Washington 8. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vydal povolenie na použitie revolučného lieku, ktorý má ľudí zbaviť nadváhy. Liek sa má užívať v podobe týždenných injekcií
FDA povolila lekárske použitie lieku Wegovy na liečbu obéznych ľudí. Liek môže byť predpísaný pacientom, ktorých nadváha viedla k vzniku ochorení, ako je cukrovka druhého typu, súčasne s nízkokalorickou diétou a cvičením.
Aktívnou zložkou Wegovy je semaglutid vyvinutý spoločnosťou Novo Nordisk na pomoc ľuďom s diabetom. Ide o syntetický analóg ľudského peptidu 1 (GPP–1) podobného glukagónu, hormónu, ktorý sa bežne produkuje v reakcii na jedlo a reguluje mnoho procesov spojených s jeho trávením. U diabetikov stimuluje produkciu inzulínu, čo umožňuje udržať pod kontrolou hladinu glukózy v krvi.
Prax používania semaglutidu ukázala, že ľudia, ktorí ho pravidelne berú, okrem iného schudnú. Preto bola látka študovaná z tohto nového pohľadu. Následne testy naozaj potvrdili, že relatívne veľké dávky lieku môžu bojovať s obezitou – ich výsledky boli publikované v časopise The New England Journal of Medicine.
Po nevyhnutných kontrolách FDA látku schválila pre použitie na riešenie problému nadváhy. Podľa WHO je 13% dospelej svetovej populácie obéznych a každý štvrtý človek váži viac, ako je norma.
Štúdie sa zúčastnilo 68 dobrovoľníkov, ktorí netrpeli cukrovkou. Dobrovoľníci dostávali Wegovy injekcie, v dôsledku čoho stratili v priemere o 12,4 percenta viac váhy ako subjekty užívajúce placebo. Súčasne je spoľahlivo potvrdená bezpečnosť lieku. Medzi vedľajšie účinky tohto lieku patrí nevoľnosť, závraty, bolesť brucha, dyspepsia a ďalšie. Z tohto dôvodu sa odporúča užívanie lieku výhradne pod dohľadom lekára.
Podľa mnohých odborníkov možno semaglutid nazvať revolučným prípravkom. Bol to prvý z analógov GPP–1, pričom tieto nové látky sa už testujú. Farmaceutické spoločnosti financujú vývoj analógov iných hormónov – endokrinných hormónov, ktoré sa podieľajú na regulácii trávenia, stravovacieho správania, sekrécie inzulínu a tak ďalej. Niektoré látky sú pritom stále účinnejšie ako semaglutid. Možno tak bude oblasť liečby nadváhy už čoskoro naozaj čakať farmakologická revolúcia.