„To čo navrhol BBSK nebolo pre nás prijateľné, a to čo sme navrhli my, nebolo prijateľné pre nich,“ uviedol predseda predstavenstva dopravcu s tým, že ich prvou požiadavkou bolo, aby sa predseda BBSK ospravedlnil zamestnancom SAD Zvolen, ktorí sa necítia byť vydieračmi.
Podľa jeho slov idú robiť maximum, aby informovali verejnosť o spojoch, ktoré budú jazdiť a ktoré nie. Aktuálne informácie chcú komunikovať ces webovú stránku.
„Nevieme si predstaviť, že by mohlo dôjsť k tejto situácii, lebo zároveň každý kto rozhodne o tom, že autobusy nevyjdú, musí zvážiť svoju vlastnú trestno-právnu zodpovednosť. V momente, keď dôjde k ohrozeniu života, alebo vzniknú ekonomické škody, tak tí, čo o tom rozhodnú, majú trestnoprávnu zodpovednosť,“ uviedol k možnosti, že od soboty nebudú jazdiť autobusy podpredseda BBSK Ondrej Lunter.
Predseda BBSK Ján Lunter potvrdil, že k dohode nedošlo. Pre kraj bola podľa jeho slov neprijateľná hlavne požiadavka podpísania ďalšieho dodatku k zmluve, ktorý by nenegoval dodatok číslo 9, pre ktorý župa s dopravcom vedie spor.
„Takáto ponuka na ďalší právny vzťah bola pre nás neprijateľná. Odsúhlasili sme však vyrovnanie za minulý rok oproti zálohovým platbám, a túto sumu ešte dnes uhrádzame. Bola tam aj požiadavka vyrovnať situáciu za rok 2018, kde ide o 1,65 mil. eur, ale táto závisí od rozhodnutia súdu z decembra a na to musíme počkať,“ uviedol predseda BBSK.
„Navrhli sme dopravcovi, aby sme rokovali o novej dvojročnej zmluve, ale pre druhú stranu toto bola neprijateľná požiadavka,“ doplnil podpredseda BBSK s tým, že ak nechcú porušovať zákon a obyvateľov kraja pripraviť o finančné zdroje, tak budú postupovať podľa troch hlavných krokov.
„V prvom kroku zvolávame bezpečnostnú radu kraja, ktorá bude rozhodovať o vážnosti stavu a zváži, či vyzve bezpečnostnú radu štátu, aby zasiahla a zabezpečila požiadavky a potreby obyvateľov,“ objasnil podpredseda župy s tým, že druhým krokom je žiadosť na súd o neodkladné opatrenie. To má vyzvať dopravcu, aby nekonal v rozpore so záujmami obyvateľov, aby zabezpečil dopravnú obslužnosť tak, ako mu to vyplýva z dopravných licencií a dosiaľ neprávoplatného rozsudku a aby neohrozoval obyvateľov tohto kraja. „Veríme, že keď toto súd spraví, tak dopravca bude naďalej poskytovať tieto služby,” doplnil.
„Tretí krok je vykonanie kontroly a ak nevyjde prvý autobus v zmysle jednostranného rozhodnutia dopravcu, tak urobíme rozhodnutie a nariadenie kraja, keď nariadime ako správny dopravný orgán dopravcovi, aby naďalej vykonával túto dopravu,“ dodal Ondrej Lunter a vyzval tiež premiéra a štát, aby obhajoval záujmy obyvateľov a ako minoritný vlastník SAD Zvolen (štát tu má prostredníctvom firmy MH Manažment 40 % akcií, pozn. SITA) dodržiaval zákonnosť. „Budeme navrhovať čo najkratší termín rokovania v čo najkratšej dobe už za účasti štátu,“ doplnil vicežupan.
Zastavenie premávky
Vedenie SAD Zvolen vo štvrtok oznámilo, že od soboty 25. januára zastavuje premávku prímestských autobusových liniek v Banskobystrickom kraji. Rozhodnutie zastaviť premávku autobusov vzišlo podľa predsedu predstavenstva SAD Zvolen Adriána Polónyho z rokovania mimoriadneho predstavenstva a dozornej rady spoločnosti, ktorému predchádzalo rokovanie s akcionármi SAD Zvolen.
