Vedci objavili mach, ktorý prežije na Marse

❚❚

Bratislava 2. júla 2024 (HSP/ The Guardian / Foto: Pixabay)

 

Syntrichia caninervis -mach, ktorý rastie v Mohavskej púšti a na Antarktíde, môže podľa vedcov pomôcť založiť život na červenej planéte, informuje The Guardian

mars, slnečná sústava, slnko
Ilustračné foto

Zatiaľ čo sa Matt Damon vo filmovom veľkofilme Marťan spoliehal na zemiaky vypestované na biologickom odpade vesmírnej posádky, vedci tvrdia, že práve skromný púštny mach by mohol byť kľúčový pri zakladaní života na Marse.

.

 

Syntrichia caninervis

Vedcom v Číne sa podarilo odhaliť, že Syntrichia caninervis – mach, ktorý sa vyskytuje v oblastiach Antarktídy alebo americkej Mohavskej púšte – je schopný odolávať podmienkam podobným tým na Marse ,  vrátane sucha, vysokej úrovne radiácie a extrémneho chladu.

.

Tím tvrdí, že ich práca je prvou, ktorá skúma prežitie celých rastlín v takomto prostredí. Zároveň sa tím zameriava na možnosti pestovania rastlín priamo na povrchu planéty, a nie len v skleníkoch.

„Jedinečné poznatky získané v našej štúdii kladú základy pre kolonizáciu vesmíru pomocou prirodzene vybraných rastlín prispôsobených extrémnym stresovým podmienkam,“ píše tím.

Profesor Stuart McDaniel, odborník na machy z Floridskej univerzity, ktorý sa na štúdii nepodieľal, naznačil, že táto myšlienka má svoje opodstatnenie.

„Pestovanie pozemských rastlín je dôležitou súčasťou každej dlhodobej vesmírnej misie, pretože rastliny účinne premieňajú oxid uhličitý a vodu na kyslík a sacharidy – v podstate na vzduch a potravu, ktoré ľudia potrebujú na prežitie. Púštny mach nie je jedlý, ale vo vesmíre by mohol poskytovať iné dôležité funkcie,“ povedal McDaniel.

Doktorka Agata Zupanská zo SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence – projektu, ktorý sa zaoberá hľadaním života na iných planétach) s profesorom súhlasila. Poznamenala, že mach by mohol pomôcť obohatiť a transformovať skalnatý materiál nachádzajúci sa na povrchu Marsu, aby umožnil rast ďalších rastlín.

.

„Mach nie je nijako chutný a inak nie je práve najlepším doplnkom do šalátu,“ poznamenala.

 

Vydrží extrémy

V článku v časopise The Innovation vedci opisujú, ako púštny mach nielen prežil, ale ako sa rýchlo zotavil z takmer úplnej dehydratácie. Bol tiež schopný regenerovať sa za normálnych podmienok rastu po tom, čo strávil až päť rokov pri -80 °C a až 30 dní pri -196 °C. Zvládol tiež vystavenie gama žiareniu, pričom dávky okolo 500Gy dokonca podporili jeho opätovný rast.

Tím ďalej vytvoril prostredie, ktoré malo podobné parametre tlaku, teploty, plynov a UV žiarenia ako sú na Marse. Zistilo sa, že mach v tomto prostredí podobnom Marsu prežil a bol schopný regenerovať za normálnych podmienok rastu aj po siedmich dňoch od toho, čo bol týmto podmienkam vystavený. Tím tiež zaznamenal, že rastlinám, ktoré boli pred takýmto experimentom vysušené, sa darilo lepšie.

„Do budúcna očakávame, že tento sľubný mach by sa mohol dostať na Mars alebo na Mesiac, aby sa ďalej testovala možnosť kolonizácie a rastu rastlín vo vesmíre,“ píšu vedci.

.

Profesor McDaniel poznamenal, že väčšina rastlín nedokáže odolať stresu pri cestovaní vo vesmíre.

„Táto práca je vzrušujúca. Ukazuje, že púštny mach prežije krátkodobé vystavenie niektorým stresom, ktoré sa pravdepodobne vyskytnú pri ceste na Mars – vrátane veľmi vysokej úrovne radiácie, veľmi nízkych teplôt a veľmi nízkej hladiny kyslíka,“ povedal.

 

Dodal však, že výskum má svoje obmedzenia

„Tieto experimenty predstavujú dôležitý prvý krok, ale nedokazujú, že by mach mohol byť významným zdrojom kyslíka v podmienkach planéty Mars, a ani to, že by sa púštny mach mohol na Marse množiť,“ povedal McDaniel.

Doktorka Zupanská dodala, že okrem iných problémov štúdia netestovala vplyv žiarenia častíc.

„Podľa môjho názoru sa blížime k pestovaniu rastlín v mimozemských skleníkoch a mach v nich určite má svoje miesto,“ povedala.

„Tvrdiť, že mach alebo akýkoľvek iný priekopnícky druh je pripravený terraformovať Mars alebo akúkoľvek inú vesmírnu planétu, je prehnané,“ myslí si.

