Moskva 24. augusta 2023 (HSP/Foto:Telegram)
V Rusku, ale aj po celom svete, tesne po úmrtí majiteľa PMC Wagner Jevgenija Prigožina, sa rozoberajú rôzne varianty toho, čo sa stalo
Prvá, najrozšírenejšia, hovorí, že Prigožinovo lietadlo bolo vyhodené do vzduchu (alebo zostrelené) na Putinov príkaz.
Druhá je, že išlo o amatérsky čin niektorých Prigožinových vnútorných nepriateľov v Ruskej federácii.
Tretia je, že lietadlo vyhodili do vzduchu zahraničné špeciálne služby, ktoré tam nastražili výbušniny. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v Rusku táto verzia stane oficiánou.
Ak je pravdivá prvá verzia tak Prigožinova smrť vysiela veľmi jasný signál – každý, kto sa postaví ruskej štátnej mašinérii a Putinovi osobne, bude rozdrvený.
Či už je to Navaľnyj alebo Prigožin.
Rozdiel medzi nimi je v tom, že Navaľnyj nevyvolal ozbrojenú vzburu, preto je vo väzení. A Prigožin sa vzbúril, nekajal sa a bol zabitý.
To je okrem iného signál pre tých členov ruskej elity, ktorí na pozadí ťažkej vojny, Wagnerovej vzbury a ďalších problémov už odpísali Putina, rozhodli sa, že “Akello vymäkol”, “už sa ho netreba báť”, a začali hovoriť o “tranzite moci”.
Môžeme po Prigožinovej smrti očakávať vzburu “wagnerovcov” a ich stúpencov, na ktorú sa už objavujú výzvy?
Jednoznačne môžeme povedať, že teraz to budú mať oveľa ťažšie ako pred dvoma mesiacmi alebo dokonca začiatkom júla.
Odkedy sa “wagnerovci” odzbrojili a ukončili svoju činnosť v Rusku, presťahovali sa sčasti do Bieloruska, sčasti do Afriky a sčasti podpísali zmluvy s ruským ministerstvom obrany, už nepredstavujú takú hrozivú silu, akou boli počas júnového pochodu na Moskvu.
Ako ukázali udalosti z 23. – 24. júna, Prigožin nemá veľkú podporu v spoločnosti ani v armáde, s výnimkou úzkej skupiny radikálnych “Z-patriotov” (aj to nie všetkých). Táto skupina môže podniknúť nejaké kroky, ale pre Kremeľ bude oveľa jednoduchšie vysporiadať sa s nimi ako so vzburou spred dvoch mesiacov. Okrem toho mnohým stúpencom Wagnera môže byť pohodlnejšie a bezpečnejšie veriť verzii, že Prigožina zabili zahraničné špeciálne služby, a vyzývať, aby “počas vojny nezasievali zmätok a nevyhrocovali situáciu”.
Vo všeobecnosti, ak opäť vychádzame z verzie, že Prigožin bol zabitý na príkaz Kremľa, logika konania ruských orgánov po vzbure je teraz jasnejšia.
Putin sa rozhodol čo najviac uspať ostražitosť Prigožina a jeho spolupracovníkov. Pozval ich na stretnutie, hovoril láskavo, venoval im pozornosť, ponúkol “možnosti zamestnania”, dokonca nechal časť štátnych zákaziek pre firmy šéfa PMC. Výsledkom bol Prigožinov súhlas s odzbrojením “Wagnera” a zastavením jeho činnosti v Rusku, stiahnutím sa do Bieloruska a Afriky. Súbežne s tým prebiehala v armáde čistka ľudí blízkych Prigožinovi.
Nebezpečenstvo opakovania povstania sa tak do značnej miery minimalizovalo (aspoň tak si to pravdepodobne mysleli v Kremli) a 23. augusta sa rozhodli ukončiť hru.
Či sa Prigožinovi spolupracovníci pokúsia v hre pokračovať aj po jeho smrti a či sa im to podarí, uvidíme v najbližších dňoch.
Prečítajte si tiež:
- Naživo: Prigožin zahynul pri páde lietadla. Zostrelili ho?
- Wagner už je v Afrike. Čaká sa invázia západnej koalície do Nigeru