Turci, ktorí prisľúbili, že dohliadnu aby v Idlibe protiasadovskí teroristi plnili svoje sľuby, nedokážu už situáciu kontrolovať a riadiť a protiasadovské skupiny ich neakceptujú. Protiasadovské skupiny i veľká časť protitureckých skupín je opäť pripravená zaútočiť v Idlibe, či Latakii a sýrska a ruská rozviedka má dostatok informácii i o tom, že proamerické skupiny sa chystajú zaútočiť aj na juhu krajiny v oblasti at Tanf. Keď Turci neustrážia skupiny v Idlibe, budú mať problém, bandy, ktoré budú útočiť na sýrske vládne sily budú zlikvidované.
Ruský vojenský expert Alexej Leonkov uviedol, že v posledných dňoch sa v provincii Idlib odohrali ťažké boje medzi vládnymi jednotkami a teroristami. Dokonca vládne sily stratili niekoľko dedín, vrátane Dzibin a Tal Malah (najagresívnejšie vystupujú protiasadovské bandy príbuzné k an Nusra). Sýrčania dodržiavajú ako jediní podmienky prímeria, teroristi, ktorí za sebou cítia podporu USA sú presvedčení, že pre nich prišla doba nových víťazstiev. V posledných bojoch (cca 4 dni) zahynulo 53 vládnych vojakov a 48 teroristov.
V Idlibe sa nachádza dnes približne 30-tisíc teroristov v rôznych organizáciach. Teroristi bránia civilistom opustiť provinciu a násilím verbujú nových vojakov do svojich radov. Odporcov teroristi mučia, alebo rovno likvidujú. Teroristi už používajú ženy a deti ako živé štíty v Idlibe, pretože sa veľmi boja útokov ruského a sýrskeho letectva.
Americkí agenti CIA sa tiež otriasli zo strát, ktoré utrpeli spoločne so západnými a arabskými bojovými inštruktormi počas ruskej raketovej kampane 2015-2016. Vtedy Kalibre vymazali zo zemského povrchu centrá a veliteľské body Islamského štátu, zo všetkými teroristami a ich inštruktormi, ktorí sa v čase útoku Kalibrov na týchto základniach nachádzali. Arlingtonský vojenský cintorín sa utešene zaplnil a Rusi následne totálne decimovali teroristické bandy v Sýrii.
Dnes sa proamerickí agenti správajú v Sýrii podstatne opatrnejšie. Američania sa oficiálne nachádzajú v Sýrii na základniach, Rusov priamo informovali o ktoré základne ide. Von z týchto základní vyliezajú Američania len príležitostne, keď vylezú obyčajne prichádza k útoku na konvoj v ktorom sa nachádzajú, medzi mŕtvymi sú väčšinou aj Američania. Aktívni musia byť Američania v oblastiach pod kontrolou Kurdov, pretože kurdské jednotky sa správajú podobne nezodpovedne ako sýrske a Američania s nimi majú podobné problémy, ako Rusi so Sýrčanmi
Americká rozviedka ale zásobuje teroristov informáciami z terénu od vlastných arabských agentov a rovnako informáciami z družích. Práve družice alebo prieskumné drony veľmi rýchlo dokážu zistiť, ktoré sýrske jednotky poľavili v ostražitosti a informácie sa pomerne rýchlo dostanú k teroristom v Idlibe. Tí následne zaútočia na uvedené sýrsku jednotku ktorá poľavila v disciplíne, následne uvedená jednotka utrpí straty a v panike opustí vlastné pozície. Teroristi bojujú systémom “udri a uteč”.
Počas ruskej kampane 2015 – 2018, kedy v Sýrii bolo niekoľko desiatok tisíc ruských vojakov mali proamerickí agenti značne sťaženú situáciu. Ruská rozviedka monitorovala situáciu a Rusi či Iránci medzi agentami “západných partnerov” (vo väčšine prípadov nejde o amerických agentov, väčšinu agentov tvoria Arabi, ktorí pracujú na saudskú tajnú službu Ri’āsat Al-Istikhbārāt Al-‘Āmah – General Intelligence Presidency GIP, arabských agentov v Sýrii má okrem americkej CIA aj britská MI6 či francúzska Direction générale de la sécurité extérieure DGSE ) vytvorili hotovú spúšť.
Teroristi v období ruskej dominancie dostávali minimum informácii, ruská rozviedka informovala vlastné jednotky a Rusi kosili islamistických teroristov po desiatkách a stovkách. Za niekoľko mesiacov Rusi zlomili moc celého Islamského štátu a z Islamského štátu sa zachránili doslova zvyšky, ktoré sa dnes nachádzajú v Američanmi ovládaných oblastiach v Sýrii či Iraku, časť teroristov Islamského štátu sa záhadne dostala do Afganistanu (Rusi tvrdia, že ich presunuli Američania, pretože Islamský štát je americkou zástupnou armádou).
Po porážke Islamského štátu však väčšina Rusov Sýriu opustila, oslobodzovanie vlastnej krajiny prebrali Asadove jednotky a Američania začali z trosiek, ktoré im ostali k dispozícii budovať postupne nové jednotky a novú infraštruktúru protiasadovských síl. Takmer dva roky prímeria v Idlibe využili Američania naozaj dobre, proamerické a protiasadovské skupiny sú pripravené opäť obnoviť aktívne bojové operácie.
Idlib sa po presunutí všetkých teroristických bánd z iných oblastí Sýrie stal doslovne časovanou bombou. Takmer 30-tisíc teroristov pod vedením Američanov skoncentrovalo svoje sily, zabudli na výprask ktorí im Rusi uštedrili a v bojoch so sýrskou armádou si veria. Izrael požaduje, aby v Idlibe nebojovali ani Iránci a ani Hizballáh, pretože je to relatívne blízko izraelských hraníc, Rusi, ktorí udržujú diplomatické kontakty aj s Izraelom vyvíjajú tlak na Sýriu, aby časť izraelských požiadaviek akceptovala. Podľa niektorých informácii z Al Masdar News však časť dobrovoľníkov Hizballáhu v Idlibe bojuje, hlavné libanonské sily sa spoločne s Iráncami nachádzajú vo väčšej miere najmä v oblasti Eufratu, kde sa aktivizujú proamerickí Kurdi.
Podľa Alexeja Leonkova v prípade, ak sa situácia nezlepší a proamerické skupiny budú naďalej zvyšovať svoje aktivity, budú musieť nakoniec opätovne zasiahnuť v širšej miere Rusi. Možno práve s tým súvisia informácie, že v Sýrii sa opäť budú v širšej miere aktivizovať členovia čečenského špeciálneho práporu Terek, ktorých veliteľov už Američania zaradili do sankčných zoznamov a ruskí výsadkári, námorná pechota či Specnaz. V prípade Tereku, Specnazu či ruských výsadkárov a námornej pechoty však nepôjde o širšie koncipovanú ofenzívu, ale likvidačné útoky v súčinnosti s letectvom na veliteľské centrá teroristov a atentáty na poľných veliteľov. Pozemnú ofenzívu, ktorá prípadne prevalcuje teroristické rady budú mať na starosti sýrski vojaci, Hizballáh a Iránske revolučné gardy.