Dr. Wieger Wamelink z Wageningenskej univerzity tiež vyjadril obavy vrátane toho, že teploty na červenej planéte len zriedka prekročia bod mrazu, čo znemožňuje rast rastlín vo vonkajšom prostredí, pričom v novej štúdii nebola použitá pôda podobná tej z Marsu.

„Machy boli pestované v podmienkach planéty Mars maximálne niekoľko dní a potom boli opätovne pestované v pozemských podmienkach na piesku,“ povedal Wamelink.

„To, samozrejme, vôbec neznamená, že môžu rásť v podmienkach Marsu,“ dodal.

.

Profesor Edward Guinan z Villanovskej univerzity v USA však štúdiu označil za pôsobivú. „Tento extrémne tolerantný mach by mohol byť sľubným priekopníkom pre kolonizáciu Marsu,“ povedal, hoci poznamenal, že mach bude na svoj rast potrebovať vodu.

„Máme pred sebou ešte dlhú cestu. Avšak tento nízky púštny mach ponúka nádej, že v budúcnosti sa malé časti Marsu stanú obývateľné pre ľudstvo…,“ vyjadril sa Guinan.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:05

Irán spustil nové centrifúgy na obohacovanie uránu, uviedol v nedeľu predseda parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf. Povedal, že iránske orgány týmto krokom reagovali na nedávne prijatie protiiránskej rezolúcie na zasadnutí Rady guvernérov MAAE.

„Reakcia Iránu je založená na zásade reciprocity, keďže Rada guvernérov MAAE bola zneužitá na nespravodlivé politické účely,“ povedal Ghalibaf. Uvedenie centrifúg na obohacovanie uránu do prevádzky je jedným z krokov potrebných na výrobu jadrovej zbrane.

13:55

Ceny zlata vzrástli v piatok (22. 11.) piaty deň po sebe. Obavy z eskalácie vojny na Ukrajine totiž podporujú bezpečné aktíva.

13:55

Dovolenka na Slovensku sa môže v budúcom roku predražiť. Hoci od budúceho roka bude pre cestovný ruch platiť znížená daň z pridanej hodnoty (DPH), kombinácia vládnych opatrení, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2025, môže spôsobiť, že dovolenka na Slovensku by mohla byť drahšia ako doteraz. Myslí si to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

13:55

Volkswagen napriek odporu zamestnancov trvá na svojich plánoch týkajúcich sa zatváraní závodov v Nemecku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

“Musíme znížiť naše kapacity a prispôsobiť ich novej realite,” uviedol šéf značky VW Thomas Schäfer v rozhovore pre Welt am Sonntag. Týka sa to závodov na výrobu komponentov aj vozidiel. Na otázku, či by VW mohol zrušiť plány na zatvárania závodov, Schäfer odpovedal: “V súčasnosti to tak nevyzerá.”

13:55

Španielsko pokutovalo Ryanair, EasyJet a ďalšie nízkonákladové aerolínie za neoprávnené poplatky za príručnú batožinu.

13:54

Na Slovensku je tento rok rekordný záujem o prácu, najviac v administratíve. Zamestnávateľom prišlo na zverejnené inzeráty cez pracovný portál Profesia.sk od januára do 17. novembra viac ako štyri milióny reakcií. Vyplýva to z analýzy portálu, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Career.

13:51

Jeden muž prišiel o život po výbuchu ručného granátu, ku ktorému došlo na sobotnom večierku v chorvátskom meste Knin. Ďalšie štyri osoby utrpeli zranenia. Oznámila to v nedeľu tamojšia polícia.

13:50

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko v nedeľu uviedol, že Spojené štáty využívajú Taiwan na vyprovokovanie vážnej krízy v Ázii. Zopakoval, že Moskva podporuje postoj Číny k Taiwanu.

13:50

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu uviedol, že Ukrajina potrebuje posilniť svoju protivzdušnú obranu, aby ochránila ľudí pred ruskými útokmi. Rusko podľa Zelenského za uplynulý týždeň vypustilo na Ukrajinu viac ako 800 riadených leteckých bômb, približne 460 útočných dronov a viac ako 20 rakiet rôznych typov.

11:54

Humanitárna kríza v Sudáne je horšia ako na Ukrajine, v Pásme Gazy a Somálsku dohromady, vyhlásil vedúci predstaviteľ Nórskej rady pre utečencov (NRC) Jan Egeland.

11:42

S blížiacim sa Black Friday sa obchodníci predháňajú s výhodnými cenovými ponukami tovarov. Netreba však zabúdať na to, že toto obdobie zneužívajú podvodníci. Upozornila na to Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie (SBA).

11:42

Ceny ropy počas uplynulého týždňa vyskočili o viac ako 6 %. Hlavným dôvodom boli obavy týkajúce sa eskalácie ruskej útočnej vojny na Ukrajine. Ďalším faktorom bol pravdepodobný nárast dovozu ropy do Číny.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali