch a uplatnenie spôsobu flash terapie v lekárskej praxi.
K vypadávaniu vlasov nedôjde?
Vlani v septembri sme informovali o tom, že vedci vynašli nový spôsob ochrany vlasových folikulov pri chemoterapii, ktorý zabráni vypadávaniu vlasov pri liečbe rakoviny. Objav je uvedený v tlačovej správe na portáli MedicalXpress.
Vedci využili inhibítory CDK4 / 6, ktoré blokujú delenie buniek bez toho, aby mali toxický účinok na folikuly. Vlasy sa pritom stávajú menej citlivé voči taxanom – liekom, ktoré sa často používajú pri liečbe rakoviny prsníka.
Bolo zistené, že taxany pôsobia na kmeňové bunky pri koreňoch vlasov, z ktorých vznikajú špecializované deliteľné bunky.
Vedci však doteraz nepoznajú presný mechanizmus poškodenia folikulov. Tiež nie je známe, prečo niektorí pacienti strácajú viac vlasov než iní, aj keď dostávajú rovnaké dávky lieku.
V súčasnej dobe plánujú tisícky amerických pacientov zažalovať farmaceutickú spoločnosť Sanofi za to, že nevarovala pred rizikom neustáleho vypadávania vlasov pri liečení taxanmi Taxotere.