Bratislava 8. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
Predstavitelia hnutia OĽANO si na rôznych miestach s úctou pripomínajú Deň víťazstva nad fašizmom
Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš vyhlásil, že mier ani v súčasnom svete nie je samozrejmou hodnotou a môžeme hovoriť o historickom šťastí, že Slovensko dnes patrí do bezpečnejšej časti sveta. „Zmyslom tohto dňa okrem iného je, aby sme si pripomenuli, aké zhubné následky majú šialené ideológie neznášanlivosti a rasizmu. Na konci tohto vojnového besnenia zostali milióny mŕtvych a zbedačené krajiny. Každý v rámci svojich možností by mal urobiť všetko pre to, aby sme my a naše deti nemuseli nikdy vojnové hrôzy zažívať,“ doplnil Šipoš.
„Máme v úcte pamiatku našich hrdinov z domáceho aj európskeho bojiska, ktorí neváhali so zbraňou v ruke vystúpiť za našu slobodu a demokraciu. Zvlášť mladej generácii treba pripomínať, že keby pred 76 rokmi zvíťazil nacizmus, v Hitlerovom zvrátenom svete by Slovensko svoje miesto nemalo. Rovnako, ako ostatné slovanské národy, ktoré mali byť postupne zotročené a vyhladené. Preto nikdy nesmieme zabudnúť, komu za našu existenciu a mier vďačíme. Vďačíme za to všetkým, ktorí mali tú silu a odvahu postaviť sa nemeckému nacizmu na odpor, čo znamenalo nasadiť vlastný život,“ vyhlásila poslankyňa Anna Andrejuvová.
Hnutie OĽANO zároveň presadilo symbolické ocenenie žijúcich účastníkov boja za oslobodenie finančným príspevkom, ktorý v parlamente predložil predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa a podporili ho všetci prítomní poslanci naprieč politickým spektrom. Naši hrdinovia si to zaslúžia.
Smer-SD: Rusofóbia vo vládnej koalícii nadobudla obludné rozmery
Rusofóbia vo vládnej koalícii nadobudla obludné rozmery a Rusko je absurdne obviňované z rozpútania druhej svetovej vojny. Pri príležitosti sobotného Dňa víťazstva nad fašizmom to na sociálnej sieti uviedol opozičný Smer-SD.
Strana považuje tento sviatok za dôležitý a bude sa k nemu vždy hlásiť. “Preto si predstavitelia strany tradične uctili obete a poklonili sa hrdinom druhej svetovej vojny na Slavíne,” spresnili.
Ďalej strana vyhlásila, že keď sa stane súčasťou vládnej koalície, bude klásť dôraz na to, aby sa v slovenskej spoločnosti neprekrúcal význam Sovietskeho zväzu a jeho Červenej armády pri definitívnej porážke fašizmu.
SaS: Ukončením vojny sa viaceré národy postavili dovtedy nepredstaviteľnému zlu
Ukončenie druhej svetovej vojny považuje SaS za dôležitý okamih moderných dejín, keď sa viaceré národy spolu postavili dovtedy nepredstaviteľnému zlu. Koaličná strana to uviedla pre TASR pri príležitosti 76. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.
“Druhá svetová vojna znamenala smrť pre viac ako takmer 50 miliónov ľudí. Surové vraždenie desiatok miliónov civilistov, špeciálne Židov, nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva sa vryli do pamäti ľudí. Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si, aké dôsledky so sebou nesie, ak bezhlavo uveríme nejakej ideológii,” poznamenal podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS).
Zdôraznil, že spomienka na deň ukončenia druhej svetovej vojny je najmä spomienkou na všetkých našich osloboditeľov, ktorí bojovali za slobodu a ľudskosť.
Tento deň by sa nikdy nemal stratiť medzi ostatnými sviatkami a voľnými dňami v našich kalendároch, myslí si šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS). “Na našu minulosť nesmieme zabudnúť, aby sa hrôzy nacizmu už nikdy neopakovali. Za mier a relatívne pokojný život, ktorý dnes žijeme, vďačíme práve našim predkom a ich spojencom. Česť ich pamiatke,” uzavrel minister na sociálnej sieti.
