Piešťany 3. decembra 2018 (HSP/Foto:Slavica)
Vďaka grantovému programu Rozprúdime regióny, ktorý už tretí rok organizuje Nadácia ZSE, sa vo štvrtok prvýkrát uskutočnili v priestoroch Elektrárne Piešťany Tvorivé dielne a ukážky remesiel – Vianoce s Nadáciou ZSE. Nadácia ZSE sa touto formou snaží prispievať k zachovaniu regionálnych zvykov
Podujatia sa zúčastnili vybrané organizácie, ktoré si pre návštevníkov pripravili ochutnávku tradičných remesiel a podieľali sa tak na udržiavaní dedičstva našich predkov.
Mestské kultúrne stredisko Štúrovo – prinieslo do Piešťan ochutnávku techniky výroby modrotlače a jej využitia v súčasnosti. Návštevníci si mohli vyskúšať toto zabudnuté remeslo a prispieť tak k zachovaniu tradície pre ďalšie generácie.
Klub paličkovanej čipky ,,Bábence” Krakovany svojou činnosťou zachraňuje svetový unikát, zanikajúcu Krakoviansku paličkovanú čipku. Pre návštevníkov si prichystali valce na paličkovanie a tí najzručnejší si mohli odniesť vlastnoručne vyrobenú vianočnú ozdobu.
Dlhovekosť, občianske združenie z farmy vo Vinosadoch, sa venuje chovu oviec, kôz, lám a tiav a spracovávaniu ich vlny. Na podujatí nám ukázali ako sa češe vlna, prácu s kolovrátkom a tkanie nití na krosnách.
Občianske združenie Cziffer svojou činnosťou nadväzuje na dlhoročnú tradíciu slovenskej výšivky v obci Cífer. Práve tu bola založená prvá výšivkárska škola na Slovensku. Na mieste sa mohli všetci zapojiť do tvorby veľkoformátovej výšivky s motívom vizuálu grantového programu Rozprúdime regióny.
Proapis šíri svojimi aktivitami povedomie o včelách, včelárstve a včelích produktoch medzi širokou verejnosťou a deťmi. Pre návštevníkov pripravili pútavý program a včelárske produkty najvyššej kvality si mohli záujemcovia zakúpiť.
Občianske združenie Slavica Nitra prispelo v rámci tvorivých dielní k šíreniu povedomia o slovenskom ornamentálnom umení. Oboznámilo účastníkov podujatia s tvorbou slovenského ornamentalistu Leonarda Kostelničáka. Záujemcovia o ornamentálnu techniku si mohli vyskúšať prekresľovanie vzorov na výkresy a pod dohľadom inštruktora si svoje návrhy prenášali na ekologické tašky, ktoré si odniesli domov spolu s hodnotnou knižkou Škola slovenského ornamentu.
Organizátorov veľmi potešila pozitívna spätná väzba od návštevníkov, ktorý so záujmom počúvali informácie o slovenskom ornamentálnom umení a zo zanietením vytvárali svoje vlastné originálne diela inšpirované prácou Leonarda Kostelničáka.