Vatikánska kongregácia vydala smernicu o dištančnom vzdelávaní

❚❚

Vatikán 4. augusta 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)

 

Rozvoj technológií, zmenený kultúrny kontext a pandémia si aj na univerzitách a cirkevných fakultách vyžadujú nové formy výučby, vrátane dištančného vzdelávania. Osobitnú pozornosť tejto problematike venovala Kongregácia pre katolícku výchovu vydaním smernice ohľadom správneho zakomponovania dištančných foriem do výchovno-vzdelávacieho procesu. Dokument nezabúda zdôrazniť zásadný význam prezenčného vyučovania

vzdelávanie, knihy
Ilustračné foto

Kongregácia pre katolícku výchovu nedávno publikovala Inštrukciu pre uplatňovanie dištančného vzdelávania na univerzitách a cirkevných fakultách. Dokument podpísaný prefektom kongregácie kardinálom Giuseppem Versaldim a sekretárom Mons. Angelom Vincenzom Zanim, ktorý bol vydaný 13. mája, vstúpi do platnosti prvým dňom akademického roka 2021-2022 alebo akademického roka 2022, v závislosti od kalendára jednotlivých regiónov sveta.

.

Smernica vo svojej úvodnej časti popisuje inovácie v oblasti vzdelávania, ktoré priniesli zmeny v komunikácii ešte dávno pred pandémiou. Silný impulz dištančnému vzdelávaniu na školách a univerzitách však dala práve situácia po zavedení protipandemických opatrení. „Vplyv digitálnej komunikácie na svet odbornej prípravy a vzdelávania“ od začiatku roku 2000 sa týka širokej oblasti, konštatuje sa v dokumente. Dištančné vzdelávanie je „nielen faktorom technologických inovácií, ale aj prvkom, ktorý je schopný zásadne zmeniť akademickú kultúru a prepísať logiku výchovno-vzdelávacích procesov, ako aj ciele formácie“.

Už v apoštolskej konštitúcii pápeža Františka Veritatis gaudium o cirkevných univerzitách a fakultách, ktorá bola promulgovaná 29. januára 2018, sa v texte pripomína, že Svätý Otec „vyjadril záujem o túto modalitu“ a Kongregácia pre katolícku výchovu udelila niektorým vyšším inštitútom náboženského vzdelávania možnosť dávať hodiny niektorých disciplín na diaľku za určitých podmienok. Fakulty a cirkevné univerzity majú teraz možnosť so súhlasom Kongregácie vypracovať študijné programy, v ktorých sa podľa Inštrukcie „časť predmetov môže vyučovať dištančnou formou“. Cieľom novej inštrukcie je „ponúknuť usmernenia a normy pre uplatňovanie“ tejto metódy.

.

 

Sekretár Kongregácie Mons. Angelo Zanim o novej smernici

Vieme, že digitálna komunikácia má silný vplyv na svet odbornej prípravy a vzdelávania, ako sa ukázalo počas pandémie. Už v apoštolskej konštitúcii Veritatis gaudium sa hovorilo o novom spôsobe, ktorý by univerzity mohli skúsiť. Táto téma teda nie je nová, prečo potom táto inštrukcia?

„Veritatis gaudium z januára 2018 aktualizovalo apoštolskú konštitúciu Sapientia Christiana z roku 1979. Keďže uplynulo mnoho rokov, takmer štyridsať, je jasné, že sa musel zohľadniť veľký vývoj, ktorý sa za tieto desaťročia uskutočnil. Do konštitúcie, ktorá už poskytla všeobecný rámec, neboli zavedené žiadne špecifické normy, ale spomenula potrebu zverejniť konkrétnejšie normy v tejto oblasti. Takže sa nezaoberáme úplne novým problémom…

