Nitra 26. októbra 2019 (HSP/Foto:Eugen Rusnák)
Výstavu „Pozrite sa“ včera podvečer slávnostne otvorili v priestoroch Ponitrianskeho múzea v meste pod Zoborom. Predstavuje výber z tvorby známeho nitrianskeho výtvarníka, pedagóga, spisovateľa, historika, hudobníka, výrobcu hudobných nástrojov a dizajnéra Róberta Žilíka
Vernisáž výstavy v preplnenej veľkej sále Ponitrianskeho múzea v Nitre otvoril riaditeľ múzea Mgr. Anton Števko, ktorý predstavil svojho dlhoročného kamaráta Róberta Žilíka. Originálnu tvorbu a diela autora predstavil kurátor výstavy Peter Krivda. Následne Róbert Žilík porozprával o tom, ako sa vytvárala daná výstava, zaspieval si pesničku s detským folklórnym súborom, prečítal vlastnú lyrickú báseň a následne rodina Žilíkovcov si zahrala na dobových nástrojoch.
Pre náš portál Róbert Žilík povedal, že je to jeho jubilejná výstava, ktorá prezentuje jeho 45-ročnú prácu: od prvých študentských prác z roku 1974 po najnovšie diela, ktoré vyhotovil v ostatných mesiacoch. Uviedol, že na tejto výstave predstavil zo svojej tvorby komornú plastiku, exteriérové sochy, hračky, hudobné nástroje, úžitkovú tvorbu (drevené nádoby, zrkadlo, detský nábytok), ilustrácie, kresby, náčrty a knižné publikácie. Súčasťou výstavy budú dve sprievodné podujatia pre žiakov základných škôl.
„Celko a Hudmila v múzeu“ je 45 interaktívnych minút poznávania dávnej hudby, hudobných nástrojov, rozprávok o hudobných nástrojoch, ktoré sa bude konať v pondelok 11. novembra. Druhým podujatím je tvorivá dielňa „Urobme si hračku“ zameraná na elementárne hudobné nástroje z divej rasce, ktoré sa bude konať v pondelok 25. novembra. Samotná výstava „Pozri sa“ potrvá do 30. novembra. Dernisáž výstavy, na ktorej Róbert Žilík predstaví aj ďalšie svoje diela, sa uskutoční 29. novembra o 17. 00 hod.
Róbert Žilík začínal ako dizajnér hračiek. Spoluzakladal Združenie pre hru a hračku Gaudium na Slovensku. Jeho kolekcia hračiek je súčasťou zbierkového fondu v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek. Súčasťou permanentného tvorivého procesu R. Žilíka je tvorba komornej plastiky. Najväčšiu kolekciu predstavujú reliéfy zobrazujúce paláce a kostoly z éry kniežaťa Grasalkoviča umiestnené v kaštieli v Mojmírovciach.
Významné obdobie jeho tvorby predstavujú detské herné objekty v parkoch, rekreačných strediskách, materských školách. Róbert Žilík je členom Spolku slovenských spisovateľov. Vydal šesť publikácií. Edícia Región a Čas je venovaná dokumentovaniu kultúry a histórie nitrianskeho regiónu. Kresbou rekonštruuje dnes už neexistujúce domy, objekty, majerské celky, sochárske fragmenty rodného kraja. Zozbieral konopný textil a odev, remeselné náradie, staré hudobné nástroje, zrekonštruoval urmínsku citaru.
V mojmírovskom parku iniciuje impresionistický plenér a kreatívny landart. V poslednom období tvorí veľké sochy pre exteriér. Je zakladateľom a členom hudobného združenia Musicantica Slovaca, ktoré každoročne rozozvučí priestory Ponitrianskeho múzea počas Noci múzeí. Popri hre na historických nástrojoch sa venuje aj ich výrobe a opravám.
Eugen Rusnák