Moskva 30. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)
Spoločnosť Uralvagonzavod začala montovať prvé prototypy ťažkého útočného robotického komplexu Šturm, určeného pre boj v meste. Sputniku to uviedli dva zdroje vo vojensko–priemyselnom komplexe
“Vytvára sa najmä mobilné riadiace stredisko pre bojové vozidlá komplexu a samotné vozidlá s rôznymi bojovými modulmi, vrátane modulu so 125 mm delom s krátkou hlavňou. Všetky vozidlá komplexu sú postavené na podvozku tanku T–72B3,“ uviedol jeden zo zdrojov.
.
Podľa slov druhého zdroja budú mať samotné bojové vozidlá komplexu Šturm vysokú úroveň ochrany pred nepriateľskými protitankovými zbraňami. Podľa zdroja je hlavným účelom komplexu Šturm identifikovať a zdolať dlhodobé palebné ciele, zničiť nepriateľov, najmä protitankové posádky, ktoré predstavujú zvláštne nebezpečenstvo pre obrnené vozidlá v meste.
Ako pre Sputnik vysvetlil vojenský expert, šéfredaktor webu Arsenal Otěčestva Viktor Murachovskij, všetky stroje robotického komplexu Šturm sú určené k akciám v predných pozíciách, a to ako priamo v bojových formáciách útvaru, tak autonómne, v určitých smeroch.
Podľa Murachovského je jednou z najdôležitejších úloh integrácia takých komplexov do bežných štruktúr vojsk a vypracovanie ich interakcie so všetkými prvkami bojového rádu.
Organizácia a udržiavanie nepretržitej interakcie v spoločnom boji je samo o sebe jednou z najťažších a netriviálnych úloh vojnového umenia. Zahrnutie robotického komplexu do tohto procesu bude vyžadovať rozsiahly praktický výcvik v jednotkách, dodal.
Bojové roboty s umelou inteligenciou
Ruský minister obrany Sergej Šojgu prednedávnom uviedol, že v krajine sa začala sériová výroba bojových robotov s umelou inteligenciou. V súčasnej dobe hneď niekoľko ruských obranných podnikov vyrába bojové roboty pre ruskú armádu. Napríklad koncern Kalašnikov vytvára stroj v rámci programu Ratnika. Jeho hlavnou úlohou bude, podľa názoru vojenského experta Viktora Murachovského, ochrana územia a prieskum na území nepriateľa.
Uralvagonzavod vytvára bezpilotné tanky na platforme T–72B3. Jeden z nich má byť vyzbrojený ťažkými zbraňami, druhý má byť vyzbrojený automatickými kanónmi.
Fond perspektívnych výskumov má k júlu tohto roka dokončiť skúšky piatich typov (dva kolesové varianty a tri pásové) systému Marker. S jeho pomocou sa skúšajú kľúčové technológie pozemnej robototechniky: technické videnie, spojenie, navigácia, autonómny pohyb a použitie, ale aj skupinové riadenie.
Ruská armáda však už v minulosti prijala do svojej výzbroje bojové roboty. Príkladom je bojový robotický tank Uran–9, ktorého úlohou je vykonávať prieskum, palebnú podporu a ničiť obrnenú techniku protivníka. Tento stroj vážiaci 12 ton má vo výzbroji navádzané rakety a 30 milimetrový kanón doplnený guľometom kalibru 7,62.
Ďalším ruským bezpilotným strojom je Poseidon, podvodný aparát. Ten je vybavený jadrovým motorom. Prvýkrát o ňom hovoril ruský prezident Vladimir Putin v roku 2018. Podľa jeho slov tieto stroje môžu byť vybavené ako konvenčnou bojovou hlavicou, tak i jadrovou zbraňou.