“Slovensko chce byť demokratickou krajinou, kde vládne právo a vôľa väčšiny,” píšev svojom príspevku Záborská, ktorá poukazuje na to, že parlament už dvakrát v hlasovaní odmietol ratifikáciu Istanbulského dohovoru, no napriek tomu pani prezidentka stále nekoná a “taktizuje a vyčkáva na výsledok volieb”.
Záborská preto vyzýva ľudí, aby rovnako ako aj ona, podpísali petíciu Aliancie za rodinu, ktorá jasne hovorí prečo je Istanbulský dohovor škodlivý a požaduje rešpekt voči ústavnej demokracii a prejavenej vôli parlamentu.
Na petíciu upozornil aj poslanec Richard Vašečka, ktorý si rovnako ako Záborská myslí, že prezidentka odmieta konať, robí obštrukcie a úmyselne vyčkáva, ako dopadnú voľby.
“My, poslanci, ako vaši zástupcovia, sme už v parlamente o tom jasne hlasovali. Bohužiaľ, musíme vás ešte napriek tomu požiadať, aby ste podpísali túto petíciu, pretože pani prezidentka odmieta rešpektovať vôľu občanov aj ich zvolených zástupcov,” uviedol v statuse.
Petíciu po zverejnení za niekoľko hodín podpísalo viac ako 9 tisíc ľudí. V texte petície je okrem iného vysvetlené, prečo je Istanbulský dohovor škodlivý, a sú v ňom uvedené aj príklady z iných krajín, napr. z Česka či Bulharska:
“Vážená pani prezidentka,
od podpísania Istanbulského dohovoru v roku 2011 sa vliekol spor v spoločnosti, či na ochranu žien pred násilím potrebujeme prijať rodovú ideológiu. Vaše rozhodnutie, ktorým odmietate splniť svoju povinnosť oznámiť Rade Európy rozhodnutia Národnej rady SR vnímame ako ďalšie traumatizovanie spoločnosti. Čakáte na zmenu po voľbách? Takúto zmenu si však ľudia nepredstavujú! Ľudia čakajú férovosť a nie právnické kľučkovanie.
Spory boli ukončené dvoma rozhodnutiami Národnej rady SR. Nie sú to nové rozhodnutia, konať mohol už Váš predchodca. Od Vášho uvedenia do úradu ste tento problém tiež mohli vyriešiť. Vaše tvrdenie, že rozhodnutia NRSR neobsahujú súhlas či nesúhlas Národnej rady SR vzhľadom k Vášmu právnickému vzdelaniu naznačuje, že ideologické presvedčenie za Istanbulský dohovor Vám bráni objektívne vec posúdiť. Nesúhlas môže byť vyjadrený rôzne, tvrdo alebo mäkko. Národná rada SR vyjadrila svoj nesúhlas tak tvrdo, ako len mohla.