“Chceme tým povzbudiť školskú inklúziu a zjednodušiť pravidlá pre rodičov,” vyjadrila sa k téme skoncovania s povinným očkovaním ministerka zdravotníctva Giulia Grillová z Hnutia piatich hviezd. Jej vládny kolega minister vnútra Matteo Salvini (Liga) dodal: “Očkovanie je zbytočné, nebezpečné a potenciálne zraňujúce,” povedal nedávno pre agentúru ANSA.
Povinnosť predložiť dôkaz o vykonanom očkovaní pri nástupe do jaslí, škôlky alebo školy pritom v Taliansku netrvá dlho. Zaviedla ju vlani v júli predchádzajúca vláda, vedená Demokratickou stranou, údajne v dôsledku toho, že počet prípadov osýpok (pravdepodobne zo strany migrantov) sa v krajine zvyšoval tak rýchlo, že situácia takmer prerástla v epidémiu.
Za celý rok 2017 bolo podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v Taliansku evidovaných viac ako päť tisíc prípadov. Takmer 90 percent z nich prepuklo u ľudí, ktorí neboli očkovaní. V porovnaní s rokom 2016 išlo o viac ako šesťnásobný nárast, a čo sa týka počtu prípadov na tisíc obyvateľov, horšie skóre malo v Európe len Grécko a ďaleko chudobnejší Rumunsko, upozornili Lidovky.
Podľa kritikov novej normy, ktorá povinné očkovanie de facto ruší, nejde len o osýpky. Podľa vedcov, ktorých výskum však častokrát platia práve výrobcovia vakcín, ide o šírenie inej “nákazy” v spoločností. Tou je vraj kombinácia populistickej politiky, dezinformácií a pseudovedeckých právd. “Štát týmto rozhodnutím púšťa do éteru dvojznačnú informáciu, ktorá môže rodičov pri rozhodovaní o očkovaní ľahko uviesť do omylu,” povedal k novému zákonu Roberto Burioni, popredný taliansky imunológ z milánskej univerzity San Raffaele, a dodal: “Štátna moc má stáť na strane vedy – teda na strane povinného očkovania.”
Zdržanlivý postoj veľkej časti talianskej populácie k očkovaniu údajne spôsobili politici. Medzi nimi vyniká Beppe Grillo, bývalý komik a zakladateľ Hnutia piatich hviezd. Ten verejne hovorí, že existuje úmera medzi očkovaním a autizmom a že vakcíny zbytočne oslabujú imunitný systém zdravých detí.
Niektorí členovia Hnutia piatich hviezd vyzývali svojich priaznivcov, aby sa nechali vyšetriť u lekárov, podľa ktorých má byť konzumácia orechov lepšou prevenciou proti nákazlivým chorobám ako očkovanie. Davide Barillari, člen regionálnej rady regiónu Lazio, chcel presadiť, aby študenti po absolvovanom očkovaní museli stráviť šesť týždňov v karanténe. “Politika je nad vedou,” vyjadril sa tento regionálny politik – a zrejme nevedomky tým pripomenul doby stalinských represií, kedy komunistickí vodcovia v Sovietskom zväze prikazovali vedeckým kapacitám vykonať objektívne nesplniteľné úlohy v súlade s ideológiou strany, píšu Lidovky.
Odborníci to ale tvrdo odmietajú. “Sledujeme globálny trend vzrastu nedôvery k tým, ktorí disponujú špecializovanými, odbornými informáciami,” povedal Andrea Grignolio, ktorý prednáša históriu medicíny na rímskej univerzite La Sapienza.
Následkom zavedenia povinného očkovania sa podľa údajov OECD zaočkovanosť talianskej populácie vrátila s 94 percentami k európskemu priemeru (pre porovnanie: v Nemecku aj v Česku činí 97 percent). Či sa krivka opäť obráti dole, ukáže nasledujúce obdobie.