Je nový vo svojej formulácii, vo svojich usmerneniach, ale nie je nový v skúsenostiach, ktoré všetci zažívame už niekoľko rokov. Je jasné, že fenomén pandémie nás všetkých zaskočil, najmä v marci 2020, keď sme museli okamžite prijať opatrenia, aby naše univerzity mohli organizovať skúšky so študentmi na diaľku atď. V nasledujúcich mesiacoch sme prijali prechodné pravidlá, keď sme videli, že Covid-19 ovplyvní život inštitúcií nielen v Ríme, ale na celom svete. Tieto normy sme obnovili v máji minulého roka, aby sme umožnili viac ako 500 inštitúciám vyšších cirkevných štúdií, ktoré máme na piatich kontinentoch, reagovať na túto veľmi konkrétnu núdzovú situáciu. Ak by sme nemali prechodné normy, systém by sa zrútil a čelili by sme veľkému právnemu problému: platnosť kurzov, diplomov atď.“

Ide teda o dištančné vzdelávanie, no v inštrukcii je jasne zdôraznené, že je stále potrebné zaručiť študentom možnosť stretávať sa navzájom a s učiteľmi.

.

„Vychádzame zo základného významu prezenčného vyučovania, tak ako to vyplynulo zo skúseností počas Covidu. Vidíme, že mnohí študenti sa chcú konečne vrátiť do školských a univerzitných učební, kde by sa vyučovalo prezenčnou formou. Vychádzame z tohto princípu a veríme, že vyučovanie v priamom kontakte tvárou v tvár je pre cirkevné štúdium základom, najmä pre prvý cyklus, ktorým je základná teologická alebo filozofická formácia, prostredníctvom ktorej sa formujú tí, ktorí budú zajtra učiteľmi, duchovnými pastiermi a evanjelizátormi.

V prvom stupni sa môže diaľkovo vyučovať len niekoľko disciplín, možno tých sekundárnych. Zatiaľ čo v druhom stupni štúdia, teda v špecializačnom štúdiu, a najmä v treťom stupni, v doktorandskom štúdiu, sa predpokladá vyšší podiel dištančnej výučby. Základným kritériom bolo preto postupné uplatňovanie dištančného vyučovania. Nie je to tak, že by tento návod hovoril: dobre, všetko môžeme robiť na diaľku… Existujú veľmi presné pokyny na túto tému.“

Pomocou dištančného vzdelávania by univerzity – ako sa píše v texte – „mohli rozšíriť akademickú formáciu tak, aby sa dostala ku všetkým subjektom Božieho ľudu zapojeným do evanjelizačnej činnosti“. Môžete nám o tom povedať viac?

„Práve toto je jeden z kľúčov k pochopeniu vzdelávania, teda konkrétny pohľad na určité špecifické skutočnosti, pre ktoré sa dištančné vzdelávanie ukazuje ako prozreteľný nástroj. Dovoľte mi, aby som to lepšie vysvetlil: naše štúdium je určené pre každého, ale niektoré skutočnosti nie je možné dosiahnuť akademickou službou prostredníctvom inštitúcií. Spomeňme si na mnohé kláštory po celom svete, kláštory, kontemplatívny život… predovšetkým pre ne je určený celý program diaľkového štúdia. Myslíme aj na pastoračných pracovníkov i samotných biskupov, ktorí môžu robiť kurzy na občerstvenie poznatkov, na kurzy spolupráce alebo na tzv. ľudské periférie.

Máme aj [akademické] tituly, ktoré možno získať prostredníctvom špeciálnych kurzov. Potom je tu mnoho ľudí v rôznych profesiách, ktorí popri zamestnaní chcú získať teologické, filozofické alebo antropologické vzdelanie a ktorí klopú na dvere našich inštitúcií: nemôžeme od týchto ľudí žiadať, aby chodili do školy ako mladí študenti, ktorí začínajú svoju akademickú kariéru!“

.

Nové vyučovacie metódy si teda vyžadujú nové pravidlá a nové nástroje?

Vzdelávanie neponúka uzavreté, hermetické predpisy, ktoré sa nikdy nezmenia: sme na začiatku procesu, ktorý by mohol mať zásadný vývoj. Pomyslime na umelú inteligenciu, na všetko to, čoho sme svedkami vo svete. Dištančné vzdelávanie si vyžaduje aj sofistikované počítačové a telematické štruktúry, bezpečné platformy na univerzitách, s ktorými by sa nedalo manipulovať. Vzdelávanie zohľadňuje aj tieto otázky a predovšetkým skutočnosť, že štúdium v našich inštitúciách je hodnotené prostredníctvom profesionalizovaného, medzinárodne uznávaného systému kvality akademickej výučby a študijných výsledkov. Dištančné vzdelávanie preto nemôže znižovať kvalitu našich inštitúcií.“

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:26

Renomovaný americký architekt poľského pôvodu Daniel Libeskind v nedeľu predstavil svoj návrh na múzeum venované dielu Alberta Einsteina v nemeckom meste Ulm, kde sa uznávaný vedec narodil. TASR informuje podľa agentúry DPA.

