Berlín 20. októbra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Antibiotiká už nefungujú, vedci bijú na poplach kvôli najväčšej medicínskej hrozbe posledných desaťročí, píše Bild. Objavenie penicilínu v minulom storočí viedlo k dramatickému predĺženiu dĺžky ľudského života
„Vďaka prvému antibiotiku môžu ľudia žiť o 30 rokov dlhšie v porovnaní s časmi pred jeho zavedením. Teraz ľudstvu hrozí, že tento boj opäť prehrá. Čoraz viac baktérií je odolných voči antibiotikám a nových liekov je veľmi málo,“ uvádza sa v článku.
Nedávna štúdia zistila, že do roku 2050 by mohlo na celom svete zomrieť viac ako 39 miliónov ľudí na infekcie spôsobené mikroorganizmami odolnými voči antibiotikám. Už teraz len v Európskej únii každoročne zomiera 35 000 ľudí na infekcie spôsobené rezistentnými patogénmi.
„Po prvé, antibiotiká sa stále príliš často predpisujú v ambulantnej praxi. Po druhé, s oživením medzinárodného cestovania po pandémii sa k nám dostáva mnoho rezistentných baktérií. Obzvlášť vysoká miera rezistencie je v krajinách, ako sú Grécko, Portugalsko, Turecko, ako aj India a ďalšie ázijské krajiny. Ľudí treba varovať: ak si niekto privezie takéto baktérie z dovolenky a nakazí napríklad svojho chorého starého otca, môže to byť pre neho smrteľné,“ povedal profesor intenzívnej medicíny Frank M. Brunkhorst (Univerzitná nemocnica Jena).
.
Odborníci zdôrazňujú, že v mnohých prípadoch nie sú antibiotiká potrebné. Napríklad pri takmer všetkých infekciách dýchacích ciest. Antibiotiká sa príliš ľahko predpisujú aj pri infekciách močových ciest, napríklad pri zápale močového mechúra, hoci vo väčšine prípadov nie sú potrebné.
Krízu zhoršuje aj nedostatok nových antibiotík. Od roku 2017 bolo schválených len 12 nových antibiotík.