USA 9. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Pavel Lvov)
Vedci z University of Iowa v USA konečne odhalili tajomstvo pôvodu polárnej žiary, čo dokazuje, že hlavnú úlohu hrajú silné elektromagnetické vlny počas geomagnetických búrok. Píše sa o tom v článku publikovanom v časopise Nature Communications
Alfvénové vlny, ktoré sú elektromagnetickými vlnami v plazme a šíria sa pozdĺž siločiar magnetického poľa, pôsobia podľa hypotézy ako urýchľovač častíc. Elektróny v slnečnom vetre, pohybujúce sa rýchlosťou 72 miliónov kilometrov za hodinu, sa dostávajú do magnetického poľa Zeme, zrýchľujú pozdĺž siločiar a vstupujú do horných vrstiev atmosféry, kde sa zrážajú s molekulami kyslíka a dusíka, ktoré ďalej prechádzajú do rozbúreného stavu a vyžarujú svetlo.
Túto hypotézu čiastočne potvrdzujú údaje kozmických prístrojov, ktoré pozorovali Alfvénove vlny nad polárnymi žiarami. Konečný dôkaz pochádzal z veľkého plazmového zariadenia (LPD) v Laboratóriu základného výskumu plazmy na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Pomocou numerických simulácií vedci preukázali, že experimentálne výsledky potvrdzujú klesanie Landau, keď je energia elektromagnetickej vlny absorbovaná pomaly sa pohybujúcimi elektrónmi.
Podľa slov autorov práca je experimentom, prvým priamym dôkazom toho, že Alfvénove vlny sú schopné produkovať zrýchlené elektróny spôsobujúce polárnu žiaru.