Ide o reakciu na vlečúci sa spor a neplatenie záväzkov v požadovanej výške od BBSK. Požadované zálohy vo výške 34 mil. eur ročne sú takmer dvojnásobne vyššie ako pôvodne dohodnuté zálohové platby v septembri minulého roka a kraj ich odmieta v mesačných splátkach od januára 2020 platiť.
„Vyčíslenie odhadu predpokladanej straty v septembri vychádzalo z inej právnej situácie, na rozdiel od našej žiadosti z januára, ktorá reflektuje na aktuálnu situáciu a na zatiaľ neprávoplatný medzitýmny rozsudok Okresného súdu Zvolen,“ uviedol Polóny s tým, že v prípade, že je medzi nimi zmluva, tak je to 20 mil. eur a ak nie je, je to 34 mil. eur.
Spor trvá od septembra 2018
Celý spor sa vlečie od septembra 2018, kedy BBSK informovalo, že odmieta plniť od januára 2019 zmluvy s dopravcami zabezpečujúcimi prímestskú autobusovú dopravu v kraji. Predĺženie platnosti zmlúv s oboma dopravcami SAD Zvolen aj SAD Lučenec v dodatkoch o päť rokov, ktoré podpísalo bývalé vedenie BBSK, bolo podľa právnej analýzy vedenia kraja v rozpore so zákonom, predovšetkým s nariadením Európskeho parlamentu o službách vo verejnom záujme v železničnej a cestnej osobnej doprave.
Obidvaja dopravcovia aj na základe svojich právnych analýz trvali na platnosti dodatkov a garantovali dopravnú obslužnosť aj po 1. januári 2019. Vzhľadom k tomu, že nedošlo k dohode a uzavretiu dočasných krátkodobých zmlúv s dopravcami, tak sa vedenie BBSK rozhodlo spor o platnosť predĺženia zmlúv dodatkami s autobusovými dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec riešiť súdnou cestou.
Kraj tiež garantoval, že do rozhodnutia súdu bude za vykonávanie dopravy platiť v zmysle spochybňovaných dodatkov. V decembri minulého roka Okresný súd vo Zvolene rozhodol, že dodatok, ktorý podpísala SAD Zvolen aj SAD Lučenec s bývalým vedením kraja za pôsobenia Mariana Kotlebu, je minimálne v časti predĺženia pôvodnej zmluvy o päť rokov uzatvorený v rozpore so zákonom.
Rozsudok do dnešného dňa nebol doručený BBSK a stále nenadobudol právoplatnosť.
Spoločnosť SAD Zvolen v súčasnosti zabezpečuje pravidelnú prímestskú dopravu na takmer 70 % územia Banskobystrického samosprávneho kraja v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Brezno, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica.
Premiér kritizuje Luntera
Premiér Pellegrini sa do župana Luntera pustil s veľkou kritikou:
“Avizované problémy s prímestskou autobusovou dopravou v Banskobystrickom samosprávnom kraji musí riešiť jeho predseda Ján Lunter. Vyzývam preto pána župana, aby rokoval s miestnym dopravcom a splnil si svoju úlohu, ktorou je zabezpečiť prepravu ľudí do nemocníc, škôl či obchodov.”
Túto situáciu premiér vidí ako dôsledok toho, že riadenie samosprávy obsadili ľudia bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti s touto prácou.
Pellegrini ďalej rozhorčene uviedol: “Vyzývam ho, aby namiesto toho, ako sa mne pokúša volať a expresne mi písal listy, aby si sadol za rokovací stôl a zabezpečil, aby prímestská doprava od pondelka fungovala. Ľudia si navolia týchto ľudí, ktorí sa im prezentujú ako čisté duše, odborníci a nevedia ani riadiť mesto a ešte sa tu pchajú riadiť štát!”
“Ak ma žiadate, aby som túto situáciu riešil, tak jasne dávate najavo, že ste neschopný a neviete si poradiť ani s tým, čo patrí do vašej priamej kompetencie v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Dávate jasný signál, koho si ľudia v Banskej Bystrici zvolili,” uviedol premiér na záver na adresu Luntera.
Viac vo videu: