Moskva 18. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Biológovia zistili, že nedostatočná hladina proteínu uvoľňujúceho kyslík v červených krvinkách vedie k zhoršeniu kognitívnych schopností a predčasnému starnutiu. Výsledky štúdie sú publikované v časopise PLoS Biology
Vedci zo Spojených štátov a Číny pri pokusoch na myšiach zistili, že pri znížení hladiny proteínu ADORA2B v krvi sa u zvierat zhoršuje pamäť a sluch, v mozgu sa vyvíja zápal a zrýchľuje sa starnutie.
Adenozínový receptor A2B alebo ADORA2B je súčasťou membrány erytrocytov, červených krviniek a pomáha uvoľňovať kyslík z krvi. Je známe, že jeho obsah v krvi s vekom klesá. Autori predpokladajú, že existuje priama súvislosť medzi týmto poklesom a starnutím mozgu.
Aby si túto myšlienku overili, vyšľachtili myši, ktorým v krvi chýbal ADORA2B, a porovnali ich správanie a fyziologické vlastnosti so zvieratami z kontrolnej skupiny.
Výsledky ukázali, že počas starnutia vykazovali myši bez ADORA2B viac známok kognitívneho poklesu než zvieratá z kontrolnej skupiny. Zápalové procesy v mozgu sa vyvíjali zrýchlene.
Na mladých myšiach vedci vykonali experiment, počas ktorého boli zvieratá vystavené kyslíkovému hladovaniu. U myší bez ADORA2B boli behaviorálne a fyziologické účinky nedostatku kyslíka oveľa silnejšie ako u normálnych myší.
Proteín proti stárnutiu
Z toho autori usudzujú, že proteín ADORA2B reguluje prísun ďalšieho množstva kyslíka do mozgu v prípade jeho nedostatku. S vekom tento prísun klesá a rýchlosť starnutia mozgu do značnej miery závisí na tom, ako efektívne tento proteín funguje. Vedci preto nazvali ADORA2B “proteínom proti starnutiu”.
“Červené krvinky plnia nenahraditeľnú funkciu dodávania kyslíka k udržaniu bioenergie každej bunky v tele,” uvádza tlačová správa slová vedúceho výskumu, doktora Yang Xia z katedry biochémie a molekulárnej biológie na Lekárskej fakulte McGoverna Texaskej univerzity.
“Naše výsledky ukazujú, že signálna kaskáda červených krviniek ADORA2B podporuje dodávku kyslíka do mozgu a bojuje proti predčasnému začiatku poklesu kognitívnych schopností, súvisiaceho s vekom, poruchám pamäti a sluchu.”
Autori uvádzajú, že je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či hladiny ADORA2B prirodzene klesajú s vekom a či liečba pomocou liekov, ktoré aktivujú ADORA2B, môže spomaliť pokles kognitívnych schopností a zabrániť predčasnému starnutiu.