Vedci objavili mach, ktorý prežije na Marse

Vedci objavili mach, ktorý prežije na Marse

Bratislava 2. júla 2024 (HSP/ The Guardian / Foto: Pixabay)

 

Syntrichia caninervis -mach, ktorý rastie v Mohavskej púšti a na Antarktíde, môže podľa vedcov pomôcť založiť život na červenej planéte, informuje The Guardian

mars, slnečná sústava, slnko
Ilustračné foto

Zatiaľ čo sa Matt Damon vo filmovom veľkofilme Marťan spoliehal na zemiaky vypestované na biologickom odpade vesmírnej posádky, vedci tvrdia, že práve skromný púštny mach by mohol byť kľúčový pri zakladaní života na Marse.

Reklama

 

Syntrichia caninervis

Vedcom v Číne sa podarilo odhaliť, že Syntrichia caninervis – mach, ktorý sa vyskytuje v oblastiach Antarktídy alebo americkej Mohavskej púšte – je schopný odolávať podmienkam podobným tým na Marse ,  vrátane sucha, vysokej úrovne radiácie a extrémneho chladu.

Reklama

Tím tvrdí, že ich práca je prvou, ktorá skúma prežitie celých rastlín v takomto prostredí. Zároveň sa tím zameriava na možnosti pestovania rastlín priamo na povrchu planéty, a nie len v skleníkoch.

„Jedinečné poznatky získané v našej štúdii kladú základy pre kolonizáciu vesmíru pomocou prirodzene vybraných rastlín prispôsobených extrémnym stresovým podmienkam,“ píše tím.

Profesor Stuart McDaniel, odborník na machy z Floridskej univerzity, ktorý sa na štúdii nepodieľal, naznačil, že táto myšlienka má svoje opodstatnenie.

„Pestovanie pozemských rastlín je dôležitou súčasťou každej dlhodobej vesmírnej misie, pretože rastliny účinne premieňajú oxid uhličitý a vodu na kyslík a sacharidy – v podstate na vzduch a potravu, ktoré ľudia potrebujú na prežitie. Púštny mach nie je jedlý, ale vo vesmíre by mohol poskytovať iné dôležité funkcie,“ povedal McDaniel.

Doktorka Agata Zupanská zo SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence – projektu, ktorý sa zaoberá hľadaním života na iných planétach) s profesorom súhlasila. Poznamenala, že mach by mohol pomôcť obohatiť a transformovať skalnatý materiál nachádzajúci sa na povrchu Marsu, aby umožnil rast ďalších rastlín.

Reklama

„Mach nie je nijako chutný a inak nie je práve najlepším doplnkom do šalátu,“ poznamenala.

 

Vydrží extrémy

V článku v časopise The Innovation vedci opisujú, ako púštny mach nielen prežil, ale ako sa rýchlo zotavil z takmer úplnej dehydratácie. Bol tiež schopný regenerovať sa za normálnych podmienok rastu po tom, čo strávil až päť rokov pri -80 °C a až 30 dní pri -196 °C. Zvládol tiež vystavenie gama žiareniu, pričom dávky okolo 500Gy dokonca podporili jeho opätovný rast.

Tím ďalej vytvoril prostredie, ktoré malo podobné parametre tlaku, teploty, plynov a UV žiarenia ako sú na Marse. Zistilo sa, že mach v tomto prostredí podobnom Marsu prežil a bol schopný regenerovať za normálnych podmienok rastu aj po siedmich dňoch od toho, čo bol týmto podmienkam vystavený. Tím tiež zaznamenal, že rastlinám, ktoré boli pred takýmto experimentom vysušené, sa darilo lepšie.

„Do budúcna očakávame, že tento sľubný mach by sa mohol dostať na Mars alebo na Mesiac, aby sa ďalej testovala možnosť kolonizácie a rastu rastlín vo vesmíre,“ píšu vedci.

Reklama

Profesor McDaniel poznamenal, že väčšina rastlín nedokáže odolať stresu pri cestovaní vo vesmíre.

„Táto práca je vzrušujúca. Ukazuje, že púštny mach prežije krátkodobé vystavenie niektorým stresom, ktoré sa pravdepodobne vyskytnú pri ceste na Mars – vrátane veľmi vysokej úrovne radiácie, veľmi nízkych teplôt a veľmi nízkej hladiny kyslíka,“ povedal.

 

Dodal však, že výskum má svoje obmedzenia

„Tieto experimenty predstavujú dôležitý prvý krok, ale nedokazujú, že by mach mohol byť významným zdrojom kyslíka v podmienkach planéty Mars, a ani to, že by sa púštny mach mohol na Marse množiť,“ povedal McDaniel.

Doktorka Zupanská dodala, že okrem iných problémov štúdia netestovala vplyv žiarenia častíc.

„Podľa môjho názoru sa blížime k pestovaniu rastlín v mimozemských skleníkoch a mach v nich určite má svoje miesto,“ povedala.

