„Česť odvážnym,“ povedal potom Orbán v prejave pred státisícmi ľudí na masovom zhromaždení na Kossuthovom námestí, kam prišiel v sprievode dôchodkyne, ktorá sa v tomto roku dožila 100 rokov.
Podľa predsedu vlády táto učiteľka učila celé generácie po maďarsky písať a čítať. „Po tom, ako prijala maďarské občianstvo, jej Slovensko odobralo občianstvo SR. Rad cti dostanú tí, ktorí sa v ťažkých časoch postavili na stranu maďarstva,“ vyhlásil Orbán.
Ktorý Maďar je na Slovensku “trpiaci”?
„Priniesla som pozdravy z Felvidéku od spolutrpiacich, s ktorými spolu bojujeme za spravodlivosť,“ povedala Tamásová, ktorú dav privítal mohutným potleskom.
Tamásová sa stala prvým laureátom Radu maďarskej cti. Zriadenie tohto nového štátneho vyznamenania navrhli predseda vládnej Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) Zsolt Semjén a jeho stranícki kolegovia János Latorcai a István Pálffy. Oceňujú ním výnimočné činy v prospech maďarského národa.
Orbán v prejave na zhromaždení, ktoré bolo vyvrcholením provládneho Pochodu mieru za Maďarsko, viackrát kritizoval Európsku úniu, ktorá podľa neho používa dvojaký meter. Dodal, že je neprijateľné, aby trestali Maďarsko za chyby ľavicových vlád.
Za jeden z najvýznamnejších úspechov svojej vlády označil premiér skutočnosť, že „90 rokov po Trianone dostali späť maďarské občianstvo státisíce zahraničných Maďarov“.