Celková podlahová plocha pre budovu vysokú 50 metrov v blízkosti hlavnej železničnej stanice v Ulme bude 2.500 štvorcových metrov. S výstavbou sa začne pravdepodobne až po ukončení Štátnej záhradníckej výstave na tomto mieste v roku 2030.

08:10

Ceny ropy v pondelok ráno klesli po strmom náraste o viac ako 6 % za celý minulý týždeň, ale zostali blízko dvojtýždňových maxím. TASR o tom informuje na základe správ Reuters.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v januári sa v pondelok o 7.19 h SEČ predával po 70,73 USD (67,93 eura). To bolo o 51 centov alebo 0,72 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.

08:09

Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v Štrasburgu rátať s podporou poslancov frakcie Patrioti pre Európu (PfE), pričom skupina Zelených svoje rozhodnutie prijme v pondelok večer. Informuje o tom spravodajca TASR.

Na stanovisko frakcie PfE v správe pre Európsku redakciu (ENR) upozornila holandská tlačová agentúra ANP, ktorá sleduje konanie poslancov z vládnucej holandskej Strany slobody (PVV) v tejto frakcii europarlamentu.

08:05

Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska v litovskom hlavnom meste Vilnius. O život prišiel najmenej jeden človek, ďalší utrpel zranenia, uviedol hovorca záchrannej služby pre litovský verejnoprávny rozhlas. Informovala o tom agentúra DPA, píše TASR.

07:49

V prvom kole prezidentských volieb v Rumunsku v nedeľu prekvapivo zvíťazil nezávislý pravicový kandidát Calin Georgescu. Premiér Marcel Ciolacu zo Sociálnodemokratickej strany (PSD) je po sčítaní takmer 99 percent hlasov na druhom mieste, vyplýva z údajov volebnej komisie. TASR o tom informuje na základe správ agentúr APA a AFP.

Podľa týchto výsledkov získal Georgescu 22,59 percenta a Ciolacu 19,55 percenta hlasov. Rozhodnutie o novej hlave štátu tak padne v druhom kole volieb, ktoré sa budú konať 8. decembra – týždeň po parlamentných voľbách.

Calin Georgescu
Na snímke Calin Georgescu, ktorý kandiduje ako nezávislý kandidát na prezidenta, hovorí s médiami po zaregistrovaní svojej kandidatúry v prezidentských voľbách v Bukurešti v Rumunsku
07:10

Libanon zrušil prezenčné vyučovanie na školách v oblasti hlavného mesta Bejrút do konca decembra tohto roka. Oznámilo to v nedeľu tamojšie ministerstvo školstva a ako dôvod uviedlo obavy o bezpečnosť po sérii izraelských náletov z uplynulého týždňa. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

06:55

Víťazom prezidentských volieb v Uruguaji sa stal stredoľavicový opozičný kandidát Yamandú Orsi, ktorý v tesnom súboji porazil provládneho konzervatívneho politika Álvara Delgada. Ukazujú to takmer úplné oficiálne výsledky sčítania hlasov z nedeľňajšieho druhého kola, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

APTOPIX Uruguay Election
Na snímke Yamandu Orsi, kandidát za stranu Široký front (Frente Amplio), a jeho protikandidátka Carolina Cosse (vľavo) oslavujú svoje víťazstvo v druhom kole prezidentských volieb v Montevideu v Uruguaji
06:37

Každých desať minút je zabitá jedna žena. Práve táto skutočnosť je témou tohtoročnej kampane Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách. Organizácia Spojených národov (OSN) zdôrazňuje, že násilie páchané na ženách a dievčatách je jedným z najrozšírenejších, najtrvalejších a najničivejších porušovaní ľudských práv na svete.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke chameleón počas podujatia AkvaTera v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali