V návrhu uznesenia európsky parlament vyzýval členské štáty, aby urýchlene evakuovali obyvateľov z Líbye a presunuli ich aj do štátov Európskej únie. V spomínanom uznesení európsky parlament tiež vyzýval na vytvorenie bezpečných a legálnych ciest a na podporu evakuácie, presídlenia a zavedenie humanitárnych koridorov do EÚ.
“Neuveríte, ale toto uznesenie dnes neprešlo. A neprešlo len o dva hlasy,” informoval o tesnom výsledku Uhrík. Za uznesenie hlasovalo 288 poslancov a proti uzneseniu hlasovalo 290 poslancov. “To znamená, že dva hlasy, aj tie poslanca Uhríka a Radačovského, rozhodli o tom, že sa nebude naďalej podporovať prevádzanie imigrantov cez Stredozemné more.”
Uhrík na záver dodal, že ak niekto tvrdí, že voľba poslancov ĽSNS nemá a nemala význam, tak na tomto príklade môže vidieť jasný opak. “Aj dva hlasy dokážu v takto závažnej celoeurópskej téme rozhodnúť.”
Europoslanec Robert Hajšel (Smer-SD) pri hlasovaní zdržal. V prvotných výstupoch ale figuruje medzi hlasujúcimi za.
“Príliš veľa utečencov prichádza o život v Stredozemnom mori a netreba len výrazne posilniť pátracie a záchranné operácie, ale musíme nájsť aj prepracovanejšie celkové riešenie, ktoré bude akceptovateľnejšie pre všetky členské štáty Európskej únie. Práve preto som sa sa zdržal hlasovania pri schvaľovaní rezolúcie, ktorej cieľom bolo hlavne posilniť pátracie a záchranné kapacity EÚ v Stredozemnom mori,” vysvetlil pre náš portál.
“Bohužiaľ, pri elektronickom hlasovaní došlo k technickej chybe a v prvých výstupoch z hlasovania chybne figurujem medzi tými, ktorí za rezolúciu hlasovali. Následnej žiadosti o opravu hlasovania kompetentné orgány EP vyhoveli,” dodal.
Neschválenie celkovej rezolúcie sa môže niekomu podľa jeho slov zdať ako zlý signál voči utečencom bojujúcim v Stredomorí o holý život, “ale treba ho využiť na to, aby sme podobný text dostali do vyváženejšej a pre všetkých prijateľnejšej formy.”
“Ja nie som proti princípu solidarity, keď ide o záchranu ľudských životov na mori a som aj za posilnenie záchranného mechanizmu. Nemyslím si ale, že výzva voči agentúre Frontex, aby zdieľala údaje o svojich aktivitách s každou loďou v Stredomorí je šťastným riešením, keďže by to namiesto demontáže pašeráckych sietí a obchodníkov s ľuďmi mohlo paradoxne prispieť k uľahčeniu ich pôsobenia. V konečnom dôsledku by to tak mohlo priniesť ďalšie obete,” vysvetlil tiež Hajšel.
“Neodmietam ani férovejší prerozdeľovací mechanizmus medzi členskými štátmi, ale mal by brať do úvahy aj špecifickú situáciu jednotlivých krajín a mal by byť výsledkom širšieho konsenzu. Som aj proti kriminalizácii mimovládnych organizácií, ktoré pomáhajú utečencom pri záchrane živote, ale na druhej strane aj tie musia rešpektovať normy medzinárodného práva a legislatívu jednotlivých štátov a najmä pravidlá, na ktorých by sme sa mali dohodnúť v rámci celej EÚ,” dodal.
Tatiana Stará