Moskva 4. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP – Susan Walsh, Pool, File)
Hlavný infektológ USA Anthony Fauci vyzval Čínu, aby zverejnila zdravotné informácie o deviatich ľuďoch, ktorých nevysvetliteľné choroby predchádzali pandémii, o.i. troch pracovníkov laboratória vo Wu-chane, oznámil denník The Financial Times
Podľa Fauciho názoru vrhnúť svetlo na pôvod covidu-19 pomôžu zápisy troch pracovníkov laboratória vo Wu-chane o akejsi chorobe v novembri roku 2019, o ktorých médiá skôr informovali, a chorobopisy šiestich čínskych baníkov, ktorým bolo zle po návšteve jaskyne s netopiermi v roku 2012 . Vedci z inštitútu virológia vo Wu-chane navštívili neskôr túto jaskyňu, aby odobrali netopierom vzorky, traja ochorení baníci zomreli, podotýka denník.
“Chcel by som vidieť lekárske zápisy troch ľudí, ktorí, ako bolo oznámené, ochoreli v roku 2019 … ochoreli naozaj, a keď áno, potom čím vlastne ochoreli?” Uvádza FT Fauciho slová.
Infekčné ochorenia by sa chcel tiež oboznámiť s chorobopismi baníkov, ktorí ochoreli pred takmer desiatimi rokmi.
“Čo je zaznamenané v chorobopisoch týchto ľudí? Mali vírus? Čo to vlastne bolo?” pýta sa Fauci.
Podľa jeho slov “je celkom možné”, že sa SARS-COV-2 objavil v onej jaskyni a že sa vírus “začal buď šíriť prirodzenou cestou alebo prešiel laboratóriom”.
V poslednej dobe sa znovu objavili správy v médiách a vyhlásenia západných krajín o pravdepodobnom laboratórnom pôvode vírusu. Biely dom poskytol správu pre tlač, podľa ktorej verzie šírenia koronavírusu kvôli havárii vo vedeckom laboratóriu nie je zatiaľ vylúčené. Spravodajské spoločenstvo USA pripúšťa dve verzie pôvodu vírusu: prenos na človeka zo zvieraťa alebo z laboratória.
Možný únik z laboratória
Denník The Times s odvolaním sa na vlastné zdroje oznámil, že britská rozviedka teraz považuje za “možný” únik koronavírusu SARS-CoV-2 z laboratória. Oficiálny hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Wang Wenbin pri komentármi tejto správy vyhlásil, že zistením pôvodu covidu-19 sa majú zaoberať vedci, a nie tajnej služby.
WHO v marci zverejnila plné znenie správy medzinárodnej skupiny expertov tejto organizácie o návšteve Wu-chane pre zistenie pôvodu koronavírusu, v ktorom označili za “veľmi málo pravdepodobný” únik covidu-19 z laboratória. V správe sa tiež uvádza, že koronavírus nového typu bol na človeka pravdepodobne prenesený z netopierov prostredníctvom iného živočícha. Inú verziu pôvodu covidu – prenos na človeka bezprostredne od zvieraťa – zaradili vedci na zoznam “možných až pravdepodobných” hypotéz. Misia WHO tiež označila za “možnú” verziu spojenú s chladenými potravinami.
USA a ďalších 13 krajín zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili svoje znepokojivé závery, ktoré obsahuje správa WHO podľa výsledkov cesty skupiny medzinárodných expertov, a zdôraznila potrebu “priezračného a nezávislého” vyšetrenie pôvodu covidu-19.