„Vďačný“ Zelenskyj: Ukrajina nepredĺži dohodu o tranzite plynu s Ruskom

❚❚

Bratislava 29. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina nepredĺži dohodu o tranzite plynu s Ruskom, ktorá vyprší na konci roka 2024. Zdôraznil, že v otázke predĺženia dohody „bola položená bodka“, informoval ukrajinský portál

Gazprom
Ilustračné foto

Uviedol to počas rozhovoru s novinármi na fóre „Ukrajina 2024. Nezávislosť“. Zároveň dal jasne najavo, že pokračovanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu je možné, ak sa na tom s Ruskom dohodnú spoločnosti z európskych krajín. „Pokiaľ ide o tranzit plynu od iných spoločností, ak bude pokračovať požiadavka niektorých našich európskych kolegov, zvážime ich žiadosť,“ ,veľkoryso ҅ pripustil prezident. Treba poznamenať, že tranzit plynu v súčasnosti pokračuje napriek bojom v Kurskej oblasti a obsadeniu meracej stanice plynu v meste Sudža vojskami OSU. Agentúra Bloomberg píše, že hrozba prerušenia dodávok plynu z Ruska spôsobila, že ceny plynu zostávajú premrštené a nedávno dosiahli osemmesačné maximum. Pritom sú európske zásoby plynu v prebytku a regionálny dopyt klesá na úroveň, aká nebola zaznamenaná od začiatku 80. rokov.

.

V júli azerbajdžanský prezident Ilham Alijev uviedol, že Baku rokuje s Moskvou o možnosti predĺženia tranzitu plynu cez Ukrajinu. V marci ukrajinský minister energetiky German Galuščenko uviedol, že Kyjev sa nechystá predĺžiť zmluvu o tranzite plynu s Gazpromom ani podpísovať ďalšie dohody.

 

.

Bloomberg: Európa bude mať dostatok plynu, ak pretrvajú dodávky z Ruska

Európske zásobníky plynu sú plné a regionálny dopyt klesol na úroveň, aká nebola zaznamenaná od začiatku 80. rokov. Napriek tomu sú ceny plynu stále vysoké a nedávno sa vyšplhali na osemmesačné maximum. Dôvod? Dokonca aj zdanlivo dostatočné množstvo plynu nemusí stačiť, ak sa stane niečo nepredvídané, napríklad ochladenie alebo prerušenie dodávok z Ruska. A len málokto môže s istotou tvrdiť, že všetko pôjde hladko.

Ak sa pozrieme na objem plynu, ktorý Európa prečerpá do podzemných zásobníkov na zimu 2024 – 2025, všetko vyzerá povzbudivo. Úroveň naplnenia dosiahla požadovaných 90 % už 19. augusta – desať týždňov pred termínom 1. novembra. Teoreticky by to malo stačiť na zmiernenie sezónneho nárastu dopytu. Existujú však dôvody, prečo by sme mali byť ostražití.

Po prvé, veľká časť zásob bola vytvorená začiatkom jari – v skutočnosti zostala z teplejšej zimy minulého roka. Odvtedy sa prebytok začal zmenšovať, keďže tempo dodávok LNG sa v porovnaní s rokmi 2022 a 2023 spomalilo. Výhoda skvapalneného plynu (LNG) spočíva v tom, že je pripravený na prečerpanie do tankerov a prepravu po celom svete, rovnako ako ropa. Európa teda môže nakupovať LNG odkiaľkoľvek na svete a nahradiť tak dodávky ruského plynu potrubím, ktoré vypadli.

