Číňania konštatujú, že medzi Ruskom a Ukrajinou vypukli výrazné nezhody, súvisiace s tým, že Rusko zadržalo tri ukrajinské vojenské člny vstupujúce do Azovského mora. Moskva uviedla, že Ukrajinci neoprávnene vstúpili do ruských teritorálnych vôd a Rusko preto použilo vojenskú silu. Ukrajinci hovoria o bezprecedentnom útoku na ukrajinské lode a zranení 6 členov posádky
Ukrajinský prezident Porošenko podpísal stanné právo na Ukrajine. To neznamená automaticky, že Ukrajina bude podnikať voči Rusku útočné kroky, napätie v Azovskom mori sa však nevyhnutne zvýši.
Rusi a Ukrajinci žili spolu v jednom štáte dlhý čas. Ich vzájomné vzťahy sú poznačené, zložité a zamotané. Azovské more je jednou z najcitlivejších oblastí pre obe krajiny. Obe krajiny ináč vnímajú svoje teritorálne nároky a ich názory stoja na opačných póloch. Ak Rusko a Ukrajina nedokáže vyriešiť svoje územné spory, pre Európu a USA bude ťažké vytvoriť možnosti na riešenie týchto problémov.
NATO, Američania a EÚ pomerne rýchlo zareagovali na konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Je to pochopiteľné, už dlho sa nachádzajú na ukrajinskom území a používajú Ukrajinu na vyvíjanie tlaku voči Rusku. Rusko a Ukrajina sa nachádzajú v patovej situácii a samozrejme sa ich zhoršenie vzájomných vzťahov najviac dotkne. Kyjev získal od Západu pochvalu za svoju konfrontáciu s Moskvou a emociálne sa Kyjev čoraz viac približuje k Západu, na druhej strane sa však Ukrajina ocitla pod obrovským tlakom zo strany Ruska a napriek podpore Západu čelí ukrajinská jednota a stabilita bezprecedentným a náročným výzvam.
Zároveň sa prehlbuje kríza medzi Ruskom a Západom, a hrozí, že vzťahy medzi Ruskom a Západom sa ešte viac vyhrotia. Pri takomto scenári vývoja však najviac stratí Ukrajina. Vo vzťahu voči Rusku je Ukrajina vo veľmi nevýhodnom postavení, podpora, ktorú získa zo Západu bude vždy obmedzená. Na Ukrajine stále existuje silná proruská opozícia a nebyť ekonomického i politického chaosu na Ukrajine, už dávno by sa prikročilo k pokusom pričleniť Ukrajinu k NATO alebo EÚ. Dnes však Ukrajinci môžu len snívať o tom, že sa im podarí stať sa súčasťou EÚ, ako sa to podarilo pobaltským štátom či stredoeurópskym štátom Varšavskej zmluvy.
Ukrajina bude vždy stáť medzi Západom a Ruskom, Západ sa bude snažiť spraviť z Ukrajiny svoj nástroj na tlak voči Rusku, Rusi budú takúto koncepciu vždy eliminovať. Kríza, ktorá vypukla medzi Moskvou a Kyjevom nepovedie samozrejme k úplnej konfrontácii medzi oboma krajinami, túto krízu však bude ťažké vyriešiť. Pre Rusko i Ukrajinu sa ich vzájomné vzťahy stávajú bažinou plnou rizík.