Bratislava 8. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Médiami tento týždeň prebehla informácia o tom, že do programu relácie Reportéri vo verejnoprávnej RTVS sa na základe pokynu zhora nedostala reportáž o tom, ako jedna konkrétna vysoká škola pochybným spôsobom udeľovala tituly. Situáciu komentoval aj bývalý novinár a v súčasnosti podpredseda Národnej rady za OĽaNO Gábor Grendel.
Koncom minulého týždňa samotná štátna televízia zverejnila na svojej stránke na sociálnej sieti krátku upútavku z reportáže o podozrení z plagiátorstva pri dizertačnej práci exministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Autorkou dokrútky je novinárka Lýdia Kokavcová.
Zdá sa však, že kauza týkajúca sa bývalej ministerky zdravotníctva Kalavskej sa napokon nedostala do éteru, keďže reportáž v pondelkovej relácii Reportéri nebola odvysielaná.
Redaktorka RTVS zistila, že časť práce exministerky Kalavskej sa zhoduje s prácou jej školiteľa a zároveň prorektora Juraja Bencu. Malo ísť o pasáž približne 12 strán, ktorá bola okopírovaná aj s chybami a preklepmi.
Kalavská ako aj Benca v danej reportáži uviedli, že odmietajú podozrenia z plagiátorstva.
Podľa portálu hnonline.sk sa šéf RTVS Jaroslav Rezník stretol v pondelok s redaktormi Reportérov, a za dôvod neodvysielania Reportérov označil nedodržanie termínov so scenárom ako aj neodporučenie právnikom.
Lekárka Andrea Kalavská sa v niektorých zákulisných špekuláciách objavovala ako možná náhrada na post ministra zdravotníctva v prípade, ak by odstúpil alebo bol dovolaný Marek Krajčí z OĽaNO.
Zaujímavosťou je aj to, že išlo o štúdium Kalavskej na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, ktorej rektorom je známy lekár Vladimír Krčméry, v súčasnosti jeden z najcitovanejších odborníkov na tému koronavírusu.
Grendel: Cenzúra ja neakceptovateľná
Podľa názoru Gábora Grendela z OĽaNO sa vedenie RTVS “zahráva s ohňom”.
Grendel na sociálnej sieti uviedol, že hoci sa od vstupu do politiky snaží venovať prioritne otázkam bezpečnosti a rovnosti pred zákonom, ako bývalý novinár nemôže prejsť mlčaním “ďalší fail” vedenia RTVS.
“Cenzúra je neakceptovateľná. Bez vysvetlenia vyškrtnúť reportáž, ktorá už bola upútavaná, pripomína najhoršie časy v histórii tohto média. Takéto praktiky možno boli v minulosti bežné. V súčasnosti však nemôžu zostať bez odozvy. A nemali by zostať ani bez vyvodenia zodpovednosti,” myslí si vládny politik.
Stanovisko RTVS k zverejneným informáciám
Vzhľadom na zavádzajúce informácie v článku redaktorky Denníka N Márie Benedikovičovej ohľadom neodvysielania reportáže, ako aj relácie Reportéri v pondelok 5. októbra na obrazovkách Jednotky, sa RTVS rozhodla reagovať a opakovane informovať o skutočných dôvodoch nenasadenia reportáže o spochybňovaní titulov redaktorky Lýdie Kokavcovej do vysielania.
Pozastavenie vysielania spomínanej reportáže nijako nesúvisí s telefonátom riaditeľa Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS s hovorkyňou UNB Evou Kliskou a voči tomuto tvrdeniu sa RTVS ostro ohradzuje. Vedenie spravodajstva a publicistiky upozornilo redakciu Reportérov už v lete, pred výrobou a spracovaním reportáže, na to, že musí byť konzultovaná s právnym odborom RTVS. Tímlíderka Reportérov bola dôrazne upozornená na skutočnosť, že reportáž nesmie byť tendenčná a nesmie byť v rozpore s právnymi predpismi Slovenskej republiky.
