Washington 17. januára 2019 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)
“Umenie” falošných správ bolo posunuté do nových výšin. Istá americká neziskovka v blízkosti Bieleho domu distribuovala falošné výtlačky denníka The Washington Post informujúc čitateľov, že prezident Donald Trump utiekol na Krym kvôli protestom žien.
Aktivisti rozdávali falošné kópie Washington Post okoloidúcim v stredu ráno v blízkosti Bieleho domu. Ostražití čitatelia okamžite informovali noviny, že kópie z dátumom 1. mája 2019 nie sú relevantné a mali by sa na to pozrieť.
Falošné kópie obsahujú atraktívny nadpis: “NEPREZIDENT. Koniec krízy: Trump rýchlo opúšťa Biely dom,” doplnené o fotku mrzutého Trumpa na ceste k súkromnému autu v ranných hodinách.
Článok oznamuje, že Trump náhle opúšťa svoju kanceláriu 1. mája o 15.15. Pričom zanechal odkaz na obrúsku v Oválnej miestnosti, ktorý obviňoval “nepoctivú Hillary”, tajomný “Hfior” a “Fake News Media” z jeho odchodu.
Správa, ktorá starostlivo napodobňuje štýl The Washington Post cituje “štyroch asistentov Bieleho domu”, ktorí hovorili pod podmienkou anonymity, že Trumpov odkaz našli dva dni pred udalosťami, pri ktorých došlo k dramatickému rozhodnutiu prezidenta USA.
Trumpova fiktívna rezignácia a následné prevzatie moci viceprezidenta Mikea Pencea, prichádzajú po “masových protestov”, ktoré organizuje hnutie #MeToo. Protesty sprevádzala kampaň proti obťažovaniu úradníkov Bieleho domu a republikánskych zákonodarcov, podobne ako minulý rok vyzývali liberálni aktivisti v reálnom svete.
Správa o Trumpovej rezignácii podľa článku spúšťa vlnu osláv na celom svete. Tvorcovia falzifikátu sa usilovne držia štýlu Washington Post, nafukujúc príbeh o tajnej dohode s Ruskom rovnakým spôsobom ako ich originál, a vysielajú Trumpa, aby hľadal útočisko v Rusku, konkrétne na Kryme.
Zatiaľ čo sa vyskytli špekulácie, že za provokáciou môže byť radikálna liberálna politická skupina MoveOn alebo CODEPINK, ktorá je známou feministickou mimovládnou organizáciou, spoločnosť The Yes Men, progresívna nezisková skupina, v tlačovej správe vyhlasuje, že je za to zodpovedná ona.
“Príbeh, ktorý tento článok hovorí, je rozumnejší ako naša súčasná realita,” uviedla jedena z autoriek “správy”, Onnesha Roychoudhuriová.
Zo začiatku sa reálny The Washington Post k situácii nevyjadril, no neskôr sa rozhodol pripojiť sa a zverejniť článok, ktorý odkazoval na falošné kópie novín s odkazom na súbor 64 progresívnych účtov, ktoré majú za cieľ zrovnoprávniť vzdelanie, zamestnanie a umožniť všetkým, aby mali oprávnený nárok na zdravotnú starostlivosť.
Zatiaľ čo aktivisti proti Trumpovi projektu tlieskajú, akcia vyvolal aj negatívnu reakciu a mnohí poukázali na to, že už sa aj tak objavuje príliš veľa falošných správ na to, aby sa museli vymýšľať ďalšie, a dokonca niektorí obvinili Washington Post, že spolupracuje s Trumpovou a Putinovou “autoritatívnou hrou”.
Washington Post je jedným z najobľúbenejších cieľov útokov Trumpa kvôli “falošným správam”. V minulom roku obchodný poradca Trumpa nazval noviny “väčšinovo falošnými novinami.”
Andy Bichlbaum, spoluzakladateľ spoločnosti Yes Men, ktorá sa k vydaniu falošných výtlačkov priznala, obhajoval túto akciu a povedal portálu Wired, že je každému zrejmé, že webové stránky a kópie sú falošné. “Ak sa pozriete na webovú stránku, myslím, že by ste mohli súhlasiť s tým, že iba niekto veľmi zvláštny, by uveril, že je to pravda,” povedal.
Hey @washingtonpost: Someone is passing out fake copies of the paper (top)? For comparison, a real issue of the Post below. pic.twitter.com/j7svhBDfJF
— Adrienne Shih??? (@adrienneshih) 16. januára 2019