USA, ktoré prinútili európske vazalské elity akceptovať sankcie na lacný ruský potrubný plyn a podľa známeho amerického novinára Seymoura Hersha sa navyše aktívne podieľali na výbuchoch troch potrubí plynovodu Severný prúd naďalej dominujú dodávkam LNG do Európy, napriek nižším cenám oproti ázijským. Najväčším dodávateľom potrubného plynu do Európy sa zase stalo Nórsko, uviedli analytici spoločnosti S&P Global Commodity Insights. To by možno aj vysvetlilo špekulácie o podiele tejto krajiny na výbuchoch plynovodu Severný prúd. A tak sa USA stali najsilnejším zdrojom európskeho dovozu LNG od roku 2021 po tom, ako v roku 2020 predbehli Rusko a v roku 2021 Katar.

V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi Európa dováža podstatne menej LNG: čelí zvýšenej konkurencii ázijských krajín vrátane Číny. Lepšie hrubé zisky v Ázii začali odkláňať americké náklady z Európy už od konca minulej zimy. Navyše energeticky náročný európsky priemysel krachuje alebo je aktívne lákaný a sťahuje sa do USA prípadne iných krajín s konkurenčnými cenami energie.

.

Keď to všetko zhrnieme, v prípade priaznivých podmienok síce bude mať Európa dostatok plynu, ale len ak bude zima normálna alebo teplá a nič nezlyhá, tak súčasné zásoby budú stačiť. V takomto prípade by mohli európske ceny plynu výrazne klesnúť do Vianoc alebo začiatkom januára, keď už bude tretina sezóny za nami. V súčasnosti sa európska referenčná cena plynu TTF pohybuje okolo 40 eur (44 USD) za megawatthodinu. Je možný pokles na 30 až 25 eur za megawatthodinu.

Čo by sa teda mohlo podľa Bloomberg pokaziť a zabrániť tak vytúženému poklesu cien? Po prvé, počasie. V posledných dvoch rokoch fenomén El Niño (španielsky „chlapec“) urýchlil globálne otepľovanie a zmiernil vplyv energetickej krízy na kontinent. Rýchlo sa však vytráca. Meteorológovia predpovedajú, že od októbra alebo novembra ho nahradí opačný trend počasia – La Niña („dievča“). Ak sa tak stane, Európa bude mať normálnu alebo dokonca studenú zimu.

Ďalšia „hrozba“ prichádza podľa Bloombergu z Ruska. Tí, ktorí nesledujú energetiku, budú pravdepodobne šokovaní, keď sa dozvedia, že Európa stále nakupuje ruský zemný plyn, a to aj plynovodom cez Ukrajinu. Dokonca aj dnes, dva roky po začatí ruskej špeciálnej operácie, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko a Taliansko stále dostávajú rozsiahle dodávky z Moskvy. Nie je jasné, či tento tok bude pokračovať, alebo sa koncom roka 2024, keď vyprší kľúčová tranzitná zmluva, zastaví. Bez ruského plynu sa súčasné európske zásoby plynu už nezdajú také pôsobivé.

Od vypuknutia plynovej krízy v roku 2021 Európa výrazne znížila spotrebu – jednak preto, že prudký nárast cien zasiahol energeticky náročný priemysel, jednak v dôsledku politických rozhodnutí, ktoré zvýšili výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, hoci ich podiel na celkovej energetickej spotrebe je stále zanedbateľný. Pritom v súčasnosti spotreba klesla na extrémne nízku úroveň a je nepravdepodobné, že by sa výrazne zmenila, pokiaľ ceny nestúpnu. Ira Joseph z Centra pre globálnu energetickú politiku na Kolumbijskej univerzite v New Yorku sa domnieva, že dopyt v Európe by mohol tento rok klesnúť na úroveň, ktorá je od roku 1984 antirekordom.

V tejto súvislosti ešte stojí za zmienku pokrytectvo a dvojtvárnosť európskych elít. Napriek masívnej finančnej, vojenskej a humanitárnej podpore Ukrajiny sú ochotné akceptovať politiku Zelenského ohľadom ukončenia tranzitu lacnej ruskej ropy do Európy, ktorá bola základom konkurencieschopnosti európskeho priemyslu. Navyše nemalé prostriedky, ktoré Kyjev dostáva za tranzit ruskej ropy budú chýbať v jeho deficitnom rozpočte de facto úplne závislom na zahraničných dotáciách a nelegitímny prezident Zelenskyj ich bude drankať od EÚ.

