Bratislava 10. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Robert Michael/dpa via AP)
Údaje z očkovacieho programu v Škótsku odhalili možné malé zvýšenie rizika liečiteľných a často miernych porúch krvácania po prvej dávke vakcíny AstraZeneca. Informuje portál The Guardian
Lekári sa bližšie pozreli na prípady krvných zrazenín, neobvyklého krvácania a stavu nazývaného idiopatická trombocytopenická purpura (ITP), kde zníženie krvných doštičiek môže viesť k ľahkým podliatinám, krvácaniu ďasien a podobne.
Z analýzy vyplýva, že riziko ITP bolo nepatrne vyššie u 1,7 milióna ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny Oxford /AstraZeneca, ako v porovnávacej skupine, ktorá nedostala injekciu do 14. apríla 2021.
Vedci odhadujú, že existuje ďalších 11 prípadov ITP na každých milión podaných dávok vakcíny Oxford / AstraZeneca. Vedľajší účinok sa väčšinou pozoruje u starších ľudí s chronickými zdravotnými problémami, ako sú ischemická choroba srdca, cukrovka alebo chronické ochorenie obličiek. Zvyčajne sa objavuje od druhého do štvrtého týždňa.
The Guardian dodáva, že zvýšená miera ITP po podaní spomínanej vakcíny je podobná, ako napríklad pri vakcínach proti chrípke, MMR a hepatitíde B.
Štúdia zistila slabšie dôkazy o zvýšenom riziku vzniku zrazenín v tepnách a krvácavých príhodách po očkovaní vakcínou AstraZeneca. U 800 000 ľudí v Škótsku, ktorí dostali vakcínu Pfizer/BioNTech do 14. apríla, sa nevyskytli známky väčšieho rizika ITP, zrážania alebo krvácania.
Autori závery štúdie považujú za celkovo “upokojujúce”. “Na populačnej úrovni vidíme nízke riziká vakcíny a pre ľudí, u ktorých sa vyvinie ITP, existuje liečba.”
Profesor Stephen Evans poznamenal, že aj keď má vakcína Oxford/AstraZeneca zvýšené riziko ITP, jej prínos “prevažuje nad jej rizikami”. Aj keď pre niekoho môže mať ITP vážnejšie následky, neplatí ti pre všetkých. Podľa Adama Finna je v mnohých prípadoch kedy sa vyskytne ITP stav “mierny a samovoľný”.