Akcia je na stránkach Cevroinstitut.cz uvedená touto anotáciou: “Verejnému priestoru dominuje prezident Trump – komunikáciou na twitteri počínajúc a transakčnou diplomaciou končiac. Aká je budúcnosť Západu? Aká bude úloha USA? A aká bude úloha amerických spojencov?” Na tému v úlohe hlavných hostí prišli debatovať: bezpečnostný expert Amichai Magen (Lauder School of Government, Diplomacy and Strategy / Izrael /), neokonzervatívny spisovateľ Joshua Muravchik (World Affairs Institute / USA /) a poradca izraelských premiérov Dan Schueftan (University of Haifa / Izrael /), ohlásený Jan Surotchak sa nedostavil. Akciu moderátorsky sprevádzal Alexander Vondra, riaditeľ vysokej školy CEVRO Inštitút (bývalý podpredseda druhej vlády expremiéra Mirka Topolánka).
Akademická pôda alebo neviditeľný kostol?
Alexandr Vondra hneď na začiatku debaty, už predznamenali vyššie uvedení rečníci – pár otázok z publika nasledovalo potom – vyzdvihol, že bez USA by nevzniklo Československo; pripomenul, ako USA podporovali československý disent aj že tu máme nejednu sochu, prostredníctvom ktorej vyjadrujeme svoju vďaku americkému prezidentovi Woodrowovi Wilsonovi. Vondra nato zdôraznil, že svet sa dramaticky mení a je na ČR, či zaujme také stanovisko, aby mohla aj naďalej čerpať z benefitov, ktorými našu krajinu zahŕňajú Spojené štáty americké.
Izraelské pochlebovanie USA či úprimný prejav vďačnosti a obdivu?
Dan Schueftan potvrdil, že jediným mysliteľným svetovým lídrom sú USA. Niektoré jeho výroky, ako by povedal klasik, by si zaslúžili vysekať do kameňa: “Nemôžeme oponovať tomu, na kom závisíme.” Táto logika je demonštráciou krajného pragmatizmu. Nemá zrejme zmysel podrobovať kritike americkú morálku či jej interpretáciu pravdy – raz sme totiž na USA závislí, preto sa zmocnime tohto faktu a nesýčkujme.
Dan Schueftan vyslovil aj tézu, že “buď Amerika povedie svet, alebo nikto”. Myšlienku prehĺbil oznámením, že “ani Čína nechce existujúce status quo nijako meniť, pretože zažívať prosperitu môže jedine, keď sú USA na vrchole v pozícii lídra”. Schueftan, aby nikto nepochyboval, upresňuje: “Ak USA nepovedú svet, všetko sa utopí v chaose.”
Akademik z Univerzity v Haife ešte poučil o tom, že USA sa oslabili vďaka Georgovi Bushovi ml. (Jeho útok na Irak), vďaka Obamovej administratíve, takže teraz si nemôžu dovoliť podporovať, ba dokonca zachraňovať, Európu, ktorá by sa snáď ešte chcela k USA stavať chrbtom (pozri Nord Stream 2, pozn.)! Dan Schueftan priamo glosuje, že “Európa sa málo snaží”, myslí sa tým, že málo prejavujeme vďaku Amerike, vďaka ktorej nežijeme v biede a chaose.
Čo ešte povedal dan Schueftan: “Európa by nemala odoberať ruský plyn. Musí sa hrať podľa pravidiel USA , najmä vtedy, keď sa bez Ameriky nezaobídeme.”
Vzdelaní, distingvovaný Česi z lepšej spoločnosti tlieskali rečníkom. Tí hovorili krásne, rovnako hovoria aj sektári
Spisovateľ Joshua Muravchik decentne “zaoponoval”, respektíve ako že namietol Danu Schueftanovi, lebo ponúkol myšlienku, že USA samy nemajú niektoré veci robiť, resp. USA nemajú vystupovať “nepriateľsky” proti vlastným spojencom a nemajú sa “bozkávať” s nepriateľmi – spisovateľ tú kritizuje pozitívny vzťah Trumpa s Putinom, z čoho vraj vlastne vyplýva, že “Putin asi niečo, má na Trumpa …”
USA musia ovplyvňovať svet, pretože sa im izolacionizmus v minulosti nevyplatil.
Joshua Muravchik glorifikuje USA takto: “USA zariadili nevídanú expanziu demokracie do sveta, akú história ešte nevidela USA nie sú imperiálna krajina, zа všetko vďačíme tzv. ,Pax Americana’!”
Spisovateľ vyjadril aj ľútosť nad tým, že západná Európa prejavuje nebezpečnú náklonnosť k Putinovi (pozri Taliansko, Nemecko, Francúzsko…). Prítomní si vypočuli aj jeho názor, že US spoločnosť je najviac polarizovaná v histórii, že Trump nevie, čo sa v jeho administratíve naozaj deje, čo je nakoniec dobre, pretože politika USA sa tým nestáva nestabilná. Dan Schueftan kontroval výrokom, že by nechcel, aby raz v strategickej otázke musel Trump naostro rozhodnúť. Avšak paradoxné je, že “kroky, ktorých sa zatiaľ dopustil, mali na USA i svet pomerne pozitívny vplyv… “
Rusko bolo označené za nepriateľa. Jeho úloha v druhej svetovej vojne – absolútne nezmienili, bola vymazaná z pamäte. Úplne všeobecné konštatovania bez jediného argumentu
Amichai Magen bol vo svojej reči celkom radikálny: “USA dali Európe 30 rokov času, aby sa o seba naučila postarať sama!” Zmyslom USA je vraj poskytnúť svetu tzv. “Eunomiu” (harmonické equilibrium). Amerika sa podľa Magena nemôže vzdať tzv. tvrdej sily, nie v čase Asadových chemických útokov (dôkazy neuvedené, pozn.), Ako Amichai tvrdí, proti vlastným obyvateľom. Po vzore Alexandra Vondru Amichai Magen poďakoval USA za to, že zbavili svet negramotnosti, chudoby, posunuli významne dĺžku dožitia človeka.
“Za všetko ale Rusko nemôže,” hovorí Amichai Magen. Dôvody rozkolísania svetovej geopolitiky vidí aj v lenivosti Američanov a Európanov. Bola vraj chyba nezalievať strom demokracie a naivne si myslieť, že voľná ruka trhu všetko vyrieši. Rovnako tak krátkozraké malo byť to, že sme si vypestovali ahistorickú spoločnosť (rozumej tú, ktorá nechápe, že USA sú historicky predsa tou najlepšou krajinou na svete). USA sa snažili socializovať také krajiny ako Čína, Rusko a ďalšie. Jediné čo USA žne za svoju obetavosť a dobrotu, hovorí Amichai Magen, sú pomstychtivé tendencie (hackerské zasahovanie Ruska do amerických volieb…).
Všetci rečníci sa zhodli, že Európa musí zatočiť s polarizáciou spoločnosti, aby v Európe nevznikla občianska vojna! Znamená to, že všetci musia zastávať jediný správny názor? Ľudia zo sály boli buď natoľko zaskočení, alebo úprimne uverili v onú krásnu krajinu za oceánom, že sa žiadna väčšia debata nerozprúdila.
No, takú máme v Česku demokraciu. Ak máte názor, radšej mlčte. Ďakujeme Ti, Ameriko!
Ilustračné pieseň: “V Amerike je blaze (Šuby duby Amerika)
V Európe už občianska vojna prebieha – prinajmenšom na Ukrajine. Rečníci v CEVRO Inštitútu tvrdili, že liberalizmus sa nesmie premiešať s nacionalizmom.