Napriek dohode s tímlíderkou, že text reportáže pošle na kontrolu svojmu nadriadenému, tak neurobila a spolu s redaktorkou Lýdiou Kokavcovou reportáž svojvoľne skompletizovala a pripravila do vysielania bez akejkoľvek konzultácie so svojimi nadriadenými alebo s právnym odborom. Interné kontrolné procesy, ktorých základom je stanovisko právneho odboru RTVS, následne ukázali, že reportáž v súčasnej podobe nespĺňa novinárske štandardy, ktoré sú základom objektívnej reportáže. Z tohto objektívneho dôvodu bola táto reportáž vrátená redaktorke na dopracovanie, aby sa predišlo možnému spochybneniu reputácie RTVS v rámci objektívnosti spravodajstva a publicistiky.
V reportáži bez dôkazov, len na základe nepodložených podozrení, redaktorka spochybňuje vysokoškolské tituly renomovaných odborníkov. Sama pritom v reportáži nehovorí, že odborníci sa dopustili plagiátu alebo inej nekalej činnosti. Ich mená s týmito termínmi spája len na základe podozrení, ale formuláciou textu a spájaním ich mien so slovom plagiát by mohla u divákov vyvolať mylný dojem, že ide o potvrdenú skutočnosť.
Opakovane pritom zdôrazňujeme, že rozhodnutie nezaradiť reportáž, ak bude vykazovať znaky tendenčnosti padlo už v júli a redaktorka Lýdia Kokavcová a tímlíderka Katarína Začková boli na túto skutočnosť upozornené. RTVS ako verejnoprávny vysielateľ nesie zodpovednosť za jednotlivé reportáže a relácie. Je teda prirodzené, že rovnako, ako v iných médiách, má nastavené kontrolné mechanizmy, ktoré majú zabrániť svojvôli jednotlivcov a poškodeniu mena a ekonomickej stability RTVS. RTVS nemala inú možnosť, ako nezaradiť predmetnú reportáž do vysielania a zabrániť tak možným reputačným a finančným stratám.
Napriek výhradám redaktorka s tímlíderkou nielen pripravili spornú reportáž do vysielania, ale aj nasadili upútavku na reláciu na Facebookovú stránku Reportérov, ktorú spravuje samotná redakcia. Táto upútavka nebola zaradená do televízneho vysielania a nebola zverejnená ani na oficiálnom profile RTVS. Týmto konaním mohli vyvolať mylný dojem, že reportáž bola z vysielania vyradená na poslednú chvíľu aj napriek skutočnosti, že o jej nezaradení do vysielania a nutnosti ju dopracovať vedeli pred uverejnením upútavky.
Vedenie spravodajstva a publicistiky RTVS si ctí dodržiavanie vysokých novinárskych štandardov, ktoré sú základom objektívnej reportáže a obchádzanie interných procesov a ohrozenie vysielania považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Na základe uvedených faktov, dostali Katarína Začková aj Lýdia Kokavcová dôrazné napomenutie. V redakcii Reportérov dochádza zároveň k personálnym zmenám. Tímlíderku redakčného tímu nahradil na tejto pozícii Peter Nittnaus, ktorý v RTVS pôsobí na pozícii vedúceho Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky.
Čo sa týka neodvysielania celého dielu relácie Reportéri dňa 5. októbra, v reakcii na aktuálnu situáciu v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu sa RTVS rozhodla pre zmenu večerného programu na Jednotke a o 20.30 h. ponúkla divákom špeciálnu reláciu Druhá vlna s premiérom SR Igorom Matovičom a odbornými hosťami. Následne v rámci tematického večera odvysielala v repríze unikátny program, ktorý vznikol v spolupráci RTVS so Slovenským národným divadlom, „Ďakujeme, Slovensko“. Relácia Reportéri bola z dôvodu programových zmien v súvislosti s témou večera nahradená.
Vedenie RTVS sa zároveň ospravedlňuje, že v týchto neľahkých časoch verejne rieši interné procesy v rámci vysielania. RTVS však považuje za nutné reagovať na zavádzajúce informácie uverejnené v médiách aj napriek tomu, že v záujme vedenia je takéto problémy vyriešiť interne tak, aby to divák nepocítil. Verejné informovanie o internom dianí v rámci RTVS, zo strany niektorých zamestnancov, nepovažuje RTVS za korektné.