Trenčín 13. decembra 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
Aktualizované 13. decembra 12:00
Trenčania zaplatia v budúcom roku za komunálny, drobný stavebný odpad a za psa viac. Zvýšia sa i dane z nehnuteľností a poplatok za ubytovanie. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia mesta o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktoré v stredu schválilo mestské zastupiteľstvo
Podľa pôvodného návrhu vedúcej ekonomického útvaru trenčianskej radnice Márie Capovej mal poplatok za komunálny odpad stúpnuť o 13,2 percenta. Dôvodom bola snaha mesta pokryť predpokladané náklady za služby spojené s odpadom v roku 2024 a tiež o nové náklady za úpravu odpadu pred skládkovaním.
Podľa viceprimátora Jána Forgáča sa povinnosť úpravy odpadu pred skládkovaním na celoštátnej úrovni o rok odkladá, navrhol pozmeňovací návrh a zvýšenie poplatkov za odpady iba o 6,5 percenta. Poslanci jeho návrh schválili.
V prípade dane z nehnuteľností je predpis dane na tento rok v Trenčíne 8,3 milióna eur. Zvýšením sadzieb dane z nehnuteľností predpokladá radnica v budúcom roku príjem 11,6 milióna eur.
Ročný poplatok za psa v byte sa zvýši z doterajších 30 na 35 eur. Chovatelia v rodinných domoch si priplatia 3 eurá – z 12 na 15 eur. Celkový príjem mesta z daní za psa sa zvýši z tohtoročných 50.000 na približne 62 000 eur.
Daň za ubytovanie v ubytovacích zariadeniach v Trenčíne stúpne z jedného na dve eurá. Po novom sa od Nového roku od dane za ubytovanie oslobodia deti do šesť rokov.
Poplatok za rozvoj
V Trenčíne sa bude od januára budúceho roka platiť miestny poplatok za rozvoj. V stredu ho schválili novým všeobecne záväzným nariadením poslanci trenčianskeho mestského zastupiteľstva. Mesto Trenčín doteraz poplatok za rozvoj nemalo.
Podľa vedúcej ekonomického útvaru mesta Márie Capovej zákon o miestnom poplatku umožňuje mestám a obciam zabezpečiť finančné zdroje na rozvoj, prioritne území dotknutých realizovanou výstavbou z príjmov, ktoré budú plynúť do rozpočtu mesta z tohto poplatku.
Sadzba poplatku stanovená zákonom je od troch do 35 eur za každý aj začatý štvorcový meter podlahovej plochy nadzemnej časti stavby. V Trenčíne rozhodli poslanci o výške poplatku za rozvoj na úrovni 20 eur na všetky druhy stavieb stanovených zákonom.