Nikdy nesmie byť samozrejmosťou, že žijeme v slobode a mieri
Nikdy nesmie byť samozrejmosťou to, že žijeme v slobode a mieri. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla pri príležitosti sobotného Dňa víťazstva nad fašizmom. Vyzdvihla, že príslušníci sovietskej, rumunskej armády a ďalších spojeneckých vojsk, ale aj československého odboja svojou odvahou a hrdinskými činmi prispeli k tomu, že žijeme v slobodnej krajine. Ukončenie druhej svetovej vojny si pripomenula na bratislavskom Slavíne spolu s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina) a ďalšími predstaviteľmi štátu.
“Vojnové generácie za cenu nesmiernych obetí a nepredstaviteľného utrpenia zachránili svet. Naši dedovia a staré mamy, pradedovia a ich rovesníci a rovesníčky v Rusku, na Ukrajine, v Rumunsku a ďalších krajinách, ktorí oslobodzovali naše dediny a mestá, rovnako ako generácia mužov a žien vo Veľkej Británii, Francúzsku, v USA, Kanade a ostatných krajinách protihitlerovskej koalície, našli v sebe toľko sily, odvahy a odhodlania, že so zbraňou v ruke bojovali za spravodlivú a posvätnú vec. Za toto im nikdy nebudeme môcť byť dostatočne vďační,” zdôraznila prezidentka. Poukázala na to, že na Slavíne je pochovaných 6845 vojakov Červenej armády padlých pri oslobodzovaní Bratislavy.
Predseda parlamentu zdôraznil potrebu pripomínať si historické míľniky. “Na Slavín chodím možno už od piatich-šiestich rokov, už ako pionierov nás sem nahnali. Cez to všetko si uvedomujem, akú vďaku by sme mali prejaviť týmto padlým hrdinom, ktorí nás v 1945 oslobodili,” skonštatoval.
Deň víťazstva nad fašizmom je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) o všetkých hrdinoch – obyčajných ľuďoch, ktorí navzdory vojne, násiliu a smrti nestratili nádej, že jedného dňa sa utrpenie skončí. “Ďalším generáciám vybojovali nesmierne cennú hodnotu – slobodu, a to aj za cenu straty vlastného života. História nás učí, aké hrôzy môže spôsobiť nenávisť v akejkoľvek forme. Preto je potrebné pripomínať si naše dejiny a poučení z nich rázne odmietať tlejúce uhlíky extrémizmu,” skonštatoval.
Korčok: Je našou morálnou povinnosťou pamätať na padlých v 2. svetovej vojne
Je našou morálnou povinnosťou zachovávať pamiatku tých, ktorí položili svoje životy za oslobodenie Slovenska v 2. svetovej vojne. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý si spolu s ruským veľvyslancom na Slovensku Igorom Bratčikovom a primátorom hlavného mesta Bratislavy Matúšom Vallom 7. mája na Malom Slavíne uctil pamiatku padlých.
„Dnes si pripomíname 76. výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, najničivejšieho konfliktu v dejinách ľudstva. Tak, ako si ctíme hrdinov Slovenského národného povstania, nášho domáceho i zahraničného odboja, Prvého česko-slovenského armádneho zboru, nezabúdame ani na príslušníkov všetkých národov, ktorí bojovali v radoch Červenej armády a rumunskej armády a pri oslobodzovaní nášho územia položili svoje životy,” priblížil šéf slovenskej diplomacie.
Pomník sa nachádza v lesnom areáli nad bratislavskou mestskou časťou Rača a miesto je nazvané Malý Slavín. V súčasnosti pokračuje revitalizácia a rekonštrukcia tohto miesta vrátane pomníka v spolupráci s veľvyslanectvom Ruskej federácie v Bratislave. Táto spolupráca vyplýva z medzištátnej dohody o starostlivosti o pamätníky a vojnové hroby.