Vakcína bola podaná takmer 1400 deťom v Juhoafrickej republike bez ohľadu na dôkaz, že opice “zahynuli v krátkom čase” po jej užití, uviedol profesor Peter Beverley, bývalý vysokoškolský akademik na univerzite. Deťom sa však nič nestalo.
British Medical Journal zistil, že v roku 2009 boli rodičia detí informovaní, že očkovacia látka MVA85A sa ukázala ako bezpečná a účinná, hoci pri testovaní zahynuli zvieratá.
Profesor Jimmy Volmink, dekan Fakulty lekárských a zdravotníckych vied Univerzity v Stellenboschi, pre britský The Telegraph vysvetli, že bol rozdiel medzi informáciami poskytnutými rodičom a skutočnými dôkazmi. Dodal tiež, že vakcína bola daná chudobným a “nie veľmi vzdelaným” ľuďom, takže poskytnutie “jasných a zrozumiteľných informácií” bolo dôležitejšie ako inokedy.
Oxford uviedol, že výsledky testov boli predložené regulačným orgánom vo Veľkej Británii, v USA a v Juhoafrickej republike. Ďalšie štyri testy na morčatách, myšiach, ošípaných a na iných druhoch opíc však už nepreukázali žiadne bezpečnostné nezrovnalosti. Očkovacia látka bola testovaná aj v 14 štúdiách na 400 dospelých, teenageroch a deťoch z Veľkej Británie, Gambie a Juhoafrickej republiky a až potom sa ňou riadne očkovalo. Spomínané opice zahynuli len v jednom prípade, a to kvôli podaniu silnejšej verzie tuberkulózy.
“Musíme vyvinúť lepšie a systematickejšie spôsoby, ako zistiť, kedy je liek pripravený na klinické skúšky u ľudí – a čo je dôležitejšie, kedy nie,” povedal profesor Malcolm Macleod z University v Edinburghu. “Kým naše inštitúcie nerozpoznajú, že ich hlavným cieľom je vytvárať výskum pre spoločnosť, sú rizikom pomalého poklesu reputácie a pravdepodobne rýchlejšieho a vážnejšieho narušenia dôvery verejnosti vo vedu.”
Profesor Mike Turner z Wellcome Trust však obhajuje vedeckú činnosť a podotýka: “Testy na ľuďoch neprinášajú vždy rovnaké výsledky ako testy na zvieratách, čo je dôvod, prečo výsledky zvieracích modelov sú zvyčajne len jedným zo súhrnu úvah o tom, či sa má výskum posunúť dopredu.”