Bratislava 16. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)
Prinášame analýzu šokujúceho spravodajského a publicistického pokrytia atentátu na premiéra SR Roberta Fica zo stredy 15. mája 2024 v hodinách krátko po streľbe v Handlovej v podaní „verejnoprávnej“ RTVS 24. Toto vysielanie by mohlo byť samostatným dôvodom na razantné zmeny v tejto inštitúcii platenej štátom
Živé vysielanie spravodajskej RTVS 24 v stredu podvečer bolo do veľkej miery v podstate obhajobou novinárov a opozičných politikov po tom, čo predstavitelia Smeru-SSD a SNS v Národnej rade obviňovali liberálne médiá a opozičných politikov z dlhoročného sústredeného šírenia nenávisti voči osobe Roberta Fica. Podľa politikov ako Andrej Danko či Ľuboš Blaha práve aktivistické neobjektívne médiá hlavného prúdu vyšpičkovali nálady v spoločnosti tak, že sme dospeli až do bodu bezprecedentného atentátu na štvornásobného premiéra.
Diváci, ktorí včera sledovali špecializovaný spravodajský kanál televízie, museli zostať zhrození z naratívov šírených RTVS 24, ktorá sa aktuálne bráni snahám vlády o jej reformu. “Verejnoprávni novinári“ namiesto poskytovania aktuálnych informácií o stave premiéra priniesli sériu vyjadrení zaujatých analytikov a komentátorov spoločne odsudzujúcich kritiku do radov médií.
Ako prvý pár minút po incidente bol oslovený bezpečnostný analytik z prostredia opozičnej strany Progresívne Slovensko Martin Královič. Ako jediný pomerne odborne a bez politických komentárov okomentoval, že mohlo prísť aj ku podceneniu bezpečnosti počas výjazdového rokovania vlády. Upozornil, že podstatným faktorom v organizovaní opatrení pri takýchto akciách je to, že ide o dlho dopredu oznámené podujatie, na ktoré sa môžu prípadní narušitelia dobre pripraviť. Královič pripustil, že útok na Fica “môže vyvolať silnú reakciu u veľkej skupiny obyvateľstva, ktorá fandí súčasnej vládnej garnitúre proti inému názorovému spektru“. “Môže to vyvolať ďalšie reakcie voči chráneným osobám, napríklad z opozície,“ myslí si.
Následne RTVS priniesla vyjadrenia Andreja Danka a Ľuboša Blahu z emotívnej tlačovej konferencie predstaviteľov vládnej koalície, kde hovorili o zodpovednosti novinárov.
Priestor vo vysielaní potom dostal sociológ agentúry Median SK Michal Mislovič tvrdiac, že obviňovať novinárov a médiá z toho, čo sa stalo premiérovi Ficovi údajne nie je na mieste. Podľa jeho názoru nenávisť zasievajú predovšetkým samotní politici. “Ak sa pozrieme na komunikáciu politikov za posledné štyri roky, tak skutočne tá komunikácia nebola dobrá, bola často ostrá a bola o vyvolávaní strachu.“ Sociológ Mislovič odmietol vyjadrenia Blahu či Danka na adresu novinárov. “Niektorí politici dali skutočne tvrdé, emocionálne vyjadrenia, ktoré si myslím, že v tomto momente vôbec nie sú na mieste a môžu prispieť k ďalšej eskalácii a ďalšej nenávisti.“
Následne zazneli znepokojujúce slová z úst politického komentátora Mariána Sekeráka. Uviedol, že nastal zlomový bod vo vývoji situácie v spoločnosti a pre slovenskú demokraciu ako celok. “V posledných rokoch sme boli svedkami odporných činov – vrážd – či už išlo o Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, alebo išlo o príslušníkov sexuálnych menšín, ktorí boli ohavne zavraždení. Dnes sme boli svedkami pokusu o podobný čin priamo na predsedu vlády. Myslím si, že to v mnohých občanoch vzbudzuje oprávnenú obavu o vlastnú bezpečnosť.“
Redaktor RTVS položil otázku, či sú za šírenie nenávisti naozaj zodpovední novinári, ako to popísali niektorí vládni politici. Politológ Sekerák tvrdí, že vyvodzovanie kolektívnej viny nikdy neprispelo ku upokojovaniu situácie. “Ja by som predpokladal, že u politikov, bez ohľadu na to či patria ku koalícii alebo opozícii, bez ohľadu na to k akému ideologickému prúdu patria, bude na mieste rozvaha a opatrnosť vo vyjadrovaní.“
“Z môjho osobného pohľadu, to, čoho sme boli svedkami zo strany komunikácie či už pána poslanca Danka alebo pána poslanca Blahu, je prinajmenšom rovnako odsúdeniahodné, tento spôsob komunikácie, vyhrážanie sa, vyhlasovanie nejakej politickej vojny, sú rovnako odsúdeniahodné ako ten čin, ten atentát, ktorý sa dnes stal.“
.
Politológ, ktorý postavil na rovnakú úroveň vyjadrenia nahnevaných politikov pár minút po vážnom postrelení ich priateľa s hanebným pokusom o úkladnú vraždu premiéra, pokračoval ďalej a povedal, že po útoku na Fica má obavy o budúcnosť liberálnej demokracie na Slovensku.
“Aj vzhľadom na to, aké zákonné opatrenia pripravuje súčasná vláda v niektorých oblastiach, zakladá dobré dôvody na obavu o charakter politického režimu na Slovensku. Verím, že toto je pochopiteľná obava, ktorá sa momentálne šíri naprieč Slovenskom, naprieč spoločnosťou.“
Ďalším politológom v poradí bol Miroslav Řádek z Trenčianskej univerzity A. Dubčeka, ktorý prekvapil názorom, že nevylučuje aj ďalšie útoky. Naznačil tiež, že na celkovú zvýšenú nenávisť v spoločnosti v stredu doplatil jeden z politikov, ktorý sa prezentoval práve expresívnejším slovníkom.
“Obávam sa, že tá tlačová konferencia, ktorú sme mali možnosť vidieť v parlamente (spoločné vyhlásenie Smeru-SSD a SNS pozn.) prinesie nejaké ďalšie unáhlené a možno aj prehnané riešenia alebo rozhodnutia politikov vo vzťahu k médiám. Súčasne sa obávam trošku o slovenskú opozíciu, keďže máme po Slovensku viacero ozbrojených ľudí, ktorí nenávistným spôsobom vyjadrujú svoje presvedčenie. V túto chvíľu mám jednu veľkú obavu, že tá streľba dnes na predsedu vlády v Handlovej nebola jediná. Zajtra môžu podobné výstrely padnúť na opozičných politikov ako je predseda Progresívneho Slovenska alebo predseda OĽaNO. Ak sa to stane, bohužiaľ, nebudeme môcť byť veľmi prekvapení.“
Podotkol, že akokoľvek môže u občanov vzniknúť pocit, že niektorí novinári či redakcie svojimi aktivistickými článkami robia politiku, podľa Řádeka to nie sú novinári, kto rozširuje nenávisť. “Sú to výrazové prostriedky politikov, ktorí potrebujú pre seba získať mediálnu pozornosť. Hovoriť tu o tom, že tí, ktorí sprostredkúvajú obsah, sú zodpovední za nenávisť a za streľbu, to určite odmietam,“ vyjadril sa politológ.
Zimomriavky behajú po chrbte po záverečných slovách Řádeka v rozhovore pre RTVS 24: “My sme videli tú radikalizáciu. Vy ste pekne opísali všetky tie udalosti, ktoré sa už stali a ktoré boli plné násilia. Za mňa je to len pokračovaním toho príbehu, ktorý začal niekde v roku 2018 vraždou Jána Kuciaka. Dnes si tie náboje našli cestu ku predsedovi vlády. Priznám sa, že to, ako upokojiť v takomto šoku spoločnosť, si neviem predstaviť. Ja sa naozaj obávam toho, že tie výstrely dnes neboli posledné a že v najbližších dňoch alebo týždňoch sa môžu opakovať vo vzťahu k novinárom alebo opozičným politikom. Tá cesta na upokojenie, tu podľa mňa, bohužiaľ, nie je.”
Všetky uvedené vyjadrenia analytikov pre RTVS je možné si pozrieť v šesťhodinovom zázname živého pokrytia na facebookovej stránke televízie.