„Tvrdiť, že mach alebo akýkoľvek iný priekopnícky druh je pripravený terraformovať Mars alebo akúkoľvek inú vesmírnu planétu, je prehnané,“ myslí si.

Dr. Wieger Wamelink z Wageningenskej univerzity tiež vyjadril obavy vrátane toho, že teploty na červenej planéte len zriedka prekročia bod mrazu, čo znemožňuje rast rastlín vo vonkajšom prostredí, pričom v novej štúdii nebola použitá pôda podobná tej z Marsu.

„Machy boli pestované v podmienkach planéty Mars maximálne niekoľko dní a potom boli opätovne pestované v pozemských podmienkach na piesku,“ povedal Wamelink.

„To, samozrejme, vôbec neznamená, že môžu rásť v podmienkach Marsu,“ dodal.

Reklama

Profesor Edward Guinan z Villanovskej univerzity v USA však štúdiu označil za pôsobivú. „Tento extrémne tolerantný mach by mohol byť sľubným priekopníkom pre kolonizáciu Marsu,“ povedal, hoci poznamenal, že mach bude na svoj rast potrebovať vodu.

„Máme pred sebou ešte dlhú cestu. Avšak tento nízky púštny mach ponúka nádej, že v budúcnosti sa malé časti Marsu stanú obývateľné pre ľudstvo…,“ vyjadril sa Guinan.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:20

Nemecký súd v stredu zrušil zatykač na Christiana Bruecknera, hlavného podozrivého v prípade zmiznutia britského batoľaťa Madeleine McCannovej. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP a AFP.

Štátny súd v Braunschweigu uviedol, že zrušil zatykač v jednom z prípadov, ktoré sú vedené voči Bruecknerovi, pretože v súčasnosti neexistuje žiadne bezprostredné podozrenie. Rozhodnutie by podľa jeho právnika mohlo byť signálom, že Brueckera oslobodia v prebiehajúcom súdnom procese. Konečný verdikt vyhlási súd až v októbri.

20:18

Talianske úrady zadržali záchrannú loď loď MV Louise Michel pre účasť na záchrane 37 osôb v Stredozemnom mori. Dôvodom je nerešpektovanie úradných príkazov.

20:18

Dánske úrady v stredu obvinili Poliaka z júnového útoku na premiérku Mette Frederiksenovú, oznámil jeho právnik. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Právnik podozrivého 39-ročného muža Henrik Karl Nielsen uviedol, že jeho klient si nepamätá, čo presne sa stalo a na súde neprizná vinu. Večer 7. júna na námestí v Kodani pristúpil k dánskej premiérke a udrel ju do hornej časti ruky. Frederiksenová utrpela menšie poranenie v oblasti šije. Podľa dánskych médií bol muž v čase incidentu pravdepodobne pod vplyvom drog a opitý.

Mette Frederiksenová
Na archívnej snímke z 27. júna 2024 dánska premiérka Mette Frederiksenová prichádza na summit EÚ v Bruseli. Dánske úrady v stredu 3. júla 2024 obvinili Poliaka z júnového útoku na premiérku Mette Frederiksenovú, oznámil jeho právnik
19:19

Príjmy Ruska z predaja ropy a zemného plynu sa v prvom polroku 2024 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšili o 41 % na 5,698 bilióna rubľov (65,12 miliardy USD, 60,7 miliardy eur). Na vývoj pozitívne vplývali rastúce ceny ropy a slabší rubeľ.

19:18

Stredopravicová politická skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) z Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Bruseli dokončila dotváranie svojich vedúcich štruktúr a zloženia. Informuje o tom spravodajca TASR.

19:17

Ukrajinský minister zahraničných vecí v stredu rokoval so svojím izraelským náprotivkom Jizraelom Kacom o regionálnych a globálnych hrozbách zo strany Ruska, Iránu a KĽDR. S americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom hovorili o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany. TASR informuje podľa Kulebovho vyjadrenia na sociálnej sieti X.

19:16

Lídri hlavných britských politických strán aj deň pred parlamentnými voľbami pokračovali v kampani v tzv. kampaňových autobusoch jazdili po volebných obvodoch v krajine. TASR informuje podľa stanice BBC.

Británia Voľby
Tabuľka s nápisom volebná miestnosť v Londýne v stredu 3. júla 2024
18:42

Ruský prezident Vladimir Putin a čínska hlava štátu Si Ťin-pching dali štátnym spoločnostiam pokyn, aby sa “čo najskôr” dohodli na podmienkach dodávok plynu prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri 2. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

18:36

Bulharský parlament neschválil v stredu vznik menšinovej vlády navrhnutej stredopravou stranou Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB). Krajinu to zrejme priblížilo k ďalším predčasným voľbám a v takom prípade by to boli už siedme od apríla 2021. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Muž fotí ženu pred rozkvitnutými divokými kvetmi a slnečnicami v Olympijskom lesoparku v Pekingu v Číne

Autor: TASR/AP-Vincent Thian

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Milan Šupa

Andrej Sablič

Viktor Pondělík

Branislav Čech

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali