Madrid 24. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)
Bonald označil Juana Goytisola za reprezentanta špičkovej španielskej literatúry predovšetkým v období po druhej svetovej vojne
Laureátom Cervantesovej ceny 2014 sa stal renomovaný španielsky spisovateľ Juan Goytisolo. Meno nositeľa najdôležitejšieho literárneho ocenenia v španielsky hovoriacom svete oznámil dnes v Madride šéf tamojšieho rezortu kultúry Ignacio Wert.
Predseda poroty José Manuel Caballero Bonald, ktorému sa rovnakého ocenenia dostalo pred dvoma rokmi, označil Juana Goytisola (83) za reprezentanta špičkovej španielskej literatúry predovšetkým v období po druhej svetovej vojne.
Rodák z Barcelony, ktorého dvaja bratia sú tiež spisovateľmi, pochádza zo zámožnej rodiny, o matku však prišiel v siedmich rokoch počas španielskej občianskej vojny. Obdobie Francovej diktatúry prežil literát zväčša v dobrovoľnom exile vo Francúzsku, angažoval sa za šírenie dobrého mena španielskej literatúry, dištancoval sa od svojich predkov a nezriedka cestoval, a to aj do mimoeurópskych destinácií. Neskôr pôsobil ako profesor literatúry na viacerých amerických univerzitách.
Goytisolo je vnímaný ako kritický intelektuál a sprostredkovateľ medzi západnou a arabskou kultúrou, v tejto súvislosti stojí za zmienku, že sa usadil a aktuálne žije v Maroku, v meste Marrákeš, kde si adoptoval tri deti a urobil z nich svojich univerzálnych dedičov.
Jeho dielo, preložené do mnohých jazykov sveta, vrátane slovenčiny (Ostrov, Súboj v Raji, Na predmestí Barcelony) a češtiny (Cirkus, Svátky, Spodina, ale aj výber esejí Za Gaudím v Kappadokii), tvoria nielen početné romány a eseje, ale aj poviedky či cestopisy.
Goytisolovu tvorbu ocenili už viacerými prestížnymi cenami, napríklad trofejou Europalia (1985), Cenou Nelly Sachsovej (1993), Cenou Octavia Paza (2002) či Cenou Juana Rulfa (2004).
Prestížne ocenenie, ktoré nesie meno slávneho španielskeho spisovateľa zo 17. storočia Miguela Cervantesa, je označované aj za španielsku Nobelovu cenu. Udeľujú ho s ročnou periodicitou na znak uznania spisovateľom za ich celoživotné dielo. Cena je dotovaná sumou 125.000 eur.
V dlhom rade laureátov ocenenia, ktoré udeľuje španielsky rezort kultúry, figurujú napríklad Alejo Carpentier ocenený v roku 1977, Jorge Luis Borges (1979), prvý mexický laureát Octavio Paz (1981), Ernesto Sabato (1984), ďalší Mexičan Carlos Fuentes (1987), Adolfo Bioy Casares (1990), Mario Vargas Llosa (1994), Camillo José Cela (1995), Álvaro Mutis (2001), Juan Marsé (2008) či Ana María Matuteová (2010). Vlani získala prestížnu cenu uznávaná mexický spisovateľka a novinárka Elena Poniatowská.
ml