Košice 4. decembra 2024 (HSP/TSKE/Foto:TSKE)
V sobotu 30. novembra si gréckokatolíci v Ruskom Kerestúre v Srbsku pripomenuli 150 rokov od narodenia vladyku Dionýza Nyáradiho (1874-1940). Biskup Dionýz bol v prvej polovici 20. storočia významnou osobnosťou pre gréckokatolíkov v celom stredoeurópskom priestore. Preto pozvanie na oslavy do Srbska prijali zástupcovia gréckokatolíkov zo Slovenska, Zakarpatskej Ukrajiny, Poľska, Chorvátska a Macedónska
V sobotu dopoludnia v katedrále sv. Mikuláša v Ruskom Kerestúre slávil sv. liturgiu vladyka Djura Džudžar, domáci eparchiálny biskup. Spoločne s ním koncelebroval apoštolský nuncius v Srbsku Mons. Santo Rocco Gangemi, vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – košický eparchiálny biskup, vladyka Milan Lach SJ, pomocný biskup Bratislavskej eparchie a apoštolský vizitátor pre gréckokatolíkov v západnej Európe a vladyka Kiro Stojanov, eparchiálny biskup Strumice-Skopje v Macedónsku. Prešovskú archieparchiu zastupoval jej protosynkel archimandrita Marko Durlák. Svojich delegátov vyslali aj biskupi Mukačevskej a Križevackej eparchie.
Delegáciu zo Slovenska dopĺňal Dr. Daniel Černý, riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme a otec Martin Mráz, zastupujúci protosynkel a kancelár Košickej eparchie.
Vladyka Džudžar vo svojej homílii predstavil život a duchovný odkaz vladyku Nyáradiho, ktorý v neľahkých časoch počas a po Prvej sv. vojne na seba prijal úlohu pastiera Križevackej eparchie, ktorej jurisdikcia sa v tom čase rozprestierala nad územím celej bývalej Juhoslávie. Zároveň prijal aj náročnú misiu Vatikánu, konsolidovať pomery ako apoštolský administrátor najprv v Prešovskej a neskôr v Mukačevskej eparchii. V závere svojho príhovoru vyjadril nádej, že sa čoskoro podarí otvoriť eparchiálnu fázu procesu jeho beatifikácie.
Po svätej liturgii nasledovala modlitba panychídy za zosnulého biskupa a návšteva krypty, kde sú uložené jeho ostatky.
Popoludní sa v pastoračnom centre eparchie uskutočnilo medzinárodné sympózium, ktorého jednotliví prednášajúci reflektovali vybrané momenty zo života biskupa. Okrem domácich prednášajúcich sa predstavili odborníci z Poľska, Chorvátska, Macedónska i Slovenska. Dr. Daniel Černý, riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme, na základe dokumentov z vatikánskych archívov priblížil dôvody vymenovania biskupa Dionýza Nyáradiho za apoštolského administrátora Prešovskej eparchie, jeho pôsobenie na Slovensku ako aj jeho podiel na vymenovaní baziliánskeho mnícha Pavla Petra Gojdiča OSBM za biskupa do Prešova.
V nedeľu pokračoval program spomienkovej slávnosti v meste Nový Sad. V konkatedrále sv. apoštolov Petra a Pavla slávili biskupi svätej liturgiu a popoludní sa uskutočnila druhá časť sympózia v Centra vojvodinských Rusínov v Novom Sade.
Gréckokatolícka eparchia v Ruskom Kerestúre v Srbsku je cirkevnou organizačnou jednotkou pre gréckokatolíkov žijúcich v Srbsku. Vznikla v roku 2003 vyčlenením z Križevskej eparchie ako apoštolský exarchát. Na eparchiu bol povýšený pápežom Františkom 6. decembra 2018. Jej dovtedajší exarcha Djura Džudžar bol vymenovaný za prvého eparchiálneho (sídelného) biskupa. Eparchia je podriadená priamo Svätej stolici. Má okolo 20 000 veriacich.
Väčšina veriacich sa hlási za Rusínov, avšak rozpráva kodifikovanou formou východoslovenského nárečia. Ich predkovia prišli na územie Vojvodiny v polovici 18. storočia z dnešného východného Slovenska, aby dosídlili toto územie po ústupe Osmanskej ríše. V roku 1923, krátko po vzniku Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov (budúcej Juhoslávie), ich jazyk prešiel očistou od stáročných nánosov a bol kodifikovaný. Odvtedy až dodnes je jedným z oficiálnych jazykov v Srbsku a vyučuje sa v školách, používa v úradoch, novinách, štátnej televízii či pri bohoslužbách.
V čase komunizmu prichádzali na Slovensko gréckokatolícki biskupi z Juhoslávie a vysvätil tu desiatky kňazov vtedajšej prešovskej eparchie, ktorí nemali svojho biskupa. Dňa 14. júna 2009 bol križevacký vladyka Slavomír Miklovš hlavným svätiteľom arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme.
TSKE