Moskva 18. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA)
Vedci z Nemecka a Veľkej Británie objavili spôsob zníženia vplyvu prevádzky lietadiel na klímu. Zníženie výšky letov o 610 metrov obmedzí vplyv kondenzačných stôp na atmosféru o 59%. Umožní to značne spomaliť príchod klimatickej katastrofy kvôli zvýšeniu globálnych teplôt, tvrdia klimatickí panikári. Informuje o tom Science Alert
Podľa vedcov je potrebné skorigovať len 2% letov, pretože kondenzačné stopy, ktoré majú dlhé trvanie a ovplyvňujú klímu, nevznikajú vždy.
Ale aj keď väčšina stôp zmizne za pár minút, niektoré zostanú až 18 hodín a miešajú sa s inými stopami a riasovými oblakmi. V dôsledku toho vznikajú mihalnicové kondenzačné stopy, ktoré narušujú teplotnú rovnováhu.
Výfuky lietadiel odrážajú krátkovlnné žiarenie Slnka späť do vesmíru, a zároveň zadržiavajú dlhovlnné infračervené žiarenie, čo spôsobuje účinok otepľovania.
Prieskum ukázal, že stopy a radiačný vplyv dokážu zahriať planétu rovnako ako exhaláty kysličníka uhličitého zo spaľovania leteckého paliva. Lenže je to krátkodobý vplyv a dá sa ľahšie zvládnuť.
Kondenzačné stopy vznikajú, keď sa horúci výfuk z lietadiel dostane do vrstvy studeného vzduchu a nízkeho tlaku. Vlaha sa kondenzuje na časticiach uhlíka a tvorí ľadové kryštály, ktoré pozorujeme ako biele pruhy na nebi.
Vedci už skôr zistili, že extrémne zvýšenie morskej hladiny, ku ktorému došlo pred asi 130 tisíc rokov, súviselo s topením antarktických ľadov spôsobeného globálnym oteplením, samozrejme bez vplyvu človeka. Výsledky výskumu uverejnili v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences.
Výsledky veľkého medzinárodného prieskumu ukázali, že v poslednom období medzi dobami ľadovými, ktoré začalo pred 129 tisíc rokmi, došlo k aktívnemu topeniu antarktických ľadovcov.
Na začiatku obdobia medzi dobami ľadovými sa priemerné ročné teploty na planéte zvýšili tak, že teploty povrchovej vody oceánu v polárnych šírkach južnej pologule stúpli o dva stupne. Bolo to dosť na to, aby udalosti nadobudli katastrofálny ráz.
Presne zistiť čas začiatku masového topenia a zrekonštruovať udalosti umožnil vedcom rozbor tenkých vrstiev sopečného popolčeka v antarktických ľadoch.
Iní vedci z NASA však pre zmenu predpovedajú malú dobu ľadovú
Upokojí táto predpoveď klimahysterikov? Podľa predpovede NASA totiž v roku 2020 dôjde k najväčšiemu solárnemu minimu za posledných dvesto rokov. Slnečné lúče sa na našu planétu nebudú dostávať v potrebnej intenzite, čo môže spôsobiť dlhé zimy, ktoré môžu byť výrazne chladnejšie.
solárne minimum je normálnou záležitosťou pre Slnko, pričom k nemu dochádza každých 11 rokov. Teraz, ale Slnko čaká solárne minimum, ku ktorému dochádza raz za 400 rokov. V tomto prípade ide o takzvané veľké solárne minimum, keď Slnečná aktivita klesá viac ako obvykle. Aktivita Slnka by opäť mala zosilniť v roku 2053.
Viac sa môžete dozvedieť v článku TU.