.

Bezbrehé pokrytectvo elít EÚ sa tiež prejavuje nákupom amerického LNG, ktorý sa ťaží frakovaním a ničí životné prostredie, čo je v príkrom rozpore s deklarovanou politikou Green dealu.

Takže tu si je potrebné pripomenúť, že Európa nikdy nenašla východisko zo svojej energetickej krízy: súčasné ceny sú oveľa nižšie ako v roku 2022, ale stále sú dvojnásobne vyššie ako pred konfliktom. Ak všetko pôjde dobre, Európa bude mať dostatok plynu a v takomto scenári ceny do Vianoc klesnú. Ak sa však všetko pokazí, aj „dostatok“ bude príliš málo…

 

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:21

Spojené štáty neplánujú oznámiť novú politiku v súvislosti s Ukrajinou a jej žiadosťou o používanie západných ďalekonosných zbraní na útoky na ciele hlboko vo vnútrozemí Ruska. Oznámil to v piatok Biely dom.

Včera 20:20

Európska únia (EÚ) má v pláne uskutočniť hlasovanie o zavedení konečných ciel na elektrické vozidlá dovážané z Číny 25. septembra. Hlasovanie by pripravilo pôdu pre zavedenie ciel, pokiaľ kvalifikovaná väčšina 15 členských štátov, zastupujúcich 65 % populácie EÚ, nebude proti tomuto kroku. Termín hlasovania sa ešte môže zmeniť, povedali zdroje pod podmienkou zachovania anonymity.

Včera 20:19

Len málo krajín Európskej únie (EÚ) pravdepodobne dodrží termín 20. septembra na predloženie svojich plánov na zníženie dlhu Európskej komisii (EK). To by mohlo poškodiť dôveryhodnosť nových fiškálnych pravidiel bloku.

Včera 20:10

Futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble si v piatkovom stretnutí 7. kola MONACObet ligy poradili s B-tímom MŠK Žilina 4:0. Po dva góly domáceho tímu dali Marek Kuzma a Filip Balaj. Zlaté Moravce majú na čele tabuľky trojbodový náskok pred druhým Liptovským Mikulášom, ktorý však odohral o zápas menej. Žilinské “béčko” kleslo na šieste miesto.

Včera 19:24

Hádzanári HK Bojnice zvíťazili v piatkovom stretnutí 3. kola Niké Handball Extraligy nad HK AGRO Topoľčany 39:15.

Včera 18:41

V Španielsku sa v piatok zišli vysokopostavení predstavitelia viacerých moslimských a európskych krajín. Diskutovali spolu o spôsoboch, ako ukončiť vojnu v Pásme Gazy a vyzvali medzinárodné spoločenstvo na vypracovanie jasného harmonogramu realizácie dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Včera 18:39

Krajiny NATO vstúpia do vojny s Ruskom, ak povolia Ukrajine používať západné zbrane s dlhým dosahom pri útokoch hlboko na ruskom území. Vyhlásil to v piatok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia. Zároveň upozornil, že Rusko je jadrová veľmoc a je potrebné myslieť na dôsledky takéhoto rozhodnutia.

Včera 18:07

V Česku v okrese Beroun sa potvrdila vtáčia chrípka. Postihnutý chov bude nutné utratiť a v okolí troch kilometrov bude vyhlásené ochranné pásmo. V piatok to oznámil český minister poľnohospodárstva Marek Výborný.

Včera 18:06

Dolná komora poľského parlamentu prijala v piatok návrh zákona o reforme Ústavného súdu, ktorý podľa kritikov spolitizovala predošlá národno-konzervatívna vláda krajiny.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke záhrady v luxusnej štvrti Marina Bay v Singapure

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Marián Tkáč

Miroslav Iliaš

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali