Atény 4. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:American School of Classical Studies at Athens)
Archeológovia z Yaleovej univerzity skúmali starodávny keramický hrniec naplnený kuracími kosťami a zistili, na čo slúžil. Informoval o tom portál Live science
Nádoba stará viac ako dvetisíc rokov bola nájdená v roku 2006 v aténskej Agore, v centre hlavného mesta Grécka. Profesorka Jessica Lamontová uviedla, že nádoba obsahovala hlavu a dolné končatiny kurčaťa, ktoré nebolo staršie ako sedem mesiacov.
Vedci dospeli k záveru, že hrniec bol s najväčšou pravdepodobnosťou určený pre obrady čiernej mágie, pomocou ktorých bolo možné uvaliť na nepriateľov kliatbu. Ako vysvetlila Lamontová, odkrútením a prepichnutím hlavy a nôh kuraťa sa čarodejníci pokúšali ublížiť aj svojim obetiam na rovnakých častiach tela.
A aby sa kúzlo dostalo ku konkrétnej osobe, bolo na nádobe vytesané jej meno. Archeológovia napríklad našli na nájdenej nádobe 55 takých záznamov. A hoci neboli príliš zachovalé, podarilo sa zistiť, že za nimi stoja najmenej dvaja kúzelníci.
“Tieto nápisy rozhodne vytvorili ľudia, ktorí vedeli, ako uvaliť mocnú kliatbu,” povedala Jessica Lamontová.
Vedci doteraz neboli schopní presne určiť, prečo niekto chcel uvaliť kliatbu na 55 ľudí naraz. Nevylučujú však, že by to mohlo súvisieť s nejakým druhom súdu.
Ako dodala profesorka Lamontová, na konci 4. storočia pred naším letopočtom bolo súdne pojednávanie v Aténach bežné. Tí, ktorí obrad vykonávali, sa tak mohli pokúsiť ovplyvniť všetkých účastníkov procesu, vrátane páchateľov, svedkov a dokonca aj ich rodinných príslušníkov.
Hrniec bol nájdený na mieste budovy, v ktorej kedysi pracovali remeselníci. Vedci preto predpokladajú, že sa rozhodli uvaliť túto kliatbu kvôli konfliktu, ku ktorému došlo na pracovisku.
Ďalšie verzie súvisia s nestabilnou politickou situáciou v Aténach. Po smrti Alexandra Veľkého v roku 323 pr. n. l. sa jeho ríša zrútila a začal ostrý boj o moc. Niekoľko skupín vtedy bojovalo o kontrolu nad Aténami. Ako poznamenala Lamontová, bola to doba “vojny, obliehania a zmeny politických spojenectiev“.
2 000 rokov staré zrkadlá
Predtým sme informovali, že v starovekej hrobke v Číne bolo objavených viac ako 80 bronzových zrkadiel vyrobených počas dynastie Západných Chanov. Vedci boli prekvapení skutočnosťou, že hoci sú zrkadlá staré asi 2 000 rokov, mnoho z nich stále odráža svetlo a na niektorých je možné vidieť hieroglyfy.
Pohrebisko sa nachádzalo v meste Cao-Čuang v provincii Šan-tung. Vedci objavili viac ako 400 hrobiek, ktoré pravdepodobne patrili elite tej doby. Okrem hrobiek bola tiež objavená zbierka keramiky a bronzových výrobkov. Tieto objekty sa datujú do ranej éry dynastie Západný Chan (202 pr. n. l. – 8 pr. n. l.).
V dávnych dobách, ako hovoria vedci, to bol jeden z hlavných objektov, ktoré boli uložené v hroboch aristokratov. Bol to jeden z prvkov rituálu prevedenia zosnulej osoby do posmrtného života. Vedci sa domnievajú, že nájdené hrobky patrili zástupcom vyššej triedy.